Data publikacji:

Regulacja drzwi zewnętrznych - jak wykonać?

Drzwi zewnętrzne to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania. Stanowią one z jednej strony ochronę przed światem zewnętrznym, a z drugiej strony tarcze przeciw hałasom dochodzącym do wnętrza naszych domowych pieleszy. By jednak drzwi zewnętrzne spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio wyregulowane. Jak wykonać regulację drzwi zewnętrznych? Przekonajmy się.

Sprawdź również, jakie drzwi zewnętrzne będą najlepsze do domu i mieszkania.


regulacja drzwi zewnętrznych

Kiedy powinniśmy zdecydować się na regulację drzwi zewnętrznych?

Odpowiednio zamontowane drzwi zewnętrzne z pewnością zapewnią nam bezszelestną i prawidłową pracę przez wiele lat. Z czasem jednak nawet drzwi najwyższej klasy zamontowane przez specjalistów znających się na rzeczy mogą ulec rozregulowaniu. O czym świadczy ten stan rzeczy?

Przede wszystkim zauważymy to poprzez ocieranie skrzydła drzwi o podłogę lub futrynę. Warto przy okazji nadmienić, że jeśli taki problem występuje od samego początku, możemy być niemal pewni problemów związanych z montażem ościeżnicy. Jeśli jednak ocieranie zauważyliśmy stosunkowo niedawno, z pewnością jest to odpowiednia chwila, by zdecydować się na regulację drzwi zewnętrznych. 

Jeśli jesteśmy właścicielami domu, a drzwi zewnętrzne wychodzą bezpośrednio na nasz ogród lub obejście, z pewnością takie czynniki jak nadmierne światło czy odgłosy wiatru będą oznaczały problemy ze źle wyregulowanymi drzwiami. To kolejna sytuacja, w której powinniśmy zdecydować się na ich regulację. 

Regulacja drzwi zewnętrznych - najlepsze praktyki

Czy regulacja drzwi zewnętrznych w przypadku problemów z ich prawidłowym funkcjonowaniem jest jedynym momentem, w którym powinniśmy zdecydować się na ten proces? Nie, jeśli dbamy o nasze drzwi w sposób należyty. W teorii solidny proces konserwacji drzwi zewnętrznych wykonany przez specjalistę lub nas samych wyposażonych w odpowiednią wiedzę powinien być wykonywany raz do roku. Jednak często w nawale innych obowiązków nie znajdujemy czasu na tego typu działania. W takiej sytuacji musimy reagować każdorazowo, gdy zauważymy pierwsze symptomy rozregulowania drzwi zewnętrznych. 

Warto mieć na uwadze fakt, że odpowiednia regulacja drzwi nie zawsze będzie wykonywana w identyczny sposób. Wiele zależy zarówno od zawiasów, w jakie jesteśmy wyposażeni, ale również od źródła rozregulowania. Dlatego każdorazowo powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty, który przedstawi nam odpowiedni sposób wyregulowania naszych drzwi zewnętrznych.

Zacznijmy od najważniejszego - zawiasy

Zawiasy to główny element, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie drzwi zewnętrznych, ale i również wewnętrznych. Jeśli pierwotny montaż ościeżnicy i zawiasów jest wykonywany przez fachowców, możemy czuć się w miarę bezpiecznie o potencjalnie długoletnią satysfakcję z dobrze sprawujących się drzwi. Jeśli jednak coś nie funkcjonuje jak powinno, to z reguły wina zawiasów

Dlatego też regulowanie drzwi zewnętrznych polega w głównej mierze na regulowaniu właśnie tego elementu. Jak wykonać odpowiednie regulowanie zawiasów? Oczywiście powinniśmy rozpocząć od znalezienia idealnego narzędzia, które znacznie ułatwi nam operowanie zawiasem. W 99% przypadków tym narzędziem będzie dobrze dobrany klucz imbusowy. Taki klucz możemy zakupić w zestawie składającym się z kilku, a nawet kilkunastu kluczy w różnych rozmiarach. Często też klucz imbusowy jest bezpośrednio dodawany do zestawu z drzwiami.

Jakie rodzaje zawiasów możemy spotkać?

Nie zawsze podczas regulacji drzwi zewnętrznych natrafimy na dokładnie ten sam rodzaj zawiasów. Możemy z powodzeniem wyróżnić kilka rodzajów, które są powszechnie stosowane w drzwiach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. 

  • Zawiasy puszkowe, które umieszczane są w puszce zamontowanej w otworze wykonanym w skrzydle drzwi specjalnie z myślą o umieszczeniu tam zawiasu. Co daje nam taki zawias? Możliwość regulowania drzwi nawet w pozycji zamkniętej. Do regulacji każdego parametru drzwi zewnętrznych, a więc wysokości, siły nacisku, a także przekątnej drzwi, wystarczy nam klucz imbusowy.
  • Zawiasy kołkowe to innowacja na rynku, która nie przewiduje wiercenia specjalnych otworów na puszki. W przypadku tego typu zawiasów najczęściej śruby są specjalnie montowane w skrzydle drzwi. Takie zawiasy wyposażone są w dwie śruby, z czego jedna odpowiada za przesunięcie pozycji drzwi w prawo lub lewo, druga natomiast odpowiada za siłę nacisku. 

Na rynku możemy spotkać również zawiasy 3D, jednak nie są one zbyt popularne, więc w przypadku ich obecności warto zasięgnąć opinii specjalisty. 

Czy skrzydło drzwi może nachodzić na ościeżnicę?

Jednym z podstawowych symptomów niedoregulowanych drzwi zewnętrznych jest nachodzenie skrzydła na ościeżnicę. W jaki sposób zabrać się za naprawę tego stanu rzeczy? Zacznijmy od przyłożenia dość długiego arkusza papieru i zamknięcia drzwi. Przy zamkniętych drzwiach ołówkiem nakreślmy zarówno dolną, jak i górną krawędź drzwi. Tak przygotowany rysunek weryfikujemy pod kątem pomiarowym - czy obie kreski - na górze i dole, są dokładnie takiej samej długości? Jeśli nie, oznacza to, że któryś z zawiasów jest rozregulowany, co wymusza na nas konieczność dokonania regulacji.

To zaledwie jeden z wielu sposobów, które ułatwią nam regulację drzwi oraz naprowadzą nas na to, który zawias, a być może oba zawiasy wymagają regulacji z naszej strony.

Jeśli nie zależy ci na tym, by roleta zaciemniała pomieszczenie, nie wyobrażasz sobie okna bez eleganckiej firanki wówczas postaw na model, taki jak Dekoria Roleta rzymska Romantica. To elegancka, klasyczna biel, która optycznie powiększy kuchnię i sprawi, że będzie ona pełna światła i energii. Roleta ta doskonale komponuje się z każdym stylem wystroju wnętrz - możesz ją zestawiać zarówno z klasycznymi, jak i nowoczesnymi meblami. Świetnie podkreśli kuchnię urządzoną w stylu skandynawskim. 

Pomoc profesjonalistów zawsze nieoceniona

Czy regulacja drzwi zewnętrznych jest trudnym zajęciem? Nie, jeśli mamy odpowiednie narzędzia w postaci dobrze dopasowanych imbusów, a także posiadamy wiedzę i doświadczenie z dziedziny majsterkowania. Jeśli jednak nie jesteśmy zbyt obeznani w tego typu procesach, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na zlecenie regulacji drzwi zewnętrznych profesjonaliście, który z pewnością dokona tego w sposób szybki, sprawny, i co najważniejsze, prawidłowy.

Oczywiście dla wielu z nas taka usługa może być zbyt kosztowna, szczególnie jeśli czujemy się na siłach, by wykonać samodzielnie regulacje, jednak wciąż niektórzy nade wszystko cenią sobie jakość wykonanej pracy. 

Autor: Norbert Rukowski