Data modyfikacji:

Piaskowanie trawnika: kiedy i w jakim celu piaskujemy trawnik?

Pielęgnacja trawnika to nie tylko koszenie i podlewanie, ale i szereg innych zabiegów. Jednym z nich jest piaskowanie, które obok aeracji i nawożenia stanowi podstawę utrzymania atrakcyjnej, zielonej murawy. Dlaczego warto posypywać trawnik piaskiem? Jaki piasek wybrać? Ile piasku zużyć? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące piaskowania trawnika.

piaskowanie trawnika

Piaskowanie trawnika: po co?

Piaskowanie trawnika niesie ze sobą wiele korzyści. Pokrycie murawy cienką warstwą piachu i składników odżywczych poprawia ukorzenienie trawy oraz sprzyja jej odżywieniu. Wnikający w glebę piach rozluźnia zbite obszary ziemi i ułatwia dostarczenie do systemu korzeniowego składników odżywczych, tlenu oraz wody.

Co jeszcze daje piaskowanie trawnika? Poprawia też skład fizyko-chemiczny gleby poprzez regulację pH czy zapobieganie rozwojowi mchu. Dzięki temu prostemu zabiegowi łatwiej uzyskać równy i zadbany trawnik, z równomiernie rozłożonymi kępkami trawy. Piaskowanie, obok aeracji trawnika czy wertykulacji, zapobiega przy okazji zastojowi kałuż, dzięki czemu trawa nie gnije i nie rozwijają się w niej szkodliwe drobnoustroje.

Kiedy przeprowadzić piaskowanie trawnika? Najlepszy termin

Kiedy wykonujemy piaskowanie trawnika? Należy je przeprowadzać raz w roku, jednak termin jego wykonania jest dowolny. Niektórzy robią to wiosną, tuż po aeracji i wertykulacji trawnika. Dzięki temu piasek wypełni zagłębienia stworzone podczas tych procesów i zapobiegnie zalepieniu ich glebą, gliną czy skoszoną trawą.

Niektórzy polecają także nanieść piasek na trawnik późnym latem, w okresie najintensywniejszego rozrostu korzeni. Połączenie tych trzech zabiegów, czyli wertykulacji, napowietrzania oraz piaskowania, pozwoli uzyskać dobrze odżywiony, miękki trawnik i zapobiegnie rozwojowi mchu czy chwastów. Pozwoli też zatrzymać wilgoć, dzięki czemu trawa nie pożółknie na słońcu.

Piaskowanie trawnika: jaki i ile piasku?

Do pokrycia trawnika używa się najczęściej drobnego piasku rzecznego o grubości ziaren do 0,8 mm lub piasku kwarcowego. Unikaj grubego żwiru z kamieniami, który popsuje efekt wizualny, będzie zagrożeniem dla kosiarki i uprzykrzy korzystanie z miękkiego trawnika domownikom.

Do piasku dosypuje się dodatkowych składników, które poprawiają stan trawnika, np. sproszkowany torf, glinkę, nawóz czy kredę. Ich zadaniem jest ochrona trawnika przed chwastami oraz odżywienie systemu korzeniowego minerałami. Jakie właściwości mają poszczególne dodatki?

  • Kreda – podnosi pH kwaśnych gleb i ogranicza rozwój mchu oraz chwastów, działa podobnie jak wapno.
  • Glina – zagęszcza glebę, poprawia jej strukturę i pomaga zatrzymać wodę w systemie korzeniowym.
  • Torf, kompost – dostarczają do gleby łatwo przyswajalne składniki odżywcze.

Ile piasku przygotować do piaskowania trawnika? Aby uzyskać warstwę 3-5 mm piasku, potrzebujesz ok. 300-500 kg piasku (wraz z dodatkowymi składnikami) na każde 100 m2 powierzchni. Zużycie uzależnione jest jednak od sposobu rozrzucania i podczas ręcznego piaskowania trudno uzyskać równomierne rozłożenie. Mieszankę piasku z dodatkami możesz wykonać samodzielnie lub kupić gotowy produkt.

Ręczne czy maszynowe piaskowanie trawnika?

Zaletą piaskowania trawy jest fakt, że nie potrzebujesz do niego żadnych specjalnych maszyn. Piasek możesz rozrzucić ręcznie lub łopatą, a następnie wyrównać grabiami. Znacznie lepsze efekty da jednak maszynowe rozprowadzenie piasku.

Do piaskowania wykorzystasz m.in. siewnik, akumulatorowy rozrzutnik, pod warunkiem, że urządzenie będzie miało odpowiednią wydajność. Maszynowe rozsiewanie jest zdecydowanie łatwiejsze, pozwala uzyskać bardziej równomierną warstwę piasku i nie wymaga późniejszego grabienia.

Jak piaskować trawnik? Poczekaj na odpowiednią pogodę!

Dużym ułatwieniem piaskowania jest odpowiednie wykorzystanie aury. Przed piaskowaniem trawa powinna być dokładnie przystrzyżona (zobacz nasz ranking kosiarek spalinowych) oraz sucha. W trakcie samego piaskowania ważne jest natomiast to, by nie wiało zbyt mocno. Silny wiatr może zdmuchnąć piach z trawnika lub rozrzucić go nierównomiernie. Utrudni także precyzyjną ręczną aplikację piachu.

O ile dzień piaskowania trawy powinien być suchy, najlepiej robić to już przed dniem deszczowym. Padający deszcz pomoże piaskowi wniknąć w głąb gleby i zapobiegnie utrzymywaniu się ziaren na źdźbłach trawy.

W jakim przypadku nie należy piaskować trawnika?

Piaskowanie trawnika nie jest wymagane na luźnych, piaszczystych glebach, które są naturalnie przepuszczalne dla wody. Dodatkowe piaskowanie nie jest konieczne i mogłoby wręcz utrudnić zakorzenienie trawy. Prowadziłoby także do zbyt szybkiego przepływu wody, w konsekwencji do wysuszania trawy.

Czasem jednak piaskuje się trawę piaskiem z dodatkiem gliny, która zagęszcza luźną glebę i poprawia strukturę murawy. Dodatek gliny możesz zastosować także na skarpach, by wzmocnić powierzchnię i zapobiec osuwaniu gleby.

Początki bywają trudne

Przerzucenie kilku ton piasku to zajęcie wymagające krzepy, dlatego zarezerwuj sobie na piaskowanie trawnika wolny dzień. Początkowo uzyskanie równomiernej warstwy piachu może być trudne, ale nie zrażaj się błędami, nie mają aż tak wielkiego znaczenia.

Nie musisz się obawiać także tego, że posypany piaskiem trawnik wygląda jak pustynia lub wielka piaskownica. Już po kilku deszczowych dniach piach opadnie na dno i wsiąknie w glebę, a po kilku tygodniach stanie się niemal niewidoczny. Efekt w postaci odżywionej, dobrze ukorzenionej trawy wart jest tego poświęcenia.

Autor: Szymon Sonik