Data modyfikacji:

Pozytywne książki, które warto przeczytać

W księgarniach z łatwością można znaleźć wiele pozycji, które sprzyjają pozytywnemu myśleniu, poprawiają humor i dodają pozytywnej energii. Czasami lektura jednej książki powoduje zmianę podejścia do codziennych czynności, emocji czy przekonań. Po jakie tytuły sięgnąć? W tym artykule znajdziesz pozytywne książki, które warto przeczytać.

książka

Pozytywne książki – gatunki

Chcąc wymienić pozytywne książki, które warto przeczytać, należy wskazać, że mogą one należeć do różnych grup tematycznych i rodzajów literatury. Dla jednych inspirujące i dodające energii będą historie oparte na prawdziwych wydarzeniach i poruszające biografie, dla innych lekkie, humorystyczne opowieści, pokazujące, jak patrzeć na świat z przymrużeniem oka. Często mianem pozytywnych książek określa się historie i poradniki oparte na psychologii pozytywnej oraz poradach dotyczących tego, jak zmienić myślenie na bardziej akceptujące i doceniające codzienność. Zobacz wybrane przez nas najlepsze książki o pozytywnym nastawieniu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem pozytywnych książek, które warto przeczytać.

„Spacer po lesie. Kubusiowe lekcje uważności” – Joseph Parent, Nancy Parent

Pomimo obecności Kubusia Puchatka, znanego wszystkim bajkowego bohatera, ta pozycja nie jest skierowana do dzieci. Autorzy uczynili Kubusia przewodnikiem po ścieżce uważności, pokazując, jak ważne jest skupienie na byciu tu i teraz oraz docenienie tego, co się ma. W tej pozytywnej książce czytelnik poznaje z pozoru proste historie, którym towarzyszą komentarze, cytaty i propozycje ćwiczeń. Kubuś Puchatek staje się nauczycielem życzliwości, miłości, przyjaźni, pewności siebie oraz samoświadomości.

„Technika uwalniania” – David R. Hawkins

Autor, doświadczony amerykański psychiatra, proponuje swoim pacjentom i czytelnikom odmienne do powszechnie znanego podejście radzenia sobie z uczuciami. Jego metoda, czyli technika uwalniania, pozwala pozbyć się negatywnych emocji i miejsce po nich wypełnić radością, miłością, zdrowiem i szczęściem. Hawkins, poprzez pracę ze świadomością, uczy radzenia sobie ze smutkiem, gniewem, żalem czy strachem i pokazuje, jak budować dobre myśli. „Technika uwalniania” to pozytywna książka, która świetnie sprawdzi się u osób chcących odnaleźć spokój ducha, rozwijać się psychicznie, rozpoznawać swoje odczucia i tworzyć relacje oparte na szacunku i zrozumieniu.

„Czego najbardziej żałują umierający” – Bronnie Ware

Mimo że tytuł może sprawiać wrażenie, iż jest to ciężka i przygnębiająca pozycja, w rzeczywistości uznaje się ją za bardzo pozytywną książkę, którą warto przeczytać. Autorka dzieli się z czytelnikami historiami i spostrzeżeniami, które poznała, pracując w opiece paliatywnej i rozmawiając z osobami znajdującymi się na łożu śmierci. Nauczyła się od nich, że to, czy człowiek jest szczęśliwy, zależy tylko od niego. „Czego najbardziej żałują umierający” to budująca pozytywne odczucia pozycja, która pozwala spojrzeć na własne życie z innej perspektywy.

„Hygge. Klucz do szczęścia” – Meik Wiking

Jest to godna polecenia, merytoryczna i pozytywna książka opowiadająca o hygge, czyli duńskim określeniu komfortu, wygody, szczęścia i wewnętrznej równowagi. Czytelnicy poznają wiele faktów o Danii, a także wyniki różnych badań. Autor zdradza, dlaczego Duńczycy są uznawani za jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie i podpowiada, jak do nich dołączyć.

„Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” – Natalia de Barbaro

Ta stosunkowo nowa pozycja (wydana w 2021 r.) szybko dołączyła do grona pozytywnych książek, które warto przeczytać. Autorka, doświadczona psycholożka, przedstawia w niej drogę kobiety do poznania samej siebie, odpowiedzenia na pytania o własne marzenia, aspiracje i nakładane na siebie ograniczenia. Tytułowa czuła przewodniczka uczy czytelniczki, jak podążać za swoim wewnętrznym głosem, zamiast za oczekiwaniami i wymaganiami kultury czy społeczeństwa. Ta poruszająca, pozytywna książka będzie pięknym prezentem dla mamy, siostry czy przyjaciółki.

„Słowa mocy. Sztuka tworzenia szczęśliwego życia” – Agnieszka Maciąg

Jest to starannie wydana, pozytywna książka pokazująca siłę słów, jakimi się otaczamy. Jej lektura dodaje siły i energii do działania w dążeniu do szczęścia. Autorka uświadamia jednocześnie czytelnikowi, że to szczęście jest już w nim. Książka napisana jest prostym językiem, w lekki i zrozumiały sposób, często skłaniający do refleksji.

„Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie” – Duhigg Charles

Opowieść o sile nawyku należy do grona dających do myślenia, pozytywnych książek, pełnych inspirujących historii i badań. Autor na różne sposoby opowiada o tym, czym są nawyki, skąd się biorą i jak bardzo oddziałują na nasze życie. Każe zastanowić się nad tym, czemu robimy to, co robimy i uczy rozpoznawać kierujące nami mechanizmy. Ich zrozumienie pozwala na wprowadzanie zmian w codziennym życiu. Książka napisana jest w zabawny i ciekawy sposób, wypełnia ją wiele przykładów i analiz, pozwalających lepiej zrozumieć omawiany temat.

„Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa” – Zofia Zaniewska-Wojtków, Piotr Wojtków

Tytuł zupełnie inny, niż pozostałe pozycje w zestawieniu, jednak z pewnością warty ujęcia wśród pozytywnych książek, które warto przeczytać. Autorzy starają się pokazać czytelnikom, jak odczytywać poszczególne zachowania psów, by dzięki temu lepiej je rozumieć. Świat przedstawiają z perspektywy czworonogów, które odczuwają radość, smutek, strach czy poczucie winy i swoje emocje starają się przekazać ludziom. Jest to świetna książka dla wszystkich psiarzy, nawet tych, którzy mają swoje zwierzaki od lat – dzięki lekturze będą mogli bowiem nawiązać z nimi jeszcze lepszy kontakt.

Autorka: Rita Turbiarz