Data publikacji:

Okulary do pływania - na co koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze?

Obojętnie, czy pływamy cały rok na basenie, czy jedynie w wakacje uprawiamy snorekling, zawsze musimy chronić nasze oczy. Woda i znajdujące się w niej substancje je podrażniają. Na basenie woda jest chlorowana, w naturalnych akwenach wodnych są zanieczyszczenia i sól. Wszystko to może naszym oczom bardzo zaszkodzić. Noszenie okularów do pływania nie służy jedynie ochronie, ale również pozwala podziwiać podwodny świat. Okulary różnią się między sobą wieloma czynnikami i w zależności od tego, jak i gdzie zamierzamy z nich korzystać, powinniśmy na te czynniki zwrócić uwagę. Przed zakupem okularów, należy sprawdzić, jaki rodzaj będzie dla nas odpowiedni. Od tego zależy komfort ich użytkowania.

Okulary do pływania i ich rodzaje

Jeśli kupujemy okulary na basen, to w sklepach dostępne są ich różne modele. Możemy kupić okulary miękkie. Wykonane z elastycznego tworzywa i uszczelek, są one miękkie przez co łatwo je dopasować. Są też wygodne, dlatego bardzo chętnie je kupujemy. Ich wadą jest to, że mamy w nich niewielki kąt widzenia.

Gogle do pływania mogą być też półtwarde. Są trudniejsze w dopasowaniu, wykonane z twardszych materiałów, stają się niewygodne, gdy źle je dobierzemy. Jeśli jednak zrobimy to dobrze, są równie komfortowe co okulary miękkie i zapewniają szerszy kąt widzenia.

Twarde okulary, czyli szwedki są zazwyczaj kupowane przez profesjonalistów, gdyż zapewniają najlepszy kąt widzenia. Jeśli chcemy mieć tak profesjonalny sprzęt, musimy wybierać wśród sprawdzonych producentów i liczyć się z tym, że będzie on droższy tak jak np. okulary speedo.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów?

Okulary pływackie ciężko przetestować w sklepie, nie mamy możliwości zanurzyć się w nich w wodzie. Jednak mimo to, powinniśmy przymierzyć okulary i sprawdzić, czy odpowiednio przysysają się i utrzymują na twarzy. Należy to zrobić otwierając szeroko oczy, przycisnąć okulary do oczodołów i wycisnąć powietrze spod gumowych otoczek, w celu jego wyssania.

Oczywiście to czy okulary są dla nas odpowiednie okaże się dopiero, gdy wykorzystamy je w wodzie. Aby zwiększyć tę możliwość, należy sprawdzić parę istotnych kwestii. Najważniejsza jest szczelność, w nieszczelnych okularach niekomfortowo się pływa. Należy więc bardzo dobrze dopasować je do twarzy w sposób opisany wcześniej. Warto przymierzyć kilka różnych modeli i wybrać ten, który najlepiej trzyma się naszej twarzy.

Okulary nie powinny też podczas pływania pokrywać się parą. Będzie to uniemożliwiało pływanie. Warto wybrać okulary z systemem anty-fog i używać do ich pielęgnacji odpowiednich środków. Okulary oprócz tego, że dopasowane, powinny być również wygodne, by zapewniać nam komfort użytkowania. Dobrze, gdy mają możliwość regulacji paska, zwłaszcza po dwóch bokach okularów.

Osoby z wadą wzroku nie muszą rezygnować z aktywności fizycznej, jaką jest pływanie. Jest możliwość zamówienia okularów ze specjalnymi soczewkami, które odpowiadają naszej wadzie. 

Maski i okulary do pływania

Jeśli zamierzamy pływać w otwartych akwenach wodnych, musimy zaopatrzyć się w specjalny sprzęt, przeznaczony właśnie do tego. Będzie on przygotowany na pływanie w trudniejszych warunkach, czyli np. na falach. Maska do pływania będzie nas bardziej chronić niż zwykłe okulary pływackie. Zakrywa ona nie tylko nasze oczy, ale również nos. Możemy nawet wybrać maskę zakładaną na całą twarz, w której oddychamy przez rurkę.

Jeśli uprawiamy snorekling lub nurkujemy, odpowiednie okulary do nurkowania są koniecznością. Najlepiej, by maska była wyposażona również w rurkę do oddychania. Bardziej profesjonalne modele, będą posiadały rurkę z zabezpieczeniem przed wlewaniem się do środka wody. Potrzebne, jeśli dużo pływamy w morzu lub oceanie i wypływamy również na głębszą wodę. W takim sprzęcie możemy pływać nawet w silnych falach i nie ma obawy, że woda naleci do środka maski.

Oczywiście, tak jak w przypadku, okularów do pływania, maska musi być dobrze dopasowana. Zapewniać szczelność i nie pokrywać się parą. Wybierając maskę do pływania i nurkowania, kierujemy się tymi samymi zasadami co wybierając okulary. Dodatkowo, możemy wybrać przyciemnianą szybę, która będzie mieć filtr UV. Nasze oczy będą chronione przed słońcem. Maska również może mieć szkła korygujące, dla ludzi z wadą wzroku. 

Jak dbać o sprzęt do pływania?

O okulary należy odpowiednio dbać, by długo zachowały swoją wysoką jakość i zapewniały komfortowe pływanie. Należy przechowywać je w etui i unikać dotykania ich wewnętrznej strony. Okulary należy też czyścić, z wykorzystaniem przeznaczonych do tego środków. Tym bardziej jeśli maska lub gogle do pływania, posiadają dodatkowe funkcje, takie jak system anty-fog. Wybór dobrego sprzętu jest ważny, gdyż od niego zależy nasz komfort podczas pływania i także odbiór tego co znajduje się pod wodą.

Przeczytaj również

piłka wodna zasady

Piłka wodna – poznaj zasady, zacznij zabawę

2020-08-21
Piłka wodna, choć nie cieszy się tak dużą popularnością co jej nożny odpowiednik, to z pewnością nie może narzekać na brak fanów. Waterpolo jest zarezerwowane nie tylko dla profesjonalnych sportowców – równie doskonale sprawdzi się jako forma rozrywki na wakacjach z rodziną i znajomymi. Jak grać w piłkę wodną? Poznaj zasady i zacznij zabawę!
wakeboard

Wakeboard. Jaka deska i wiązania?

2020-08-18
Wakeborading to młodszy brat surfingu. Podobnie jak on, jest jedną z najatrakcyjniejszych metod spędzania wolnego czasu dla fanów sportów wodnych, która niezmiennie przynosi sporą dawkę emocji oraz adrenaliny. Przygodę z deską może rozpocząć każdy, niezależnie od wieku. Co jednak najważniejsze, wakeboarding uprawiać możemy w dowolnym miejscu z dużym zbiornikiem wodnym, a więc nawet w mieście.
dokąd jechać na spływ kajakowy

Jak zorganizować udany spływ kajakowy?

2020-08-16
Spędzanie wolnego czasu w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół to prawdziwa przyjemność. Jeśli pogoda dopisuje, a Ty nie masz pomysłu na weekend, postaw na ...
weekend nad jeziorem

Weekend nad jeziorem. Gdzie nad jezioro?

2020-08-12
Kochasz wodę, naturę i odpoczynek na świeżym powietrzu? Weekend nad jeziorem to zawsze dobry pomysł! W Polsce znajduje się mnóstwo pięknych zbiorników, w których można popływać, a w okolicy spacerować po lasach czy zbierać grzyby. Gdzie spędzić weekend na jeziorem? Sprawdź w artykule!
Snorkeling

Sprzęt do snorkelingu – co jest niezbędne? Maski, płetwy i skafandry

2020-07-28
Nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu ani umiejętności nurkowania, by móc oglądać ryby i rafę koralową pod wodą. Snorkeling to najtańszy i najprostszy sposób obserwowania podwodnego świata. Sprawdź, co ci będzie potrzebne.
zatyczki do uszu na basen

Dlaczego warto stosować zatyczki do uszu i nosa na basen?

2020-06-29
Kochasz pływać i często gościsz na basenie? Zobacz, jak wybrać zatyczki do uszu i nosa na basen, które ochronią cie przed wodą wlewającą się do nosa i uszu.