Data publikacji:

Najlepsze polskie pisarki obyczajowe

Lubisz polskie powieści obyczajowe? W takim razie z pewnością chętnie poznasz najlepsze polskie pisarki obyczajowe. W poniższym wpisie przedstawimy wam ich sylwetki oraz polecane bestsellery. Zapraszamy do lektury!

pisarka

Najlepsze polskie pisarki obyczajowe – Katarzyna Grochola

Dobre książki obyczajowe są tworzone także przez nasze rodzime autorki. Ranking „Najlepsze polskie pisarki obyczajowe” nie może się bez niej obyć. Katarzynę Grocholę zna chyba każdy, a przynajmniej każdy przynajmniej raz o niej słyszał. Jej tytuły stały się bestsellerami, a książki sprzedały się w blisko 5 mln egzemplarzy. Laureatka wielu nagród – m.in. była siediomkrotną laureatką plebiscytu Bestsellery Empiku. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze książki obyczajowe Katarzyny Grocholi i ich krótki opis. Koniecznie sprawdźcie, co warto przeczytać.

„Nigdy w życiu”

Powieść została wydana w 2001 roku i jest pierwszą częścią cyklu wydawniczego „Żaby i anioły”. Opowiada historię Judyty – kobiety dojrzałej, zbliżającej się do 40. urodzin, która sama wychowuje nastoletnią córkę Tosię, a na co dzień pracuje w piśmie dla kobiet, udzielając porad. Kiedy jej mąż zostawia ją dla młodszej, Judyta postanawia przenieść się na wieś i wybudować dom. Nie przypuszcza jednak, że to nie koniec nowości w jej życiu – wkrótce czeka ją niespodziewany romans.

„Ja wam pokażę”

Kolejna część z serii „Żaby i anioły”. Powieść opowiada dalsze perypetie Judyty – dojrzałej dziennikarki. Na pierwszy rzut oka wreszcie wszystko się u niej układa. Do czasu... Czy kobiecie znowu uda się przezwyciężyć nowe życiowe zakręty? Jak potoczy się jej związek? Warto dodać, że to kolejna powieść Grocholi, która doczekała się ekranizacji.

„Zjadacz czerni 8”

Najnowsza powieść Katarzyny Grocholi z 2021 roku, która opowiada o miłości, a właściwie miłosnych perypetiach ośmiu różnych bohaterów. Bo miłość nie tylko jest kolorowa i pełna euforii, ale bywa także serią wielkich przypadków, za które możemy być losowi wdzięczni lub też nie. Warto dodać, że powieść jest jedną z najlepiej ocenianych książek Grocholi.

„Trzepot skrzydeł”

Hanka to z pozoru szczęśliwa kobieta – ma męża, dzieci i pracę. Jednak do szczęścia jest jej bardzo daleko... Powieść porusza problem przemocy domowej w rodzinie, a także obojętności na nią. Pokazuje, jak toksyczne może być uczucie i że nawet szczęśliwy związek może stać się koszmarem.

Katarzyna Michalak

Polska pisarka obyczajowa, która na swoim koncie ma też kilka romansów. Zadebiutowała w 2008 roku powieścią „Poczekajka”. Jej książki były wielokrotnie doceniane w wielu prestiżowych konkursach i utrzymywały się na liście bestsellerów. Warto dodać, że autorka ma na swoim koncie kilka cykli wydawniczych: „Seria słoneczna”, „Seria z kokardką”, „Seria kwiatowa”, „Leśna trylogia” oraz „Trylogia mazurka”. Do jej najważniejszych dzieł zalicza się z kolei poniższe tytuły.

„Poczekajka”

Pierwsza książka z „Serii słonecznej”. Książka obyczajowa opowiada historię Patrycji – młodej lekarce weterynarii. Oprócz opieki nad zwierzętami Patrycja na co dzień interesuje się magią, a jej największym marzeniem jest spotkanie prawdziwej miłości. Gdy podczas jednego ze spotkań kręgu czarownic słyszy „Znajdź małą żółtą chatkę gdzieś na Krańcu Świata, a spotkasz Jego”, postanawia wyruszyć w podróż i wreszcie znaleźć prawdziwą miłość. Czy jej się to uda? Oczywiście musicie przeczytać książkę, aby dowiedzieć się więcej.

„Ogród Kamili”

Pierwsza książka z „Serii kwiatowej”. Kamila marzy o prawdziwej miłości i własnym różanym ogrodzie. Niestety to, co ma, nie spełnia jej oczekiwań – małe mieszkanko i partner, który niespodziewanie ją zostawia, zostawiają po sobie jedynie pustkę i ból. Wszystko jednak się zmienia, gdy Kamila dostaje przedwojenną willę z wielkim ogrodem. To miejsce, o którym marzyła. Ale co z miłością? Czy ją też uda się odnaleźć w nowym miejscu?

„Bezdomna”

Tytułowa bezdomna to Kinga – kobieta, która straciła wszystko. Nie tylko dom, ale także rodzinę i dziecko. Wkrótce na jej drodze staje jednak Aśka – kobieta, która kiedyś zabrała jej miłość, a teraz wyciąga do niej pomocną dłoń. Czy to szczery gest i Kinga może liczyć na jej pomoc? Jak zmieni się jej życie? A może to Kinga wywróci do góry nogami życie Aśki? Wszystkiego dowiecie się z lektury tej powieści.

Inne polecane książki Katarzyny Michalak to m.in. seria „Sklepik z niespodzianką”, „Sekretnik” oraz „Mistrz”.

Magdalena Kordel

Autorka, która pisze powieści obyczajowe, romanse, a także literaturę piękną oraz poradniki. Zaczęła pisać po to, aby poradzić sobie z przeszłością. Szybko okazało się jednak, że jej książki pokochały czytelniczki. Do jej najsłynniejszych książek możemy zaliczyć poniższe publikacje.

„Uroczysko”

Pierwsza książka z cyklu wydawniczego o takim samym tytule. Majka ma ostatnio ciężki okres – mąż ją zdradził i zostawił, ma problemy ze spłatą kredytu, a komornik grozi eksmisją W dodaku została całkowicie sama z wychowaniem nastoletniej córki. Aby zebrać myśli, Majka wyjeżdża do Uroczyska – to pensjonat w Malowniczem, znajdujący się gdzieś u podnóża Sudetów. Czy uda się jej tam odzyskać harmonię i ułożyć swoje życie na nowo?

„Sezon na cuda”

Dobra powieść obyczajowa, która zyskała wiele pozytywnych opinii. To druga część serii „Uroczysko”. „Sezon na cuda” opisuje dalsze perypetie Majki. Jeśli chcecie wiedzieć, jak potoczą się dalsze losy tej bohaterki, to koniecznie przeczytajcie książkę.

Inne polecane powieści obyczajowe autorki to: „Ty albo żadna”, „Zanim wyznasz mi miłość”, „Bo nadal cię kocham”, „W blasku słońca”.

Izabela Frączyk

Autorka, który tworzy polskie książki obyczajowe. Na swoim koncie ma 25 książek, a zadebiutowała w 2009 roku. Do najpopularniejszych powieści obczyczajowych tej autorki możemy zaliczyć poniższe tytuły.

„Koncert cudzych życzeń”

Magda to na pozór kobieta, która ma wszystko. W pewnym momencie jednak na jej życiowej drodze pojawi się wiele zmian. Po pierwsze, teściowa, która wprowadza się do domu jej i jej ukochanego. Po drugie, stajnia w Pieńkach – Magda odziedzicza ją po babci. Czy kobieta zmieni swoje życie? Czy porzuci to, co dotychczas udało się jej osiągnąć?

„Koncert cudzych życzeń” to pierwsza książka z serii „Stajnia w Pieńkach”. Polecamy też zapoznać się z kolejnymi odsłonami tego cyklu wydawniczego, czyli powieściami „Spalone mosty”, „Jedną nogą w niebie” oraz „Loteria życiowych szans”.

„Szczęście w nieszczęściu”

Życie Klary nagle wywraca się do góry nogami. Kobieta postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce i z pomocą przyjaciół wszystko poukładać. Czy jej się to uda? Oczywiście zachęcamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej.

„Kobiety z odzysku”

To pierwszy tom cyklu o takiej samej nazwie. Podczas wakacji w Egipcie los splata ze sobą perypetie trzech z pozoru różnych kobiet – młodej wdowy, rozwódki i byłej żony bigamisty. Okazuje się, że od tej pory przypadki zawładną ich życiem. Ale czy wyjdzie im to na dobre?

Oczywiście polecamy też inne powieści z serii „Kobiety z odzysku”, czyli: „Trudne wybory” i „Ryzykowne decyzje”.

Dorota Gąsiorowska

Autorka, która ma na swoim koncie niewiele książek, ale wszystkie z nich zostały bardzo pozytywnie ocenione przez czytelników. Oto najpopularniejsze powieści tej autorki.

„Pamiętnik Szeptuchy”

Popularna powieść obyczajowa. Natasza, podczas swojego urlopu poza miastem, spotyka Salmę – siwą zielarką, która wręcza jej stary pamiętnik i mówi: „Kiedy nadejdzie właściwy czas, zrozumiesz”. Na samym początku Natasza jest zdezorientowana, ale w pewnym momencie zauważa, że w jej życiu brakuje odpowiedzi na wiele pytań. Czy znajdzie je podczas kilkudniowego wyjazdu? Jak zmieni on jej życie? Książka to pierwszy tom z serii „Dni mocy”, która opowiada o poszczególnych słowiańskich świętach i ważnych wydarzeniach.

„Niedokończona baśń”

Julia cierpi po stracie męża. Jej życie zostało wywrócone do góry nogami i teraz sama musi wychowywać swoją 5-letnią córeczkę. Wreszcie los się do niej uśmiecha – zostaje asystentką swojej ukochanej francuskiej pisarki, Susanne Benoit. Wkrótce kobiety wyruszają razem w podróż i Julia odkrywa, że nie tylko ona skrywa wielką stratę. Jak potoczą się losy dwóch kobiet? Czy Julia upora się w przeszłością?

Inne polecane książki Doroty Gąsiorowskiej to m.in. „Dwór rusałek”, „Szept syberyjskiego wiatru”, „Karminowe serce”.

Inne polskie pisarki obyczajowe, których twórczość warto znać, to m.in. Magdalena Witkiewicz, Agnieszka Lingas-Łoniewska. Gabriela Gargaś, Agata Przybyłek i Małgorzata Warda.

Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.