Data publikacji:

Najlepsze odżywki na rzeźbę. Co stosować?

Zdrowy styl życia i dbałość o atrakcyjną sylwetkę są obecnie w modzie. Każdy marzy o atletycznym i umięśnionym ciele, jednak wiąże się to z ogromną pracą i wyrzeczeniami. Podstawą osiągnięcia sukcesu jest solidny, dobrze zaplanowany trening siłowy oraz zbilansowana dieta uwzględniająca zapotrzebowanie na węglowodany, białka i tłuszcze. W drodze po wymarzoną sylwetkę pomagają także odżywki na rzeźbę, które pozwalają uzupełnić niedobory mikroskładników, witamin i minerałów. Odpowiedni dobór suplementów znacząco przyspiesza tempo rozwoju muskulatury nie tylko wśród osób zaawansowanych, ale także zaczynających swoją przygodę z siłownią. Sprawdźmy, które z nich to najlepsze odżywki na rzeźbę i jak należy je stosować.

odżywki na rzeźbę

Jaka odżywka na rzeźbę?

Odżywki dla początkujących na rzeźbę pozwalają szybko nabrać masy mięśniowej. Są to przede wszystkim:

Gainery

Wysokokaloryczne preparaty składające w 60-70% z węglowodanów, w 20-30% z białka oraz dodatków tłuszczy, witamin i aminokwasów. Przeznaczone są dla osób aktywnych, które mają problem w dostarczeniu do organizmu nadwyżki kalorycznej. Najlepiej stosować je po treningu, dzięki najlepszemu gainerowi organizm będzie mógł budować tkankę mięśniową z nagromadzonego zapasu energetycznego.

Odżywki białkowe na rzeźbę

Niezbędny element w rzeźbieniu sylwetki bardzo dobre odżywki na rzeźbę. W okresie intensywnych treningów zapotrzebowanie na proteiny znacząco rośnie (ok. 2-2,5 g na każdy kilogram masy ciała), dlatego nie jest możliwe ich uzupełnienie z diety. Jakie białko wybrać? Konieczne jest stosowanie odżywek białkowych, które są łatwo przyswajalne i można je dodawać do posiłków, np. owsianki lub koktajlu pitego po treningu. Najlepsze dla organizmu jest białko serwatkowe oraz białko kazeinowe, które wolno się wchłania i sprawia dłuższe wrażenie sytości.

Aminokwasy BCAA

Aminokwasy są podstawowym budulcem białek, z których zbudowane są ludzkie komórki, dlatego mają kluczowe znaczenie w procesach metabolicznych oraz wpływają na ogólną kondycję organizmu. Część aminokwasów organizm potrafi syntezować samodzielnie, natomiast pozostałe musi dostarczać z diety - są to tzw. aminokwasy egzogenne.

Odpowiadają one za szybką regenerację po treningu i odbudowę włókien mięśniowych. Potrafią także zwiększać pobór energii z komórek tłuszczowych, redukując jednocześnie z komórek białkowych. Wszystko to powoduje, że najlepsze BCAA jest tak chętnie stosowaną odżywką na masę mięśniową i rzeźbę, z której korzystają sportowcy nie tylko z dyscyplin siłowych.

Kreatyna jako odżywkę na rzeźbę dla początkujących

To naturalnie występujący w organizmie człowieka, rybach, wołowinie związek, który przyspiesza procesy anaboliczne i wpływa na poprawę parametrów fizycznych, takich jak siła i wytrzymałość. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie cięższych treningów siłowych z większym obciążeniem, co skutkuje szybszym przyrostem mięśni.

Kreatyna jest w pełni bezpieczną dla zdrowia odżywką, co potwierdzono w wielu badaniach naukowych, a dzięki skuteczności, jest powszechnie stosowana wśród wielu sportowców. Zaletą kreatyny jest również cena, która plasuje ją wśród jednych z najtańszych odżywek na masę mięśniową. Z pomocą najlepszej kreatyny osiągniesz oczekiwane rezultaty.

Odżywki na redukcję tkanki tłuszczowej

Osobom zaawansowanym, które mają rozbudowaną masę mięśniową, najbardziej zależy na redukcji tkanki tłuszczowej i uwidocznieniu rzeźby. Jakie suplementy na redukcji stosować? Do tego celu najlepsze są:

Spalacze tłuszczu

Dobre odżywki na rzeźbę, które pomagają w spalaniu niechcianego w organizmie tłuszczu poprzez pobudzenie metabolizmu i jednoczesne hamowanie uczucia głodu i zwiększenie uczucia sytości. W ich skład wchodzi m.in. kofeina czy kapsaicyna obecna w pieprzu.

Glutamina

Odżywka, która sprzyja budowaniu suchej masy mięśniowej, a także znacząco przyspiesza regenerację powysiłkową. L-glutamina to aminokwas endogeniczny, który organizm jest w stanie samodzielnie syntezować. Jednak w momencie zwiększonej pracy fizycznej i umysłowej powstają niedobory glutaminy, które trzeba uzupełniać „z zewnątrz”.

O tym, jak ważny jest to suplement, świadczy to, że L-glutamina stanowi około 50% wszystkich aminokwasów składających się na tkankę mięśniową. Korzyści z jej stosowania są szerokie i poza budową i regeneracją mięśni, zapobiega zakwaszeniu organizmu, przyspiesza proces gojenia ran, poprawia funkcjonowanie jelit, a także stabilizuje poziom cukru we krwi.

Efekty stosowania glutaminy są widoczne po wielomiesięcznej suplementacji, a dodatkowo można je wzmocnić, stosując jednocześnie BCAA. Połączenie BCAA i L-glutaminy to także znakomita ochrona przed „spalaniem” mięśni w trakcie intensywnego treningu.

Kiedy stosować odżywki na masę mięśniową i rzeźbę? Przed, w trakcie czy po treningu?

Tzw. przedtreningówki mają za zadanie pobudzić organizm przed intensywnym wysiłkiem. W ich składzie występują substancje, które powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych, a także zwiększają przepływ krwi przez mięśnie, dzięki czemu wolniej ulegają one zmęczeniu. Przedtreningówki podkręcają metabolizm i przyspieszają spalanie tłuszczu, przez co są dobrymi odżywkami na rzeźbę.

Suplementy spożywane w trakcie treningu mają nieco inne zadanie. Ich celem jest przede wszystkim ochrona mięśni przed własnym katabolizmem, czyli wykorzystaniem białek mięśniowych do uzupełnienia braków energetycznych organizmu, a także zapewnienie maksymalnej wydajności w trakcie ćwiczeń. Są to produkty wieloskładnikowe, łatwo przyswajalne, które najczęściej występują w postaci proszku rozpuszczalnego w wodzie, który można spożywać podczas treningu.

Suplementacja potreningowa jest niezwykle ważna dla rozwoju mięśni i ich regeneracji. Chcąc rozbudowywać muskulaturę, trzeba zaspokoić braki energetyczne organizmu, jednocześnie mając na uwadze, że jego metabolizm jest podkręcony jeszcze przez 90 - 120 minut po treningu (tzw. okno anaboliczne). Suplementacja potreningowa musi być bogata we wszelkie składniki, witaminy i minerały, które uzupełnią ich braki powstałe podczas ćwiczeń.

Ranking polecanych odżywek

Berserk Labs Devil Mass

Najwyższej jakości gainer, który skutecznie przyspiesza rozrost suchej masy mięśniowej. Jego skład oparty jest na skrobi kukurydzianej oraz miksie białek serwatkowych w proporcji 70% węglowodanów i 30% białka. Oferuje bogaty wybór smaków, bardzo dobrze się rozpuszcza w wodzie, nie tworząc grudek, a także nie powoduje wzdęć.

Trec Whey 100

Odżywka białkowa na rzeźbę, której głównym składnikiem jest koncentrat protein serwatki (WPC), uznawany za jeden z najlepszych budulców mięśniowych. Znakomicie regeneruje mięśnie po intensywnym treningu i zaspokaja ich wszystkie potrzeby odżywcze - w dodatku ma niską zawartość tłuszczu i węglowodanów. Jedna z najpopularniejszych odżywek, jaka jest dostępna na rynku, która od lat jest liderem we wszelkich rankingach.

Sport Definition The Mono

Monohydrat kreatyny idealny na masę. Odżywka z bardzo wysoką koncentracją kreatyny, która dodatkowo została wzbogacona o witaminy ważne dla mięśni: B6, B12 i niacynę. Oferuje znakomity stosunek jakości do ceny i jest chwalona przez klientów.

Autor: Marcin Korytkowski