Data publikacji:

Jakie okulary do pływania wybrać?

Dobre okulary na basen to komfort pływania rekreacyjnego oraz obowiązek profesjonalnego treningu pływackiego. Najlepsze okulary do pływania to takie, które są dostosowane do stopnia aktywności ruchowej, którą uskuteczniasz na basenie lub w akwenie otwartym. Jak wybrać okulary do pływania? Na co zwrócić uwagę? Jakie są polecane modele okularów na basen?

okulary na basen

Rodzaje okularów pływackich – czyli jak nie pomylić się przy wyborze?

Co zabrać na basen? Przydatnym akcesorium są okulary. Wybór okularów do pływania jest szeroki. Poniżej znajdziesz trzy typy okularów na basen oraz opis, czym jest maska. Dzięki temu dowiesz się, jak zrobić wstępną selekcje i wybrać najlepsze okulary do pływania ze względu na uprawiany przez ciebie poziom aktywności w wodzie.

  • Okulary miękkie – ich duża elastyczność sprawia, że są one bardzo wygodne i najchętniej wybierane przez pływających rekreacyjnie. Dobrze dopasowują się do twarzy. Szczelne i niezwykle wygodne. Zapewniają wąski kąt widzenia. Nie sprawdzą się przy pływaniu wyczynowym.
  • Okulary pływackie półtwarde – nieco sztywniejsze niż okulary pływackie miękkie, ale nadal dobrze dopasowują się i przylegają do twarzy. Zapewniają szerszy kąt widzenia niż ich miękkie odpowiedniki, jednak musisz się liczyć z tym, że zakładając je, każdorazowo odczujesz wyraźny ucisk w okolicy oczodołów.
  • Okulary twarde – sztywne okulary do basenu, zwane „szwedkami”. Najczęściej wybierają je doświadczeni pływacy ze względu na szeroki kąt widzenia. Idealne dopasowanie do twarzy zapewnia to, że musisz ten typ okularów złożyć samodzielnie. W sklepie kupisz części: sznurek łączący je na nosie i gumkę oraz szkła.
  • Maski – najczęściej używane do nurkowania, bo dostępne w opcji z rurką do oddychania.

Jak dobrać rozmiar okularów do pływania?

Jeśli wiesz już, który z czterech wymienionych wyżej typów okularów pływackich będziesz przymierzać, teraz czas na wybór rozmiaru. Odpowiedni rozmiar okularów na basen to kryterium podstawowe podczas zakupów. Niedopasowane okulary nie spełniają swoich funkcji – za małe uciskają, za duże przepuszczają wodę.

Okulary do basenu dopasuj do wielkości oczodołu. Zwróć uwagę na szerokość szkieł. Tych bowiem nie możesz wyregulować. W przeciwieństwie do noska oraz gumki mocującej.

Jak sprawdzić, czy wybrałeś najlepsze okulary do pływania odpowiednie dla twojej twarzy? Sprawdź, czy szkła obejmują całe oczy (to konieczne) oraz przyciśnij okularki mocno do twarzy. Przyssały się na kilka sekund? Nie uwierają? Nie odpadają od oczodołów? Właśnie znalazłeś najlepsze okulary do pływania dopasowane do twoich potrzeb.

Czy warto kupić okulary do pływania nieparujące?

Soczewki w okularach pływackich z powłoką Anti-Fog zapobiegają parowaniu szkieł. Para osadza się na soczewkach pod wpływem gwałtownej zmiany temperatur i znacznie utrudnia widzenie oraz manewrowanie w basenach i zbiornikach otwartych. 

Jakie okulary do pływania chronią przed promieniami UV?

W filtr UV wyposażone są najczęściej soczewki z przyciemnianymi szkłami. Zabezpieczają wzrok przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Lepiej chronią wzrok przed refleksami świetlnymi, które pozostają na wodzie. Ten rodzaj okularów to dobry wybór na basen pływacki z mocnym oświetleniem.

Okulary do pływania – ranking

Wybierz najlepsze okulary do pływania dla siebie, dopasowane do intensywności pływania, zbiorników wodnych oraz wieku. Poniżej przedstawiamy ranking okularów pływackich dla dorosłych i dzieci.

Okulary pływackie Blade Mirror

Jednobryłowe okularki pływackie dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. Trójwymiarowe uszczelki doskonale dopasowują się do kształtu twarzy. Powłoka Anti-Fog, filtr UV, system regulacji paska UltraFast, znajdujący się na tyle głowy. Szeroki kąt widzenia. Stawiają wodzie mały opór, a lustrzana powłoka chroni przed odblaskami słońca.

Okulary pływackie Xeno Mirror

Doskonały wybór przeznaczony dla osób często korzystających z basenu. Ochrona przed promieniowaniem UV i powłoka Anti-Fog. Panoramiczne pole widzenia do przodu i na boki oraz redukcja odblasków. Tylna klamra regulująca paski wyposażona jest w system quickFIT, umożliwiający sprawne dopasowanie okularów do twarzy.

Okulary pływackie Pacific Polarized

Jednobryłowe okulary pływackie, świetny wybór do pływania na wodach otwartych, podczas imprez triatlonowych, jak i na wakacjach. Soczewki połączone są ze sobą elastycznym mostkiem nosowym pozwalający temu jednemu modelowi dostosować się do wielu rodzajów twarzy. Szkła posiadają powierzchnię Anti-Fog oraz filtr UV. Dzięki polaryzacji blokują poziome odblaski światła, chronią oczy przed wpływem światła słonecznego i poprawiają widoczność.

Okulary pływackie Phelps Tiburon JR

Okulary pływackie typu monoblok. Odporne na zarysowania soczewki, posiadające nieparującą powierzchnię Anti-Fog. Zapewniają doskonałą widoczność oraz 100% ochronę przed promieniami UVA oraz UVB. Filtr UV i powłoka Anti-Fog. Mostek nosowy dostępny w czterech rozmiarach.

Okulary pływackie Blast

Okulary na basen dla kobiet. Są idealnym wyborem do wyczynowego pływania, wyścigów, a także do profesjonalnego lub amatorskiego treningu pływackiego. Mają wyjątkowo miękkie uszczelki ukryte pod ramkami w celu zmniejszenia oporów wody.

Dla dzieci okulary pływackie Marin Kid

Dziecięce okularki pływackie dla dzieci w wieku 6-12 lat. Wyjątkowo lekkie i świetnie się przysysają do twarzy. Szkła z odpornego na uszkodzenia i zarysowania, elastycznego materiału CP (Cellulose Propionate), posiadają nieparującą powierzchnię Anti-Fog oraz filtr UV – najlepsze rozwiązanie dla narzekających maluchów, którzy znajdą zawsze „dziurę w całym” i niszczą wszystko w mgnieniu oka. Sprawdzą się świetnie podczas wakacji nad morzem oraz w czasie treningu pływackiego na basenie.

Dziecięce okulary pływackie Pegaz

Dla starszych dzieci i młodzieży, jednobryłowe. Wygodne i łatwe w użyciu regulatory paska. Szkła okularów wyposażone są w filtr UV oraz nieparującą powłokę Anti-Fog. Uszczelki i podwójny pasek są z wysokiej jakości silikonu i gwarantują wygodę użytkowania oraz szczelność.

Gogle pływackie Zefir

Dla dziecka, które chce beztrosko baraszkować w wodzie i odkrywać podwodny świat – najlepszy wybór. Okularki minimalizują efekt zniekształcenia obrazu nad wodą i pod woda. Zapięcia umożliwiają szybkie, łatwe i wygodne regulowanie napięcia paska. Z łatwością się przysysają i dopasowują do wielu kształtów twarzy, a przy tym nie uwierają. 

Zdjęcie: jacoblund / Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.