Data modyfikacji:

Klasy energetyczne lodówek

Lodówki w skali całego roku pozostają jednymi z najbardziej energożernych urządzeń w większości gospodarstw domowych. Aby zachować świeżość przechowywanej żywności, muszą być uruchomione przez 24 godziny na dobę. Na szczęście dla naszego budżetu producenci dokonali ogromnego postępu w ograniczaniu ilości pobieranego przez lodówki prądu. Od wielu latu informacje na ten temat znajdziemy w dokumentacji technicznej każdego modelu. Każdy sprzęt otrzymuje bowiem ocenę w ramach uniwersalnej klasyfikacji energetycznej obowiązującej w całej Europie. Tłumaczymy, na czym ona polega.
klasa energetyczna lodówek

Klasa energetyczna lodówek – co należy wiedzieć?

Klasa energetyczna sprzętu jest, zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez Unię Europejską, obowiązkowo podawana od lat przez wszystkich producentów urządzeń AGD i RTV sprzedających swoje wyroby na Starym Kontynencie. Znajdziemy ją w wielu miejscach – począwszy od instrukcji obsługi i specyfikacji technicznej w sklepie internetowym, skończywszy na charakterystycznej naklejce/etykiecie, która musi znajdować się w widocznym miejscu na urządzeniu.

Dzięki informacji na temat klasy energetycznej możemy poznać przybliżone zużycie prądu lodówki w skali całego roku, które wyrażone jest w kWh. Jest ono mierzone na podstawie badań przeprowadzonych przez producenta, który podczas ich wykonywania musi przestrzegać reguł ściśle określonych przez unijnego prawodawcę. Daje to gwarancję tego, że pomiary dotyczące modelu konkretnej marki są wprost porównywalne z urządzeniami konkurencyjnych firm, co pozwala podjąć konsumentom bardziej świadomą decyzję o zakupie.

Warto jednak wziąć pod uwagę to, że wyniki podawane na etykiecie są zawsze przybliżone, powstają bowiem w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, starających się odtworzyć zachowania przeciętnego właściciela. Każdy korzysta ze sprzętu w nieco inny sposób i deklarowana liczba kWh w skali roku może być inna np. w sytuacji, gdy bardzo często korzystamy z zamrażarki i zwiększamy w letnie miesiące siłę jego mrożenia.

Tak czy inaczej, daje ona jednak dobrą podstawę do porównania różnych modeli i może zmienić zdanie niejednej osoby. Na etykiecie klasy energetycznej znajdziemy też kilka dodatkowych faktów na temat możliwości lodówki. Podaje ona pojemność roboczą chłodziarko-zamrażarki i pojemność roboczą zamrażarki, które są wyrażone w litrach, jak również poziom generowanego podczas pracy hałasu zapisany w decybelach. Naklejka zawiera też informacje o numerze modelu, nazwie producenta oraz kod QR, po którego zeskanowaniu otworzymy link do strony z większą ilość danych.

Na koniec nie można nie wspomnieć o najbardziej rzucającej się w oczy literowej skali oceny urządzenia, której poświęciliśmy kolejną część tekstu.

Stara i nowa skala energetyczna lodówek

Jaką lodówkę wybrać? Dla łatwiejszej i szybszej identyfikacji najbardziej energooszczędnych modeli lodówek prawodawca unijny opracował rosnącą literową skalę oceny produktu. Oryginalna skala używana do 2021 roku miała aż dziesięć stopni. Oznacza to, że najmniej energooszczędne urządzenia otrzymywały ocenę „G”, „F” i „E”, a najlepsze „A”, „A+”, „A++” i „A+++”.

Stara skala energetyczna

  • A+++ – najwyższa efektywność energetyczna
  • A++
  • A+
  • A
  • B
  • C
  • D
  • E
  • F
  • G – najniższa efektywność energetyczna
Ustawodawcy zrezygnowali ze starej skali efektywności, ponieważ przestała ona być przejrzysta. Wymogi dla każdego kolejnego stopnia były bowiem ustalone wiele lat temu. Za sprawą postępu technologicznego oraz coraz wydajniejszych układów elektrycznych i mechanicznych, większa część sprzętu AGD i RTV, nawet tego tradycyjnie bardzo energożernego, zaczęła plasować się górnych zakresach skali. Z tego powodu trzeba było wprowadzać z czasem kolejne stopnie, takie jak „A+”, „A++” oraz „A+++”, które dezorientowały niektórych konsumentów.
Zresetowanie skali energetycznej lodówek do oryginalnych siedmiu punktów oraz znaczące podniesienie wymogów efektywności energetycznej sprawiło na przykład, że niektóre lodówki „A+++” straciły swoje najwyższe noty, zyskując ocenę „C” lub „D”. Nowa skala została oficjalnie wprowadzona 1 marca 2021 roku. W pierwszej kolejności objęła ona pralki, pralko-suszarki, lodówki, zmywarki, telewizory oraz monitory. W drugiej połowie roku objęły między innymi lampy.

Nowe klasy energetyczne lodówek

  • A – najwyższa efektywność energetyczna
  • B
  • C
  • D
  • E
  • F
  • G – najniższa efektywność energetyczna
Należy zaznaczyć, że zmiany mają także za zadanie zachęcić producentów do dalszych innowacji i poprawy wydajności ich produktów.

Polecane lodówki o najwyższej klasie energetycznej A

Bosch Serie 4 KGN49XLEA

Lodówka o imponującej pojemności całkowitej 438 litrów oraz głębokości 70 centymetrów i wysokości 203 cm. Idealna dla dużej rodziny lub osób robiących spore zapasy żywności.

Liebherr CTel 2131

Niewielka lodówka o wysokości 160 cm oraz całkowitej pojemności 196 litrów. Producent wyposażył ją w osobny zamrażalnik oraz możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, która przyda się w małej kuchni.

Samsung Bespoke RB38A7B6AAP

Wysokiej klasy lodówka Samsunga o pojemności 390 litrów i bardzo cichej pracy. Sprzęt dostępny jest w wariancie o wysokości 185 lub 200 cm. Na uwagę zasługuje możliwość dokupienia drzwi w różnych kolorach i wykończeniach.

Smeg FAB32RCR3

Luksusowa lodówka o wysokości 196 cm, która wykonana został w stylu lat 50. ubiegłego wieku. Model dostępny jest w kilku różnych kolorach. Jego całkowita pojemność wynosi 365 litrów.
Zdjęcie: RossHelen/Envato Elements