Data publikacji:

Jaką wiertarkę do metalu kupić?

Zakup odpowiedniej wiertarki do metalu nie jest sprawą tak oczywistą, jakby mogło się wydawać. Po pierwsze, przystępując do wyboru odpowiedniej dla nas wiertarki, musimy wziąć pod uwagę, czy służyć nam ona będzie w przydomowym warsztacie, czy też w profesjonalnym zakładzie, gdzie jej wykorzystanie wiązać się będzie z długotrwałym obciążeniem. Po drugie zaś, musimy być świadomi, że wiertarka do wiercenia w metalu powinna dysponować odpowiednią mocą oraz konstrukcją.

Współczesny rynek oferuje klientowi ogromny wybór wiertarek do metalu, różniących się od siebie konstrukcją i mocą oraz sposobem wspomagania danego sposobu obróbki metalu.

wiertarka do metalu

Rodzaje wiertarek do metalu

Podstawowym podziałem wiertarek do metalu jest podział na:

  • Wiertarki z udarem – są one wyposażone w mechanizm udarowy oraz mają wysoką moc. Pozwala to na wiercenie otworów w twardym, grubym materiale, wykorzystując w tym celu rytmiczne uderzenia wiertła.
  • Wiertarki wielowrzecionowe – to wiertarki wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle. Ich cechą charakterystyczną jest ogromna moc oraz możliwość wiercenia kilku otworów jednocześnie.
  • Wiertarki stołowe – ich specjalna konstrukcja umożliwia wielogodzinne, stabilne i precyzyjne wykonywanie otworów w metalu. Są one przede wszystkim wykorzystywane w zakładach profesjonalnie zajmujących się obróbką metalu. Na rynku są oczywiście dostępne modele wiertarek stołowych przeznaczone do pracy w domowych warsztatach.
  • Wiertarki kątowe – stworzone specjalnie z myślą o pracy w miejscach z utrudnionym dostępem. Wiertło w tego typu wiertarce położone jest pod kątem prostym do korpusu wiertarki.
  • Wiertarki magnetyczne – są to wiertarki wyposażone w stopę magnetyczną. Wykorzystuje się je do wiercenia otworów o dużych średnicach. Stopa magnetyczna pozwala w tym przypadku na bardzo precyzyjne i wygodne wiercenie nawet w trudno dostępnych miejscach.
  • Wiertarko-frezarki – to narzędzia hybrydowe służące do jednocześnie do wiercenia oraz frezowania metalu.

Najważniejsze parametry wiertarek do metalu

1. Moc

Dokonując zakupu wiertarki do metalu, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na wspomnianą już wcześniej moc. Pamiętajmy, że mocniejsza wiertarka z łatwością poradzi sobie z obróbką twardego materiału oraz wykonaniem w nim większego otworu.

2. Prędkość obrotów i moment obrotowy

Drugim nie mniej ważnym parametrem kupowanego sprzętu jest prędkość obrotów oraz moment obrotowy. Większa prędkość obrotów znacznie skraca czas, w jakim wywiercony zostanie otwór. Prędkość obrotów podawana jest zazwyczaj jako ilość obrotów wiertła w ciągu minuty. Wysoki moment obrotowy umożliwia zaś efektywne wiercenie dużych otworów. Podawany jest on w niutonometrach (NM).

3. Liczba biegów

Wiertarki do metalu z górnej półki z reguły posiadają dwa biegi. Pozwala to na lepsze dostosowanie prędkości obrotów do aktualnie wykonywanej pracy.

4. Wiertła

Bardzo ważnym elementem w procesie wiercenia otworów w metalach jest odpowiedni dobór wierteł. Twardy materiał będzie wymagał wierteł specjalnych wykonanych najczęściej ze stali chromowo – wanadowej, kobaltu lub wierteł z węglików tytanu. W celu wywiercenia otworu w metalu miękkim powinniśmy użyć wiertła z ostrzem o płaskich krawędziach skrawających. Dobre wiertło do metalu pozwoli uniknąć uszkodzenia obrabianego metalu.

Podsumowując, wybór najlepszej wiertarki do metalu to wybór wiertarki o odpowiednich parametrach technicznych. Z całą pewnością pozwoli to na długie użytkowanie sprzętu oraz wpłynie na komfort naszej pracy. Dobrze jest też przy zakupie nowej wiertarki zwrócić uwagę na renomę firmy produkującej sprzęt oraz akcesoria dodatkowe, w jakie wyposażona jest wiertarka. Często za niewiele większe pieniądze możemy otrzymać model z dodatkowymi udogodnieniami, np. laserową poziomicą, ogranicznikiem głębokości wiercenia czy też samozaciskowym uchwytem do wierteł.

Autor: Paweł Sadowski