Długi czas działania w słuchawkach bezprzewodowych – od czego zależy
Maksymalny czas działania słuchawek bezprzewodowych uzależniony jest o kilku podstawowych czynników. Najważniejszym z nich jest jakość oraz wielkość zamontowanych w urządzeniu baterii, co uzależnione jest od jego konstrukcji.
Przeciętne nauszne słuchawki bezprzewodowe oferują czas pracy wynoszący ponad 20 godzin. Jest to możliwe tylko dlatego, że konstrukcja sprzętu pozwala ukryć w nausznikach dość duże akumulatorki. W niezwykle popularnych urządzeniach typu TWS, w których obie niewielkie słuchawki muszą być wyposażone w baterie, czas funkcjonowania sprzętu jest zazwyczaj skrócony do zaledwie kilku godzin.
Producenci niwelują nieco tę wadę, dołączając specjalne etui ładujące, które w kilkanaście minut uzupełnia energię wystarczającą na pracę przez kolejną godzinę lub dłużej.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku klasycznych bezprzewodowych modeli dousznych lub dokanałowych, w których akumulator umieszczony jest w łączącym słuchawki kablu. Pozwala to na zainstalowanie większych baterii, pozwalających na dłuższą pracę, które wpływają jednak negatywnie na komfort użytkownika.
Na szczęście kupujący słuchawki nie muszą domyślać się, jak długo będą im służyć na pojedynczym ładowaniu. Wszyscy producenci podają tę informację w specyfikacji technicznej. Weźmy jednak pod uwagę to, że przedstawiony przez nich czas pracy jest tylko poglądowy i nie zawsze będzie odzwierciedlał autentyczną wydajność sprzętu. Zwróćmy też uwagę na to, że w przypadku urządzeń typu TWS, zazwyczaj w pierwszej kolejności podawany jest kilkukrotnie wydłużony czas ich działania.
Jest on jednak osiągalny tylko wtedy, gdy regularnie uzupełniamy energię słuchawek w przenośnym etui.
Na realną długość pracy baterii wpływa kilka kwestii. Pierwszą z nich jest jej zużycie. Każdy akumulator traci w naturalny sposób swoją wydajności. Po kilkunastu miesiącach intensywnego wykorzystywania, jego maksymalny czas działania może skurczyć się nawet o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Jest to jednak proces, z którym musimy się pogodzić.
Żadne dostępne na rynku słuchawki nie pozwalają bowiem na wymianę akumulatora. Warto też pamiętać, że degradację baterii przyśpiesza jej zbyt częste ładowanie lub pozostawienie podłączonej do sieci po pełnym uzupełnieniu.
Czas działania słuchawek przedstawiany przez wytwórców odzwierciedla optymalny poziom zużycia energii. Ulega on zmniejszeniu, gdy uruchamiamy w urządzeniu system aktywnej redukcji szumów, zwiększamy głośność lub poziom basów.
Dużym obciążeniem dla baterii są również rozmowy telefoniczne i włączony mikrofon. Dodatkowo na szybkość rozładowania akumulatora wpływa też temperatura otoczenia. Gdy spada ona poniżej 18-15 stopni Celsjusza i zbliża się do zera, w pełni uzupełniona bateria traci ładunek znacznie szybciej niż podaje to producent. Podobnie sytuacja wygląda w warunkach powyżej 30 stopni Celsjusza.