Kto z nas nie próbował wymienić w swoim samochodzie świecy zapłonowej lub koła? To najpopularniejsze zastosowanie kluczy nasadowych, ale nie jedyne. Klucze nasadowe to bardzo uniwersalne narzędzia, które są dużo wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu od kluczy płaskich czy oczkowych. To nie są narzędzia, tylko i wyłącznie do profesjonalnego użytku. Spokojnie korzystać z nich mogą domowi majsterkowicze.
Najczęściej znajdują one zastosowanie przy drobnych naprawach związanych z samochodem kub rowerem. Co nie znaczy, że nie można ich wykorzystać w wielu innych domowych naprawach, jak np. mebli czy remont mieszkania. Wielką zaletą tych narzędzi jest to, że zajmują one niewiele miejsca, dzięki czemu możemy je spokojnie trzymać w niewielkich warsztatach lub garażach. Dużą zaletą tych kluczy jest możliwość wydłużenia ramienia. Dzięki temu łatwiej jest odkręcić mocno dokręconą śrubę lub ją odkręcić.
Rynek narzędzi na świecie wciąż dynamicznie się rozwija. Stąd i producenci kluczy nasadowych proponują nam szeroki wybór tych narzędzi. Na półkach sklepowych dostępne są od małych po duże klucze nasadowe. Chcąc dobrać ich wielkość, powinniśmy się zastanowić, do czego one nam będą potrzebne. Choć jeżeli chcemy, nie wyklucza to zakupu zestawów wszystkich rozmiarów.
W ostatnim czasie dużą popularność zyskuje nowy wynalazek, czyli uniwersalny klucz nasadowy igiełkowy. Nie należy go jednak mylić z nasadowym kluczem obrotowym, który na rynku funkcjonuje już od wielu lat. To ciekawe narzędzie pozwala nam całą skrzynkę nasadek zmniejszyć do jednego klucza. Jest to jednak rozwiązanie do domowego użytku i w profesjonalnych warsztatach nie znajdzie on zastosowania.
Klucze nasadowe możemy również podzielić ze względu na ich budowę. Należy tutaj wyodrębnić trzy rodzaje tych narzędzi. Należą do nich m.in. trzpień prosty z uchwytem, rękojeść z grzechotką oraz klucz z nasadką dwunastokątną lub sześciokątną. Dodać do tego możemy jeszcze dwa rodzaje kluczy przeznaczonych do elektronarzędzi. Pierwsze z nich to klucze udarowe, natomiast do użytkowania drugich potrzebna nam będzie wkrętarka.
Kupując dobre klucze nasadowe, musimy zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak np. jakość materiałów, z których one są wykonane, czy możliwość praktycznego ich przechowywania oraz cenę. Jeżeli chodzi o ostatni czynnik, sprawa jest stosunkowo prosta. Kłania się bowiem tutaj pierwsza zasada handlu. Tanie nie znaczy dobre.
Jednym z najważniejszych aspektów, na jaki należy zwrócić uwagę, to jakość materiału, z którego zostało wykonane narzędzie. To ono bowiem gwarantuje jego trwałość oraz niezawodność. Czyli z jakiego materiału powinny być zbudowane nasze klucze?
Jednym z najlepszych tego typu surowców jest stal chromowa – wanadowa. Jest to specjalna odmiana stali do produkcji wielu narzędzi. Dzięki domieszce wanadu stal ta jest dużo mocniejsza, chrom natomiast chronią ją między innymi przed korozją czy utlenianiem. Dzięki temu zyskujemy bardzo trwałe narzędzie, które nam może służyć przez wiele lat.
Dodatkowo zakupując zestaw kluczy, warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Czy jest on przystosowany do jednego rodzaju kluczy nasadowych, czy do kilku? Przed zakupem przejrzyjmy opinie innych użytkowników, jak te narzędzia sprawują się w praktyce podczas pracy.
Dużym, lecz nie decydującym wyznacznikiem może być producent naszych nowych kluczy. Wiąże się to m.in. z tym, że im dana marka jest bardziej rozpoznawalna, tym bardziej ma ugruntowaną pozycję na rynku, przez co produkty tej firmy są lepszej jakości, bowiem klienci częściej po nie sięgają. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, by klucze te nie przeszkadzały nam w warsztacie. Tym samym nasza skrzynka z nasadkami powinna być jak najbardziej poręczna i zajmować jak najmniej miejsca.