Data modyfikacji:

Co odstrasza komary? Sprawdzone sposoby na komary

Uciążliwe kąsanie komarów potrafi zepsuć ciepły letni wieczór i noc. Nie możesz sobie z nimi poradzić? Sprawdź, co odstrasza komary – proponujemy wyłącznie sprawdzone sposoby!

odstraszanie komarów

Co odstrasza komary? Domowe sposoby

Istnieje szereg domowych sposobów, które pozwalają pozbyć się komarów. Które z nich są skuteczne? Koniecznie sprawdź, co odstrasza komary. A jeśli domowe metody nie pomogą, wypróbuj któryś z produktów z rankingu środków na komary.

Olejki eteryczne

Komary szczególnie nie lubią olejków cytrynowego, cynamonowego, waniliowego, sosnowego, kokosowego, goździkowego, migdałowego, herbacianego, z kwiatów pomarańczy i eukaliptusowego. Przy ich wykorzystaniu stworzysz domowy spray na komary. Wystarczy kilka kropli wybranego olejku wymieszać ze szklanką wódki.

Wybrany olejek możesz też wlać do ceramicznego kominka i podgrzewać świeczką. Unoszący się zapach skutecznie odstrasza komary.

Rośliny

Co na komary w ogrodzie? Jeśli komary dokuczają ci na balkonie lub w ogródku, to posadź kilka roślin, które je odstraszają. Sprawdzi się kocimiętka, mirt, bazylia, mięta, anginka, komarzyca lub turówka wonna.

Ocet

Wlej ocet do kubeczka lub nasącz nim gąbkę. Taki odstraszacz połóż na parapecie okiennym. Jeśli dokucza ci zapach octu, to wystaw go na parapet zewnętrzny.

Cebula i czosnek

Cebulę i czosnek pokrój na plasterki, połóż na talerzyku i postaw na parapecie. Dzięki temu spokojnie prześpisz całą noc bez kąsających komarów.

Moskitiera

To jeden z najskuteczniejszych sposobów, jeśli komary wlatują do twojego domu lub mieszkania. Moskitierą możesz także zakryć altankę lub namiot.

Kawa

Co skutecznie odstrasza komary? Zmieloną kawę wysyp na folię aluminiową i podpal ją. Powstały dym odstraszy komary.

Wywary z mięty, lawendy, bazylii

Podobnym wywarem możesz spryskać skórę. Jak go przygotować? Wybraną roślinę zalej wrzącą wodą, przykryj i parz przez 20 minut. Po tym czasie przecedź wywar, ostudź go i wlej do plastikowej buteleczki z atomizerem.

Używaj naturalnych kosmetyków

Słodkie zapachy i substancje używane do produkcji kosmetyków do ciała, np. balsamów, mogą przyciągać komary. Używaj zatem tych naturalnych, szczególnie bazujących na lawendzie, mięcie czy eukaliptusie.

Domowej roboty świeca na komary

Jak wykonać ją samodzielnie? Użyj bezzapachowej świecy. Wyjmij ją z pojemnika i roztop w kąpieli wodnej. Nie możesz zagotować wosku! Teraz do tak rozpuszczonej świecy dodaj mieszankę olejków eterycznych – użyj tych, o których pisaliśmy na początku. Przelej świecę do słoika (nie zapomnij włożyć wcześniej knota), daj jej zastygnąć i ciesz się wieczorem wolnym od komarów.

Co skutecznie odstrasza komary? Środki przeciw komarom

W sklepach znajdziesz szereg produktów, które mają za zadanie odstraszyć komary. Czy jednak wszystkie są równie skuteczne? Sprawdź poniżej, w co warto zainwestować.

Mugga, środek na komary i inne owady

Mugga to jeden z najpopularniejszych sprayów na komary i inne owady, takie jak kleszcze, bąki, meszki czy muchy. Jego działanie zostało przetestowane laboratoryjnie.

Warto dodać, że Mugga sprawdzi się również w przypadku komarów tropikalnych. Działanie sprayu utrzymuje się od 6 do 8 godzin. Preparatu nie można stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.

Bros, elektrofumigator na muchy, komary i mrówki

Wystarczy wpiąć urządzenie do kontaktu i cieszyć się wieczorem bez komarów w mieszkaniu. Warto dodać, że ten elektrofumigator działa wyłącznie w pomieszczeniach do 20m2. Jedno urządzenie działa nawet 20 dni przez całe dnie i noce, czyli w sumie do 480 godzin. Jego działanie nie słabnie nawet przy otwartym oknie.

Bros, spirale na komary

Spirale, czyli zawijane kadzidełka, które po podpaleniu wydzielają dym odstraszający komary. Jedna spirala działa nawet 8 godzin. Warto dodać, że takie spiralki należy stosować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na zewnątrz. Powinno się również używać ich z dala od żywności.

Mosbito, plastry odstraszające komary

Co jeszcze odstrasza komary? Wypróbuj plaster nasączony geraniolem. Plastry przykleja się do odzieży, mebli lub innych rzeczy, np. stołu, wózka dziecięcego czy zasłon okiennych itp. Jeden plaster działa przez 4 godziny.

Co odgania komary? Wybieramy dobrą lampę owadobójczą

Tego typu lampy stają się coraz popularniejsze. Jak działają? Podstawą takich lamp jest świetlówka emitująca światło ultrafioletowe. Działa ono na owady jak wabik.

Działanie lamp jest uzależnione od ich rodzaju. Na rynku znajdziecie m.in. lampy rażące. Gdy owad do nich podfrunie, jest rażony prądem, a następnie wpada do specjalnego pojemnika. Alternatywą są lampy lepowe. Lampa zwabia owada, a następnie ten przylepia się do znajdującego się wewnątrz lepu.

Na rynku znajdziecie też lampy wiatrakowe. Wiatraczek zasysa zwabionego owada do środka lampy. Te lampy nie zabijają owadów – później można swobodnie je wypuścić i liczyć na to, że po takiej przygodzie insekt odleci nieco dalej.

Które z tych lamp są najskuteczniejsze? Rażące. Lepowe mogą szybko się zużywać. Czy jednak zalecamy stosowanie tych pierwszych? To zależy. Jeśli jesteście uczuleni na ukąszenia owadów, np. os, to warto kupić taką lampę – jej brak może przecież skutkować waszą reakcją anafilaktyczną i wizytą na pogotowiu.

Chcecie używać lamp rażących wyłącznie dlatego, że fruwające owady są dla was irytujące? Postawcie lepiej na lampy wiatrakowe – pamiętajcie, że każdy owad pełni w naszym ekosystemie niezwykle istotną rolę. Jeśli wciaż nie wiesz, jaka będzie najlepsza lampa owadobójcza, ranking popularnych produktów pomoże ci dokonać wyboru.

Autorka: Klaudia Borycka