Data publikacji:

Wojciech Chmielarz. Książki, kolejność czytania

Wojciech Chmielarz – genialne pióro, żywy język, doskonałe wyczucie emocji oraz sprawnie poprowadzona intryga – oto najważniejsze cechy pisarstwa, dzięki którym kryminały tego młodego pisarza są tak wysoko oceniane. Chcesz sięgnąć po twórczość Wojciecha Chmielarza? Zobacz najlepsze książki autora i kolejność ich czytania.

wojciech chmielarz książki

Seria o Jakubie Mortce Wojciecha Chmielarza. Książki i kolejność czytania

Popularnym cyklem powieści Wojciecha Chmielarza są książki z przygodami komisarza Jakuba Mortki. W pięciu częściach autor w intrygujący sposób pokazuje mrożące krew w żyłach i trzymające w napięciu perypetie komisarza elitarnej jednostki śledczej.

Znawcy literatury kryminalnej uważają, że Chmielarz wprost w mistrzowski sposób łączy klasyczne elementy gatunku, po to, by w finale każdej z powieści dać czytelnikowi absolutnie zaskakujące zakończenie – a więc to, o co w kryminale chodzi. Bez wątpienia twórczość autora należy do najlepszych polskich kryminałów. Jeśli chcesz znać kolejne losy komisarza Mortki, sięgnij po poniższe tytuły.

Podpalacz (2012)

W pierwszej części pt. „Podpalacz” komisarz Mortka próbuje rozwikłać zagadkę pożaru w domu na warszawskim Ursynowie, w którym ginie znany biznesmen, a jego żona zostaje dotkliwie poparzona. Nieszczęśliwy wypadek? Niekoniecznie.

Przez tę sprawę nieszczęśliwie układają się też relacje komisarza z jego byłą żoną. Jak zapobiec kolejnym tragediom? O kogo tak naprawdę chodzi podpalaczowi?

Farma lalek (2013)

W tej książce Wojciecha Chmielarza Mortka odbywa staż w Katowicach. Liczy na spokojny czas, w którym będzie mógł uporać się z własnym życiem. Będzie jednak musiał zmierzyć się z rozwiązaniem makabrycznej zbrodni dokonanej na dziewczynce – to bardzo trudna sprawa, zwłaszcza dla stażysty...

Przejęcie (2014)

W tej opowieści akcja toczy się w dwóch miejscach – w Kolumbii, w której grupa Polaków kręci reklamę, i w Warszawie, gdzie na moście Gdańskim znaleziono ciało mężczyzny z orzeszkiem ziemnym w skorupce w dłoni. Jakub Mortka mierzy się z kolejną sprawą, z którą inni policjanci nie mogą sobie poradzić.

Osiedle marzeń (2016)

Komisarz Mortka, tym razem w towarzystwie tajemniczej aspirantki Suchockiej, musi rozwikłać sprawę ciała studentki znalezionego na jednym z warszawskich, luksusowych osiedli. Dotychczasowy raj dla mieszkańców teraz zamieni się w prawdziwe piekło.

Cienie (2018)

Ta część cyklu Wojciecha Chmielarza to ostatnia książka w kolejności wydania i czytania opowiadająca o przygodach komisarza. Jakub Mortka, już z pełnoprawną pomocą Suchockiej, rozwiązuje dwie pozornie niezwiązane ze sobą sprawy.

Mortka idzie za swoim przeczuciem, nie wierząc w winę kolegi po fachu, na którego niekorzyść świadczą dowody. Suchocka rozwiązuje sprawę gwałtu na chłopaku, którego dokonują wysoko postawieni politycy. Sprawy łączą się w najmniej oczekiwanym punkcie...

Wojciech Chmielarz: książki poza serią z Mortką

W ostatnich latach Chmielarza napisał też kilka doskonałych powieści, które świetnie się czyta, choć nie ma już w nich komisarza Mortki. Sięgnij po nie!

Przeczytaj także: Camilla Läckberg – książki. Saga o Fjällbace to nie wszystko

Żmijowisko (2018)

Mistrzowski thriller psychologiczny. O zdradzie, bólu, zazdrości i miłości ludziom trudno mówić na co dzień. Ale kiedy znajomi z czasów studiów wyjeżdżają na wspólne wakacje ze swoimi rodzinami, stare urazy wracają. Dochodzi do kłótni, znika nastoletnia córka jednego z uczestników. Rok później do wsi Żmijowisko wraca ojciec dziewczyny. Nie jest tam jednak sam...

Chmielarz prowadzi czytelnika, mistrzowsko sterując napięciem i emocjami w taki sposób, że książkę połyka się w jedną noc. Na jej podstawie powstał popularny serial wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego dla telewizji Canal Plus.

Rana (2019)

Doskonale skonstruowany kryminał o tym, jak uśpione w domu zło ujawnia się w innych miejscach życia. Gdy pod kołami pociągu ginie Marysia, uczennica ekskluzywnej, warszawskiej szkoły, w śledztwo angażuje się coraz więcej osób, skrywających mroczne tajemnice. Szkoła to miejsce bezpieczne tylko z pozoru – i uczniowie, i nauczyciele mają zbyt wiele rzeczy do wyznania...

Wyrwa (2020)

Tym razem Wojciech Chmielarz w swojej książce przedstawia historię o uczuciach i o tym, że często nie znamy osoby, z którą dzielimy życie. Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona, matka dwóch dziewczynek, zginęła w wypadku samochodowym, do którego doszło pod Mrągowem, choć miała jechać w delegację pod Kraków. Na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna. Maciej zaczyna widzieć coraz więcej sekretów, a historia staje się opowieścią o gniewie i złości mężczyzn, którzy kochali tę samą kobietę.

Prosta sprawa (2020)

Ta książka Wojciecha Chmielarza już po kilku dniach od premiery stała się bestselerem. Autor pisał ją w czasie pierwszego lockdownu i umieszczał w odcinkach na blogu, gdzie cieszyła się wielka popularnością.

Akcja powieści dzieje się w malowniczych Karkonoszach. Przyjaciel zaginionego Prostego dowiaduje się, że chcą go odnaleźć niemal wszyscy gangsterzy z okolicy jednocześnie – a na pewno czescy i rosyjscy. Doskonale poprowadzona akcja sprawia, że trudno przerwać lekturę.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska