Data modyfikacji:

Słuchawki bezprzewodowe z długim czasem działania

W dość szybkim czasie, z drogiego i trudno dostępnego urządzenia, słuchawki bezprzewodowe zamieniły się w gadżet, na który może pozwolić sobie praktycznie każdy z nas. W pozbawionej kabli wersji kupimy zarówno modele nauszne, jak i douszne oraz dokanałowe, przeznaczone dla fanów aktywnego spędzania wolnego czasu, jak i koneserów muzyki. Najbardziej poszukiwane są oczywiście słuchawki bezprzewodowe z długim czasem działania, który zwalania z ciągłych obaw o aktualny stan baterii.
słuchawki bezprzewodowe
Obserwowany od lat dynamiczny wzrost popularności słuchawek bezprzewodowych wynika wprost z popularyzacji technologii Bluetooth, a także mobilnych urządzeń, takich jak smartfony. Nie bez znaczenia był tu również skok jakościowy, jeżeli chodzi o wydajność oraz żywotność baterii i akumulatorów. Najtańsze słuchawki bezprzewodowe dostaniemy już w cenie kilkudziesięciu złotych. Oczywiście model modelowi nierówny. Poza jakością dźwięku, komfortem noszenia oraz konstrukcją, jedną z najistotniejszych kwestii przy wyborze urządzenia jest jego maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu. Jakie będą najlepsze słuchawki bezprzewodowe?

Długi czas działania w słuchawkach bezprzewodowych – od czego zależy

Maksymalny czas działania słuchawek bezprzewodowych uzależniony jest o kilku podstawowych czynników. Najważniejszym z nich jest jakość oraz wielkość zamontowanych w urządzeniu baterii, co uzależnione jest od jego konstrukcji.

Przeciętne nauszne słuchawki bezprzewodowe oferują czas pracy wynoszący ponad 20 godzin. Jest to możliwe tylko dlatego, że konstrukcja sprzętu pozwala ukryć w nausznikach dość duże akumulatorki. W niezwykle popularnych urządzeniach typu TWS, w których obie niewielkie słuchawki muszą być wyposażone w baterie, czas funkcjonowania sprzętu jest zazwyczaj skrócony do zaledwie kilku godzin.

Producenci niwelują nieco tę wadę, dołączając specjalne etui ładujące, które w kilkanaście minut uzupełnia energię wystarczającą na pracę przez kolejną godzinę lub dłużej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku klasycznych bezprzewodowych modeli dousznych lub dokanałowych, w których akumulator umieszczony jest w łączącym słuchawki kablu. Pozwala to na zainstalowanie większych baterii, pozwalających na dłuższą pracę, które wpływają jednak negatywnie na komfort użytkownika.

Na szczęście kupujący słuchawki nie muszą domyślać się, jak długo będą im służyć na pojedynczym ładowaniu. Wszyscy producenci podają tę informację w specyfikacji technicznej. Weźmy jednak pod uwagę to, że przedstawiony przez nich czas pracy jest tylko poglądowy i nie zawsze będzie odzwierciedlał autentyczną wydajność sprzętu. Zwróćmy też uwagę na to, że w przypadku urządzeń typu TWS, zazwyczaj w pierwszej kolejności podawany jest kilkukrotnie wydłużony czas ich działania.

Jest on jednak osiągalny tylko wtedy, gdy regularnie uzupełniamy energię słuchawek w przenośnym etui. Na realną długość pracy baterii wpływa kilka kwestii. Pierwszą z nich jest jej zużycie. Każdy akumulator traci w naturalny sposób swoją wydajności. Po kilkunastu miesiącach intensywnego wykorzystywania, jego maksymalny czas działania może skurczyć się nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Jest to jednak proces, z którym musimy się pogodzić.

Żadne dostępne na rynku słuchawki nie pozwalają bowiem na wymianę akumulatora. Warto też pamiętać, że degradację baterii przyśpiesza jej zbyt częste ładowanie lub pozostawienie podłączonej do sieci po pełnym uzupełnieniu. Czas działania słuchawek przedstawiany przez wytwórców odzwierciedla optymalny poziom zużycia energii. Ulega on zmniejszeniu, gdy uruchamiamy w urządzeniu system aktywnej redukcji szumów, zwiększamy głośność lub poziom basów.

Dużym obciążeniem dla baterii są również rozmowy telefoniczne i włączony mikrofon. Dodatkowo na szybkość rozładowania akumulatora wpływa też temperatura otoczenia. Gdy spada ona poniżej 18-15 stopni Celsjusza i zbliża się do zera, w pełni uzupełniona bateria traci ładunek znacznie szybciej niż podaje to producent. Podobnie sytuacja wygląda w warunkach powyżej 30 stopni Celsjusza.
Polecane modele słuchawek bezprzewodowych z długim czasem działania

Słuchawki nauszne z długim czasem działania

Marshall Major IV

Lekkie i bezprzewodowe urządzenie, które pojawia się w wielu rankingach słuchawek nausznych. Sprzęt może działać nieprzerwanie przez blisko 80 godzin, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku. Model charakteryzuje się wysokiej klasy wykonaniem oraz składaną konstrukcją.

Sony WH-1000XM4

Wysokiej klasy słuchawki bezprzewodowe, które są nieodmiennie liderem wielu rankingów tych urządzeń. Maksymalny czas pracy Sony WH-1000XM4 na jednym ładowaniu wynosi aż 30 godzin. Poza świetnym brzmieniem i systemem redukcji szumów, sprzęt może pochwalić się szeregiem funkcji zwiększających wygodę użytkowania. Poza możliwością połączenia z dwoma źródłami dźwięku jednocześnie, wykrywa on też automatycznie to, czy je zakładamy lub zdejmujemy.

JBL Live 650BT ANC

Nauszne słuchawki bezprzewodowe z długim czasem pracy, który wynosi 30 godzin. Po włączeniu systemu redukcji szumów skraca się on do 20 godzin. Model wyposażony został w duże przetworniki o średnicy 40 mm. Słuchawki odznaczają się smukłą i wygodną konstrukcją. Ergonomię poprawia również odłączany standardowy kabel audio, zawierający pilot z mikrofonem.

Philips TAPH805BK

Nauszne słuchawki Bluetooth z maksymalnym czasem pracy wynoszącym 30 godzin. Model oferuje system aktywnej redukcji szumów, dotykowe sterowanie dźwiękiem, a także wbudowany mikrofon. Urządzenie posiada miękkie nauszniki składane w dwóch kierunkach. Można je złożyć na płasko, co umożliwia przechowywanie ich w szufladzie biurka lub w dołączonym pokrowcu. Neodymowe przetworniki akustyczne zapewniają głębokie basy i wyraźne tony średnie.

Słuchawki douszne i dokanałowe z długim czasem działania

Samsung Galaxy Buds Pro

Bezprzewodowe słuchawki TWS firmy Samsung. Model oferuje maksymalny czas pracy wynoszący 8 godzin. Przy włączonym aktywnym systemie redukcji szumów wynosi 5 godzin. Urządzenie jest wodoodporne, a każda słuchawka ma dwa przetworniki 11 i 6,5 milimetra, oferujące niezwykle wysokiej jakości dźwięk oraz głębokie basy.

JBL T110BT

Dokanałowe słuchawki bezprzewodowe firmy JBL przeznaczone dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu. Sprzęt charakteryzuje się dobrym brzmieniem, ergonomiczną budową i przystępną ceną . Maksymalny czas pracy to 6 godzin.
Zdjęcie: Rawpixel/Envato Elements