Data modyfikacji:

Ranking najlepszych farb lateksowych

Remont mieszkania lub domu to przedsięwzięcie, które wymaga wcześniejszego przygotowania. Przed rozpoczęciem remontu warto zdecydować, jakie materiały wykorzystać, szczególnie gdy jakość jest najważniejszym kryterium. Od wielu lat dużą popularnością cieszą się farby lateksowe, których właściwości przyciągają coraz większe grono zadowolonych klientów. Farby lateksowe są pozycją, która znajduje się w asortymencie większości popularnych marek oferujących farby.

farby lateksowe

Ranking farb lateksowych

Farba lateksowa – czym się charakteryzuje?

Farby lateksowa to dobra farba do ścian i jedna z najczęściej wybieranych farb. Sięgają po nią zarówno fachowcy, którzy zawodowo zajmują się wykończeniem wnętrz, jak i remontowi amatorzy, którzy samodzielnie chcą zmienić lub odświeżyć kolor ścian swojego domu.

Farby lateksowe wykonane są z najlepszej jakości składników. Swoją formułę zawdzięczają dużej ilości żywicy w składzie oraz pigmentom. Są niezwykle wygodne w użyciu – świetnie kryją, nie odrywają się od podłoża w trakcie aplikacji, a ponadto są wodorozcieńczalne i nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, co znacznie ułatwia pracę. Wyróżniają się dużą odpornością na zmywanie i ścieranie. Są także odporne na promienie UV, dzięki czemu nie płowieją. Tego typu farby są zatem bardzo praktyczne i trwałe.

Farba lateksowa to najlepszy wybór do pomalowania ścian i sufitów, które narażone są na liczne zabrudzenia i wilgoć. Sprawdzą się więc w kuchni, łazience, przedpokoju oraz w pokojach dziecięcych.

Czy farba lateksowa oddycha?

Nie jest tajemnicą, że ściany domu oddychają. Oddychanie ścian to inaczej przenikanie pary wodnej przez jej powierzchnie. Ma to kolosalny wpływ na zawilgocenie pomieszczenia, które nie może być zbyt wysokie. Następstwem zbyt wilgotnego powietrza w pomieszczeniu może być powstanie pleśni lub innych szkodliwych dla zdrowia bakterii. W związku z tym odpowiednie dobranie farb, które nie blokują przepływu powietrza przez ścianę, jest niezwykle istotne.

Farby oddychające, mimo przepustowości powietrza, są niezwykle trwałe i odporne na zabrudzenia i ścierania. Odpowiednia farba lateksowa pozwala zachować komfortowy mikroklimat w domu lub mieszkaniu.

Farba lateksowa – cena

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wachlarz farb lateksowych pochodzących od różnych producentów. Wybierając farbę do swojego domu, warto zdecydować się na taką dobrej jakości, która posłuży kilka lat, ciesząc domowników nienagannym wyglądem. Obecnie na polskim rynku większość producentów farb ma w swojej ofercie farby lateksowe. Wśród nich warto wymienić takie marki jak:

  • Beckers, 
  • Magnat, 
  • Dekoral, 
  • Dulux, 
  • Tikkurila, 
  • Śnieżka.

Farby lateksowe znanych producentów oscylują w kwocie 100 zł za 10 litrów farby. Nie jest to duży wydatek, szczególnie mając na uwadze jakość proponowanych produktów.

Farby lateksowe – kolory

Farby tego typu to obecnie jedne z najczęściej wybieranych farb. Producenci zadbali więc o to, by ich wybór był na tyle duży, żeby każdy klient mógł znaleźć kolor idealny dla siebie i swojego domu. Ilość dostępnych farb pozwala nie tylko wybrać idealny kolor, ale także odcień i wykończenie. Stojąc przed wyborem koloru farby lateksowej, warto skorzystać z oferowanych przez wielu producentów próbek. Pozwoli to na zawężenie wyboru i w ostateczności zdecydowanie się na idealny kolor.

Ile schnie farba lateksowa?

Odpowiednio przygotowane do malowania podłoże zapewnia łatwą aplikację farby lateksowej i jej późniejszą trwałość na uszkodzenia. Malując ściany czy sufit farbą lateksową, nie powinno się zwlekać z odklejeniem pasów taśmy zabezpieczającej. Farba lateksowa po wyschnięciu ma lekko rozciągliwą strukturę, więc odrywanie taśmy zabezpieczającej po wyschnięciu farby może doprowadzić do zniszczeń.

Czas, jaki powinna schnąć farba lateksowa, zawsze określony jest przez producenta. Informacje o tym znaleźć można na opakowaniu farby. Szacuje się, że średni czas, jaki powinna schnąć pierwsza warstwa farby, to 4-8 godzin. Dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy farby można nałożyć kolejną warstwę. Warto zadbać o dobrą wentylację w pomalowanym pomieszczeniu. Dobrze wyschnięta farba to gwarancja wysokiej jakości bez mankamentów. Należy zatem dać farbie swobodnie wyschnąć przed nałożeniem drugiej warstwy.

Jak przygotować podłoże do malowania?

Ściany i sufity przed malowaniem muszą być dokładnie przygotowane. Zaleca się usunięcie pozostałości po poprzednich farbach oraz innych zabrudzeń, a następnie czyszczenie ścian wilgotną gąbką. Ściana przygotowana do malowania powinna być całkowicie sucha – należy odczekać wystarczającą ilość czasu po czyszczeniu ściany z użyciem wody. Zanim przystąpisz do malowania, dokładnie wymieszaj farbę oraz skorzystaj z czystych narzędzi: wałków i pędzli.

Autorka: Patrycja Wojas