Data publikacji:

Klimatyzator domowy – czy warto mieć klimatyzator domowy?

W ostatnich latach okres wiosenno-letni wyróżnia się upałami. Nawet jeśli upały bywają krótkotrwałe, to jednak dla większości ludzi mogą być uciążliwe. Sezon wakacyjny sprzyja wyjazdom poza miasto. Niestety, nie każdy może wyjechać na urlop. Sporo osób pracuje. Lato w mieście może być trudne do wytrzymania. Przegrzane mieszkania wracają do znośnej temperatury dopiero w nocy, ale nie jest to regułą. Ekonomicznym rozwiązaniem na problemy z upałem jest klimatyzator domowy – czy warto go mieć? Sprawdź!
klimatyzator domowy

Klimatyzacja przenośna – czy warto?

Jaka klimatyzacja do domu lub mieszkania będzie dobrym wyborem? Klimatyzacja w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych pozwala zapomnieć o panującym na zewnątrz upale. Nie zawsze jednak można zamontować profesjonalny klimatyzator. Takowy najczęściej montuje się na dachu lub na elewacji. We Wspólnotach Mieszkaniowych nie można samowolnie realizować tego typu instalacji. Powierzchnia dachu i elewacji stanowi część wspólną. Wymagana będzie zgoda właścicieli wchodzących w skład Wspólnoty Mieszkaniowej. Nie zawsze taka uchwała będzie zatwierdzona. Na podjęcie decyzji może mogą mieć wpływ:
  • stan techniczny nieruchomości. Jeśli jest to kamienica przed rewitalizacją, to posiadacz klimatyzacji będzie musiał usunąć urządzenie na czas remontu. W tym przypadku nie skorzysta z urządzenia. Remonty tego typu trwają dłuższy okres czasu. Najczyściej zlecane są latem;
  • jeśli nieruchomość jest już po remoncie, mogą wystąpić problemy z gwarancją firmy remontowej. Dlatego uzyskanie pozwolenia na montaż klimatyzacji może być trudne do zdobycia;
  • stan techniczny dachu i kominów. Źle zamontowana klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na kondycję kominów. Może też generować przecieki z dachu do lokalów mieszkalnych.
Dlatego odpowiedź na pytanie, czy warto kupić klimatyzator, jest prosta. Zakup klimatyzatora to po prostu niezależność. Jego posiadacze nie marnują swojego czasu na żadne formalności. Co więcej, przenośny klimatyzator nie jest urządzeniem, które na stałe musi stać się elementem wystroju wnętrz. Po sezonie wiosna – lato można go przenieść do schowka lub umieścić w szafie.

Czy warto kupić klimatyzator przenośny?

Mobilny klimatyzator to ratunek przed upałem dla mieszkańców blokowisk. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty dość często są posadowione na betonowej pustyni. W takich mieszkaniach można dosłownie poczuć żar lejący się z nieba. Szczególnie przegrzane mogą być mieszkania umiejscowione na najwyższych piętrach.

Ten sam problem może pojawiać się na poddaszach w starym budownictwie. Otwieranie okien dachowych powoduje wpuszczenie do mieszkania jeszcze większego żaru. Klimatyczne poddasza, uwielbiane przez artystów i młodych ludzi, latem domagają się przenośnych klimatyzatorów. Bez urządzeń chłodzących w upalne dni nie da się na poddaszu wytrzymać.

Klimatyzator przenośny – czy warto inwestować większe pieniądze?

Jaki klimatyzator przenośny wybrać? Droższe klimatyzatory mobilne po prostu mogą być wygodniejsze w użytkowaniu. Mają więcej funkcji. Mogą pracować w trybie nocnym. Cicha praca urządzenia w nocy jest bardzo ważna dla osób, którym zależy na jakości snu. Jest to również istotne, jeśli w rodzinie są małe dzieci. W ciągu dnia dźwięki wydawane przez klimatyzator nie powinny nikogo irytować. Sporo osób pracuje w systemie zdalnym, przez co zbyt głośny klimatyzator przenośny może przeszkadzać w pracy.

Na kogo wysokie temperatury powietrza działają dobrze, a na kogo źle?

W Polsce nie ma zwyczaju przerywania pracy w upał. Sjesta nie jest zjawiskiem na porządku dziennym. Niektóre nowoczesne firmy zapewniają swoim pracownikom przestrzeń do odpoczynku, jednak zdecydowana większość przedsiębiorstw nie zarządza przerw na sjestę. Stara się jednak zapewnić w firmie co najmniej klimatyzatory przenośne. Prawda jest taka, że upał niekoniecznie sprzyja pracy. Pracownicy mogą odczuwać zmęczenie lub senność.

Upały najlepiej znoszą osoby, które cierpią na schorzenia reumatyczne. Wysoka temperatura powietrza potrafi minimalizować dolegliwości. Upały mogą szkodzić osobom z chorobami serca. Istnieje spore ryzyko występowania udarów. Dlatego odpowiedź na pytanie „klimatyzator – czy warto?” jest prosta. Posiadanie i użytkowanie klimatyzatora przenośnego pozytywnie wpływa na samopoczucie i na zdrowie.

Klimatyzator domowy – czy warto kupić urządzenie z wieloma funkcjami?

Klimatyzator może posiadać funkcje chłodzenia, wentylacji, grzania i osuszania pomieszczeń. Bardziej zaawansowana formuła klimatyzatora eliminuje konieczność zakupu kilku urządzeń. Taki klimatyzator może być w razie potrzeby wykorzystywany przez cały rok. Nie jest więc produktem wyłącznie na lato. Opcja osuszania może być potrzebna w razie awarii hydraulicznej. Może też być dobrym rozwiązaniem dla mieszkania na parterze, które jest bardziej narażone na wilgoć.

Klimatyzator przenośny na wakacjach

Wyjeżdżając na urlop, można się zastanowić nad zabraniem mobilnego klimatyzatora. Urządzenie nie jest kłopotliwe w transporcie. Może okazać się niezbędne na prywatnych kwaterach, w domkach letniskowych i w pensjonatach. Doskonale sprawdzi się w domku rekreacyjnym na działce.

Luksusowe klimatyzatory przenośne

Bardziej wymagający konsumenci mogą koncentrować się na produktach z najwyższej półki. Innowacyjne klimatyzatory mobilne to bardzo dobra propozycja dla osób, które po klimatyzatorach domowych oczekują czegoś więcej. Linia luksusowych klimatyzatorów przenośnych doskonale sprawdzi się też na mniejszych powierzchniach biurowych.
Zdjęcie: stockasso/Envato Elements
Autor: Dorota Zgutka