Data publikacji:

Rodzaje kieliszków – jak serwować alkohol z klasą?

Czy wiesz, że każdy alkohol, zgodnie z zasadami savoir-vivre, należy podawać w specjalnym kieliszku? Ma to na celu jak najlepsze wyeksponowanie, a nawet – zdaniem niektórych – poprawę walorów smakowych oraz zapachu trunku. Zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym rodzajów kieliszków, dzięki któremu nie popełnisz faux pas na żadnym przyjęciu.

kieliszki

Jakie kieliszki do czego? I jakie ma to znaczenie?

Niemal każdy posiada kieliszki do wina, wódki, szampana oraz szklanki do piwa. Mogłoby się wydawać, że taki zestaw w zupełności wystarczy, aby sprostać przygotowaniu każdego przyjęcia. Wiele osób może dziwić się, że rodzajów kieliszków jest znacznie więcej, a niektóre z nich – np. kieliszki do wina lub wódki – występują w kilku odmianach.

Kieliszki przeznaczone do konkretnego rodzaju alkoholu pozwolą na jego eleganckie podanie. Co ciekawe, konkretne kształty szkła mogą wpływać również na uwalnianie smaku i zapachu trunku. Nieprzypadkowa jest również konstrukcja większości kieliszków – niektóre modele wymuszają trzymanie szkła za nóżkę, aby pozostawić trunek chłodny, inne – wręcz przeciwnie.

Jeśli chcesz uzupełnić swój barek o szkło na każdą okazję, sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jakie kieliszki do czego warto stosować. Przygotowaliśmy spis najpopularniejszych rodzajów kieliszków do alkoholu.

Kieliszki do wina – rodzaje

Zacznijmy od tych najsłynniejszych, a więc kieliszków od wina. Zdaniem znawców etykiety, ten alkohol należy spożywać wyłącznie w kieliszkach przezroczystych. Ułatwia to ocenienie klarowności trunku.

Wino czerwone podawane jest w pękatych kieliszkach o pojemności 180-300 ml, białe z kolei w kieliszkach o smukłym kształcie i pojemności 80-150 ml. Odmienny kształt kieliszków do wina białego ma na celu sprawniejsze wydobycie aromatu napoju, gdyż jest on znacznie delikatniejszy niż wino czerwone.

Aby być przygotowanym na wszelkie okoliczności, warto zaopatrzyć się w zestaw klasycznych, transparentnych kieliszków do wina czerwonego i białego. Takie szkło sprawdzi się niezależnie od okazji. Jeśli chcesz, możesz uzupełnić barek o odświętne, zdobione kieliszki, które wykorzystasz podczas ważnych uroczystości.

Jakie kieliszki do szampana?

Kieliszki do szampana oraz wina musującego wyróżniają się strzelistym kształtem, który pozwala na dobre uwalnianie aromatu napoju oraz podtrzymanie charakterystycznych bąbelków. Są bardzo lekkie i delikatne. Choć są wykorzystywane maksymalnie kilka razy do roku, warto mieć je w swoim barku. Nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się jakaś okazja do spontanicznego świętowania.

Eleganckie kieliszki do wody

Zgodnie z zasadami savoir-vivre, również woda powinna być podawana w kieliszku, co zapewne zadziwi niejedną osobę. Kieliszki do wody noszą miano gobletów i występują w różnych kształtach oraz pojemnościach. Mogą przypominać kieliszki do wina, jednak zwykle są od nich mniej pękate. Kieliszki do wody nie muszą być przezroczyste – bez obaw możesz zdecydować się na wariant kolorowy lub zdobiony.

Rodzaje kieliszków do koniaku

Bardzo pękate kieliszki na krótkich nóżkach służą do serwowania koniaku oraz brandy. Ich kształt nie jest przypadkowy – takie kieliszki należy trzymać za czaszę, a nie jak w przypadku wina, za nóżkę. Dzięki temu koniak jest stale podgrzewany dłonią, uwalnia swój smak oraz aromat.

Kieliszki do nalewek i likierów

Charakterystyczne kieliszki do nalewek mają długie nóżki oraz lekko rozszerzającą się czaszę, często o wywiniętym brzegu. W takim kieliszku można serwować również likiery oraz smakowe wódki.

Jaki kieliszek do wódki?

Kieliszki do wódki to zdecydowanie najszersza kategoria szkła do alkoholi. Występują w rozmaitych wariantach, różniących się od siebie kształtem oraz pojemnością. Najważniejsza zasada: wódkę czystą serwuj tylko w kieliszkach bez nóżki, smakową lub gatunkową – w kieliszku z nóżką.

Kieliszki bez nóżki służą również do podawania shotów, takich jak wściekły pies czy kamikadze. Mały, stożkowy kieliszek jest natomiast przeznaczony do podawania tequilli.

Najpopularniejsze kieliszki do drinków i koktajli

Wiele ze słynnych drinków doczekało się dedykowanych kieliszków.

Drink z martini i oliwką, kojarzony przed wszystkim z Jamesem Bondem, należy podawać w kieliszku na długiej nóżce ze stożkową czaszą. W tym samym kieliszku możesz zaserwować także słynny Cosmopolitan, jak również wszelkie short-drinki (czyli drinki komponowane z użyciem jednego rodzaju alkoholu).

Kolejnym charakterystycznym kieliszkiem jest ten, w którym podaje się Margaritę. Wyróżnia się nie tylko bardzo wysoką oraz smukłą nóżką, ale również mocnym wcięciem na środku czaszy.
Drinki, takie jak Mojito czy Cuba libre, należy serwować w szkle typu highball, któremu bliżej do miana szklanki niż kieliszka. Highball pozwala na obfite wypełnienie wnętrza lodem i smakowymi dodatkami.
Szklanka z regularnym wcięciem na środku czaszy oraz grubą, krótką nóżką to znak rozpoznawczy drinka Pina colada. Można podawać w niej również takie klasyki jak Sex on the beach i Blue hawaii. Tego rodzaju szkło pozwala świetnie wyeksponować drinki kolorowe i warstwowe.

Różne rodzaje kieliszków – podawaj alkohol z klasą

Oczywiście, nie musisz posiadać w swojej kolekcji wszystkich rodzajów kieliszków do alkoholu. Warto jednak zdecydować się na zakup podstawowych, o których wspomnieliśmy w tym artykule. Tak wyposażony barek pozwoli ci serwować różne alkohole elegancko, robiąc dobre wrażenie na gościach.

Autorka: Joanna Stanuch