Data modyfikacji:

Podłączenie słuchawek Bluetooth do laptopa

Technologia łączności bezprzewodowej Bluetooth towarzyszy nam od wielu lat i bez wątpienia zrewolucjonizowała ona sposób, w jaki korzystamy z pecetów, telefonów oraz różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych i mobilnych gadżetów. Wśród nich znajdują się również słuchawki. W bardzo krótkim czasie rynek zdominowały bowiem modele wspierające ten standard łączność. Są one cenione ze względu na uniwersalność i łatwość użytkowania. Nadal jednak wśród wielu właścicieli pojawiają się regularnie pytania o podłączenie słuchawek Bluetooth do laptopa i komputera stacjonarnego
słuchawki
Jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do telefonu czy laptopa? Parowanie słuchawek bezprzewodowych z komputerem nie jest specjalnie skomplikowane, ale często wzbudza wiele wątpliwości i problemów. Laików często dezorientują tajemnicze pojęcia, takie jak Bluetooth 4.0 lub Bluetooth 5.0, a także sam proces łączenia urządzeń.
O czym warto pamiętać przy podłączeniu słuchawek Bluetooth do laptopa? Po pierwsze, podkreślamy, że do współczesnych laptopów powinniśmy bez problemu podłączyć dowolne słuchawki Bluetooth. Wszystkie komputery przenośne są fabrycznie wyposażone w odbiorniki i nadajniki sygnału radiowego. Ponieważ korzystając ze słuchawek siedzimy bezpośrednio przy ekranie, nie powinny występować także żadne poważne problemy z łącznością. Przeciętna optymalna siła zasięgu Bluetooth w urządzeniach peryferyjnych wynosi kilka metrów. Sygnał mogą jednak zakłócać i blokować grube ściany i stropy, gdy znajdujemy się np. w innym pokoju.

Przejdźmy teraz do omówienia różnych wersji standardu Bluetooth. Przyglądając się opakowaniu lub specyfikacji technicznej słuchawek, znajdziemy tam informacje na temat wspieranej wersji standardu Bluetooth. Obecnie spotkamy się głównie ze sprzętem pracującym w Bluetooth 4.0 lub Bluetooth 5.0.

Standard Bluetooth 5.0, w porównaniu do wersji 4.0, oferuje teoretycznie czterokrotnie większy zasięg sygnału, ośmiokrotnie większą liczbę przesyłanych danych, a także dwukrotnie wyższą maksymalną szybkość transferu w sieci bezprzewodowej. Może przekładać się to na lepszą jakość i klarowność dźwięku, choć wiele zależy tu od jakości komponentów posiadanego modelu słuchawek. To jednak nie wszystko, Bluetooth 5.0 umożliwia słuchawkom komunikację w trybie słabszego sygnału (Bluetooth Low Energy), co jest idealnym rozwiązaniem, gdy pracujemy z komputerem.

W ten sposób wydłużamy bowiem maksymalny czas pracy baterii. Aby skorzystać z możliwości Bluetooth 5.0, zarówno słuchawki, jak i laptop powinny wspierać ten standard. Zaznaczmy, że słuchawki Bluetooth 5.0 są jednak wstecznie kompatybilne z komputerami pracującymi z innymi wersjami standardu, takimi jak Bluetooth 4.0. W tym wypadku nie odczujemy jednak oczywiście dodatkowych zalet płynących z Bluetooth 5.0.

Podłączenie słuchawek Bluetooth z laptopem

Skomunikowanie słuchawek Bluetooth z laptopem jest proste, choć przebieg procesu może różnić się minimalnie w zależności od posiadanego systemu operacyjnego Windows.

W pierwszej kolejności włączamy tryb parowania w słuchawkach, w którym sprzęt automatycznie wyszukuje potencjalne urządzenia, z którymi może się połączyć. Informację o tym, jak go uruchomić, znajdziemy w instrukcji producenta.

Jeżeli nie używaliśmy jeszcze funkcji Bluetooth w laptopie, może być ona wyłączona. Sprawdzamy to w ustawieniach systemowych, w zakładce „Urządzenia” i sekcji Bluetooth. Skrót do menu Bluetooth znajduje się też wśród ikon na pasku powiadomień w Windows 10.

Jeżeli Bluetooth działa poprawnie, komputer powinien automatycznie wykryć słuchawki. Pojawią się one na liście urządzeń Bluetooth skomunikowanych z laptopem, która dostępna jest w menu ustawień lub na pasku powiadomień. Zatwierdzając proces parowania, słuchawki automatycznie połączą się z urządzeniem i zostaną przez nie zapamiętane, tak więc tę czynność wykonujemy tylko raz. Gdy do laptopa podłączamy słuchawki Bluetooth wyposażone w mikrofon, system samodzielnie przygotuje go do natychmiastowej pracy.

A jak podłączamy słuchawki bezprzewodowe do komputera stacjonarnego?

Parowanie słuchawek bezprzewodowych z komputerami stacjonarnymi jest niestety bardziej skomplikowane. Większość płyt głównych nie posiada bowiem wbudowanych odbiorników sygnału Bluetooth. Płyty wyposażone w ten dodatek są zazwyczaj najdroższymi modelami w linii, najczęściej zaprojektowanymi z myślą o fanach gier, a także miłośnikach nowych technologii. Jeżeli chcemy korzystać ze słuchawek Bluetooth, na szczęście nie jesteśmy skazani na kosztowną wymianę podzespołów PC.

Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj dokupienie specjalnego adaptera Bluetooth do słuchawek podłączanego do portu USB lub wejścia audio. Akcesoria te są dość tanie, kosztują nie więcej niż kilkadziesiąt złotych. Po ich podłączeniu są automatycznie wykrywane przez system Windows, a słuchawki parujemy w identyczny sposób jak na laptopie. Proces może przebiegać nieco inaczej, gdy korzystamy z adaptera dostarczonego przez producenta słuchawek.

Z przejściówek możemy skorzystać oczywiście także na komputerach przenośnych. Są one awaryjnym rozwiązaniem, gdy zainstalowany w nich moduł Bluetooth odmawia posłuszeństwa lub sprawia kłopoty albo chcemy skorzystać z nowszego standardu Bluetooth.

Polecane modele słuchawek Bluetooth do laptopa

JBL Tune 220 TWS

Popularne słuchawki bezprzewodowe świetnie sprawdzające się w pracy z laptopem. Mamy tu do czynienia z urządzeniem typu True Wireless (TWS), z dużymi przetwornikami 12,5 mm i dźwiękiem w technologii JBL Pure Bass. Sterowanie głośnością oraz wbudowanym mikrofonem odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych na obu słuchawkach. Maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu to 3 godziny, dzięki etui wydłuża się on do około 17 godzin.

Samsung Galaxy Buds Pro

Wysokiej jakości słuchawki Bluetooth typu TWS, które świetnie sparują się z laptopem. Maksymalny czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu wynosi aż 8 godzin. Po włączeniu wydajnego systemu aktywnej redukcji hałasu zmniejsza się on jednak do 5 godzin. Każda słuchawka posiada dwa wbudowane przetworniki o średnicy 11 i 6,5 mm, dzięki czemu oferuje niezwykle czysty dźwięk oraz głębokie basy.

Xiaomi Redmi Buds 3 Pro

Bezprzewodowe słuchawki douszne TWS przeznaczone do laptopa oraz użytku z innymi urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony czy tablety. Model ma wbudowany mikrofon oraz technologię aktywnej redukcji szumów. Czas pracy na pełnym naładowaniu to 6 godzin.

JBL Tune 500BT

Jedne z najpopularniejszych nausznych słuchawek Bluetooth do laptopa. Największymi atutami modelu są atrakcyjna cena poniżej 200 złotych, bardzo dobra jakość dźwięku, a także dostępność w wielu kolorach i lekka konstrukcja z wygodną opaską.

Sony WH-1000XM4

Jedne z najlepszych słuchawek Bluetooth na rynku, które sprawdzą się również podczas słuchania muzyki oraz oglądania filmów na laptopie. Model ma niezwykle skuteczny system redukcji szumów, a także pozwala na sprawowanie z dwoma urządzeniami jednocześnie. Maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu wynosi aż 30 godzin.
Zdjęcie: halfpoint/Envato Elements