Data publikacji:

Okulary do pływania - na co koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze?

Obojętnie, czy pływamy cały rok na basenie, czy jedynie w wakacje uprawiamy snorekling, zawsze musimy chronić nasze oczy. Woda i znajdujące się w niej substancje je podrażniają. Na basenie woda jest chlorowana, w naturalnych akwenach wodnych są zanieczyszczenia i sól. Wszystko to może naszym oczom bardzo zaszkodzić. Noszenie okularów do pływania nie służy jedynie ochronie, ale również pozwala podziwiać podwodny świat. Okulary różnią się między sobą wieloma czynnikami i w zależności od tego, jak i gdzie zamierzamy z nich korzystać, powinniśmy na te czynniki zwrócić uwagę. Przed zakupem okularów, należy sprawdzić, jaki rodzaj będzie dla nas odpowiedni. Od tego zależy komfort ich użytkowania.

Okulary do pływania i ich rodzaje

Jeśli kupujemy okulary na basen, to w sklepach dostępne są ich różne modele. Możemy kupić okulary miękkie. Wykonane z elastycznego tworzywa i uszczelek, są one miękkie przez co łatwo je dopasować. Są też wygodne, dlatego bardzo chętnie je kupujemy. Ich wadą jest to, że mamy w nich niewielki kąt widzenia.

Gogle do pływania mogą być też półtwarde. Są trudniejsze w dopasowaniu, wykonane z twardszych materiałów, stają się niewygodne, gdy źle je dobierzemy. Jeśli jednak zrobimy to dobrze, są równie komfortowe co okulary miękkie i zapewniają szerszy kąt widzenia.

Twarde okulary, czyli szwedki są zazwyczaj kupowane przez profesjonalistów, gdyż zapewniają najlepszy kąt widzenia. Jeśli chcemy mieć tak profesjonalny sprzęt, musimy wybierać wśród sprawdzonych producentów i liczyć się z tym, że będzie on droższy tak jak np. okulary speedo.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów?

Okulary pływackie ciężko przetestować w sklepie, nie mamy możliwości zanurzyć się w nich w wodzie. Jednak mimo to, powinniśmy przymierzyć okulary i sprawdzić, czy odpowiednio przysysają się i utrzymują na twarzy. Należy to zrobić otwierając szeroko oczy, przycisnąć okulary do oczodołów i wycisnąć powietrze spod gumowych otoczek, w celu jego wyssania.

Oczywiście to czy okulary są dla nas odpowiednie okaże się dopiero, gdy wykorzystamy je w wodzie. Aby zwiększyć tę możliwość, należy sprawdzić parę istotnych kwestii. Najważniejsza jest szczelność, w nieszczelnych okularach niekomfortowo się pływa. Należy więc bardzo dobrze dopasować je do twarzy w sposób opisany wcześniej. Warto przymierzyć kilka różnych modeli i wybrać ten, który najlepiej trzyma się naszej twarzy.

Okulary nie powinny też podczas pływania pokrywać się parą. Będzie to uniemożliwiało pływanie. Warto wybrać okulary z systemem anty-fog i używać do ich pielęgnacji odpowiednich środków. Okulary oprócz tego, że dopasowane, powinny być również wygodne, by zapewniać nam komfort użytkowania. Dobrze, gdy mają możliwość regulacji paska, zwłaszcza po dwóch bokach okularów.

Osoby z wadą wzroku nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej, jaką jest pływanie. Jest możliwość zamówienia okularów ze specjalnymi soczewkami, które odpowiadają naszej wadzie. 

Maski i okulary do pływania

Jeśli zamierzamy pływać w otwartych akwenach wodnych, musimy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, przeznaczony właśnie do tego. Będzie on przygotowany na pływanie w trudniejszych warunkach, czyli np. na falach. Maska do pływania będzie nas bardziej chronić niż zwykłe okulary pływackie. Zakrywa ona nie tylko nasze oczy, ale również nos. Możemy nawet wybrać maskę zakładaną na całą twarz, w której oddychamy przez rurkę.

Jeśli uprawiamy snorekling lub nurkujemy, odpowiednie okulary do nurkowania są koniecznością. Najlepiej, by maska była wyposażona również w rurkę do oddychania. Bardziej profesjonalne modele, będą posiadały rurkę z zabezpieczeniem przed wlewaniem się do środka wody. Potrzebne, jeśli dużo pływamy w morzu lub oceanie i wypływamy również na głębszą wodę. W takim sprzęcie możemy pływać nawet w silnych falach i nie ma obawy, że woda naleci do środka maski.

Oczywiście, tak jak w przypadku, okularów do pływania, maska musi być dobrze dopasowana. Zapewniać szczelność i nie pokrywać się parą. Wybierając maskę do pływania i nurkowania, kierujemy się tymi samymi zasadami co wybierając okulary. Dodatkowo, możemy wybrać przyciemnianą szybę, która będzie mieć filtr UV. Nasze oczy będą chronione przed słońcem. Maska również może mieć szkła korygujące, dla ludzi z wadą wzroku. 

Jak dbać o sprzęt do pływania?

O okulary należy odpowiednio dbać, by długo zachowały swoją wysoką jakość i zapewniały komfortowe pływanie. Należy przechowywać je w etui i unikać dotykania ich wewnętrznej strony. Okulary należy też czyścić, z wykorzystaniem przeznaczonych do tego środków. Tym bardziej jeśli maska lub gogle do pływania, posiadają dodatkowe funkcje, takie jak system anty-fog. Wybór dobrego sprzętu jest ważny, gdyż od niego zależy nasz komfort podczas pływania i także odbiór tego co znajduje się pod wodą.

Przeczytaj również

kanadyjka kajak

Kanadyjka? Kajak? Na co się zdecydować? Czym się różnią?

2021-10-19
Sporty wodne dominują na akwenach wodnych szczególnie w sezonie. Kajakarstwo jest niewątpliwie najbardziej pożądaną formą tego rodzaju aktywności. Od rywalizacji sportowej, przez malownicze podróże krajoznawcze, aż po ekstremalne spływy rwącymi rzekami, każdy znajdzie coś dla siebie. Nie da się ukryć, że miejscowości położone nad jeziorami cieszą się ogromną popularnością jeżeli chodzi o kajaki i wypoczynek z nim związany.
co zabrać na kajaki

Co zabrać na kajaki, czyli co zabrać na spływ kajakowy?

2021-09-08
Słoneczne dni zachęcają do spędzania czasu poza domem. Ten czas można wykorzystać na wiele sposobów. Masz w planie wybrać się na spływ kajakowy? To dobry plan, ale pamiętaj, żeby odpowiednio się do niego przygotować. Aby ten wyjazd był dla ciebie udany, powinieneś go najpierw dobrze rozplanować. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o samą trasę, ale i to, co powinieneś ze sobą zabrać. Jak jest więc lista potrzebnych produktów na spływ kajakowy? Poniżej przedstawiamy pełną listę tego, co zabrać na spływ kajakowy.
snorkeling co to jest

Czym jest snorkeling i jak wybrać maskę do snorkelingu?

2021-08-30
Chciałbyś zobaczyć Dori z „Gdzie jest Nemo?” w naturalnym środowisku? A może marzysz o zobaczeniu rozgwiazdy, konika morskiego lub krewetek pod wodą? To wszystko możesz zrobić bez konieczności nurkowania. Snorkeling to znakomity sposób na poznanie świata podwodnego. Sprawdź, czym się różni snorkeling od nurkowania, gdzie warto to robić i jaki sprzęt do snorkelingu jest potrzebny.
czepek do pływania

Jaki czepek na basen? Wybieramy czepek do pływania

2021-08-26
Czepek do pływania służy do zakrycia włosów na basenie. Zapobiega wpadaniu kosmyków do wody, ponadto zwiększa opływowość ciała, co pozwala na uzyskanie lepszych wyników. Wyróżniamy czepki lateksowe, silikonowe czy materiałowe. Jaki czepek na basen wybrać? Dowiedz się w artykule!
wakeboard

Wakeboard. Jaka deska i wiązania?

2021-08-24
Wakeborading to młodszy brat surfingu. Podobnie jak on, jest jedną z najatrakcyjniejszych metod spędzania wolnego czasu dla fanów sportów wodnych, która niezmiennie przynosi sporą dawkę emocji oraz adrenaliny. Przygodę z deską może rozpocząć każdy, niezależnie od wieku. Co jednak najważniejsze, wakeboarding uprawiać możemy w dowolnym miejscu z dużym zbiornikiem wodnym, a więc nawet w mieście.
kapok na kajak

Jaki kapok na kajak wybrać?

2021-08-03
Decydując się na spływ kajakiem, warto wcześniej zadbać o swoje bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w odpowiedni kapok. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Oto poradnik, jaki kapok na kajak wybrać.