Modele mechaniczne to chętnie wybierane rodzaje klawiatur. Klawiatury mechaniczne i klawiatury membranowe na pierwszy rzut oka są bardzo podobne i trudno je czasami odróżnić. Tym, co je definiuje, jest sposób przekazywania sygnału z klawiatury do komputera. W membranowych w momencie wciśnięcia klawisza działamy na membranę umieszczoną pod spodem, która dalej wysyła sygnał do komputera. W przypadku klawiatur mechanicznych, każdy przycisk umiejscowiony jest na osobnym przełączniku, który rejestruje każde pojedyncze uderzenie.
Jest to kluczowy element, który wpływa na czas reakcji klawisza na dotyk (szczególnie ważny parametr dla graczy, mający realny wpływ na wynik wirtualnych rozgrywek), a także stanowi o wytrzymałości klawiatury mechanicznej. Średnio klawiatury mechaniczne są w stanie wytrzymać 50 milionów uderzeń, podczas gdy membranowe zaledwie 10 milionów.
Do zalet klawiatur mechanicznych trzeba także zaliczyć aktywację przełączników w połowie skoku, dzięki czemu nie trzeba używać dużego nacisku siły na klawisz i można liczyć na ekspresowy jego powrót do pozycji wyjściowej. Poza tym klawiatury mechaniczne mają nowoczesny, agresywny wygląd, a zamontowane w nich dodatkowe podkładki i wysepki wpływają na komfort użytkowania. Ich wadą jest natomiast dość głośne klikanie. Jeśli szukasz bardzo cichej klawiatury, lepiej postawić na model membranowy.
Aby cieszyć się maksymalnym komfortem użytkowania klawiatury, przed zakupem warto jest przetestować jej różne typy i dokonać właściwego wyboru. W klawiaturach mechanicznych do 300 zł najczęściej spotkamy przełączniki marki Cherry MX, które są trwałe i godne zaufania, stosowane w większości modeli ze średniej i wysokiej półki cenowej. Alternatywą w tym przedziale cenowym są także produkty marki Kailh i Outemu. Część producentów stosuje także autorskie rozwiązania, np. Logitech Romer-G czy Razer Switches.
Pozostałe parametry, jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze klawiatury mechanicznej do 300 zł, to m.in: