Data modyfikacji:

Dziury w trawniku: przyczyny. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć

Dziury w trawniku to dość często spotykany problem właścicieli ogrodów. Aby skutecznie go zażegnać, najpierw trzeba poznać jego możliwe przyczyny. Przeczytaj, co powoduje dziury w trawniku i co zrobić, aby znowu cieszyć się pięknym trawnikiem.

dziury w trawniku

Jakie zwierzę robi dziury w trawniku?

Wiele osób intuicyjnie podejrzewa, że za suche placki i płytkie dziury w trawniku odpowiadają szkodniki – i słusznie. Szczególnie częstymi, niemile widzianymi gośćmi w ogrodach są rolnice, pędraki oraz opuchlaki. Robactwo to zjada korzenie roślin, doprowadzając to ich szybkiego uszkodzenia.

Istnieje jeden prosty sposób, aby przekonać się, czy dziury w trawniku są efektem ich działań: miejsce, w którym pojawia się płaska dziura, należy podważyć i unieść, a następnie wykopać mały otworek. Jeśli w trawniku są szkodniki, to właśnie w ten sposób zostaną one znalezione.

Jak wytępić pasożyty, które robią dziury w trawniku?

Jeśli okaże się, że to rzeczywiście robactwo niszczy twój piękny trawnik, musisz działać jak najszybciej – w przeciwnym razie szkody szybko zaczną się powiększać. Krok pierwszy to przeprowadzenie podstawowych zabiegów, czyli aeracji oraz wertykulacji trawnika. Następnie musisz sięgnąć po środki ochrony roślin. Niektórzy od razu decydują się na wyciągnięcie „ciężkich dział” i stosują środki chemiczne, inni – co jest bardziej zalecane, rozpoczynają walkę od preparatów biologicznych.

Ptak robi dziurę w trawniku – czy to możliwe?

Wiele osób zauważa, że uszkodzenia w ogrodzie powstają po działaniach dłubiących ziemię ptaków. W istocie jednak zazwyczaj wcale nie jest tak, że to ptak robi dziurę w trawniku – on prawdopodobnie tylko zjada opisane wyżej szkodniki. Jeśli więc zauważysz, że któryś z ptaków regularnie ucztuje w twoim ogrodzie, koniecznie sprawdź, czy w ziemi nie ma rolnic, pędraków albo opuchlaków.

Dziury w trawniku – inne przyczyny

Oczywiście dziury w trawniku mogą mieć też zupełnie inne przyczyny. Oto te najczęstsze.

Pleśń śniegowa

To popularna, dość poważna i mająca poważne konsekwencje choroba trawnika. Jak sama nazwa wskazuje, sprzyja jej śnieg, szczególnie jego długie zaleganie, bardzo powolne topnienie wiosną oraz deptanie. O tym, że zaatakowała trawnik, ogrodnicy przekonują się dopiero wiosną – wtedy to ich oczom ukazuje się biała, przypominająca wyglądem watę pleśń, która z upływem czasu przybiera kolor różowawy (i bardzo szybko przenosi się dalej).

W efekcie działania pleśni śniegowej trawa bardzo szybko staje się brunatna, a potem na trawniku pojawiają się dziury. W przypadku, gdy uszkodzenia po zimie nie są duże, dziury na trawniku można zlikwidować przez aerację, wertykulację oraz usunięcie grzyba. O wiele częściej niestety zdarza się, że dziur jest już tak dużo, że konieczne jest usunięcie całych dużych połaci trawnika, w dodatku z kilkucentymetrową warstwą podłoża.

Uwaga! Warto wiedzieć, że pleśni śniegowej można zapobiegać. Aby zmniejszyć ryzyko jej pojawienia się, należy przede wszystkim systematycznie pielęgnować trawnik – kosić, podlewać i stosować nawozy (przy czym nawożenie z użyciem preparatów azotowych trzeba zakończyć w sierpniu, na początku miesiąca). Aby wiosną nie pojawiły się płytkie dziury w trawniku, należy go również przygotować na nadejście zimy – czyli dość krótko skosić i usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Żółta plamistość trawników

To również choroba grzybowa, której efektem są płytkie dziury w trawniku. Przyczyny jej występowania są już jednak zgoła inne – to przede wszystkim błędy pielęgnacyjne, czyli zbyt niskie koszenie trawnika (najczęściej w celu opóźnienia terminu kolejnego strzyżenia), a także niedokładne czyszczenie trawnika z resztek – trawy po koszeniu, liści czy patyków. Żółtej plamistości trawników sprzyja również bardzo suche, gorące lato.

Co robić, gdy choroba dotknie trawnik? Najprostsze rozwiązanie to sięgniecie po preparaty grzybobójcze, a następnie dosiewanie trawy lub wysianie całkiem nowej.

Czerwona nitkowatość traw

Dziwne dziury w trawniku mogą być też skutkiem czerwonej nitkowatości traw, czyli kolejnej choroby o podłożu grzybicznym. Do porażenia trawy dochodzi przede wszystkim za sprawą rzadkiego stosowania nawozów azotowych, które skutkuje zbyt małą ilością azotu w glebie. Ponadto ryzyko wystąpienia czerwonej nitkowatości traw sprzyja duża ilość trawnikowego filcu oraz cień. W przypadku wystąpienia tej choroby również należy zastosować specjalne nawozy o działaniu grzybobójczym.

Złe warunki siedliskowe

Ostatnią możliwą przyczyną dziur w trawniku jest zwyczajny cień albo zakwaszona gleba, czyli złe warunki siedliskowe. Sprawiają one, że w trawie szybko zaczyna pojawiać się szkodliwy mech.

Rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich preparatów zwalczających mchy, regularne kontrolowanie poziomu zakwaszenia gleby oraz wykonywanie wszelkich czynności pielęgnacyjnych z należytą systematycznością oraz dokładnością.

Dziury w trawniku – jak je uzupełnić?

Oczywiście po pozbyciu się przyczyny problemu trzeba czymś uzupełnić dziury w trawniku. Pytanie tylko: czym? Wybór należy oczywiście do samego właściciela ogrodu. Część ogrodników stosuje dosiewki ze zwykłej trawy. W drugiej grupie znajdują się osoby, które wybierają trawę samozagęszczającą.

Trawa samozagęszczająca cieszy się zdecydowanie lepszymi opiniami. Jest tak dlatego, że wytwarza ona podziemne kłącza, dzięki czemu stopniowo się rozrasta – liczba kępek ciągle rośnie, już bez udziału człowieka. Co więcej, trawy samozagęszczające są bardziej odporne na działanie niskich temperatur oraz śniegu i bardzo szybko kiełkują. Będą zatem idealnym produktem dla osób, które szybko i na długo pragną pozbyć się problemu dziur w trawniku.

Autor: Robert Wojtaś