Data modyfikacji:

Polecane książki dla mężczyzn

Z raportu stanu czytelnictwa w Polsce w 2020 roku opublikowanego przez Bibliotekę Narodową wynika, że literatura w naszym kraju jest domeną kobiet, które znacznie częściej sięgają po nowe książki. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni są daleko z tyłu – według badań coraz więcej facetów sięga po książki z konkretnych kategorii, omijając szerokim łukiem takie pozycje jak romanse czy beletrystykę obyczajową. W męskiej biblioteczce królują z kolei kryminały, thrillery, fantastyka, biografie, a także publikacje naukowe, które z kolei są często pomijane przez kobiety. Jeśli więc należycie do grona mężczyzn czytających książki, to koniecznie zerknijcie na nasze propozycje ciekawej literatury.
książka

Dobra książka dla mężczyzny. Co warto przeczytać?

Książki, które trafiły do tego zestawienia, dobierane były na podstawie popularności w serwisie Metacritic, wedle moich preferencji, a także na podstawie raportu czytelnictwa z 2020 roku, w którym wyraźnie zaznaczono, jakie rodzaje literatury interesują mężczyzn. Poniższa lista jest mocno zróżnicowana, co oznacza, że znajdziecie w niej zarówno beletrystykę, jak i książki non-fiction. Zobaczcie najlepsze książki dla mężczyzn.

„Diuna”, Frank Herbert

Jeżeli interesujecie się literaturą science fiction, to obowiązkowo powinniście przeczytać przynajmniej pierwszy tom „Diuny” Franka Herberta. Autor wykreował niezwykle interesujący świat oraz rozpisał fantastyczną historię, co zaowocowało prestiżowymi nagrodami Hugo oraz Nebula. To jedna z najlepszych książek SF

„Hitler. Narodziny zła 1889-1939”, Volker Ulrich

Dzieło Volkera Ulricha to ponad tysiącstronicowa biografia jednego z największych zbrodniarzy naszego współczesnego świata. Autor przygotował bardzo dokładny portret Führera poprzez skrupulatne zbieranie faktów, co pomogło mu w lepszym zrozumieniu jego pobudek, a także umożliwiło obalenie wielu mitów krążących wokół postaci Adolfa Hitlera.

„Nie widzę przeszkód”, Marcin Ryszka, Jakub Białek

Życie osoby niewidomej z pewnością wiąże się z wieloma ograniczeniami, lecz okazuje się, że nie jest ono tak nudne, jak można byłoby przypuszczać. Marcin Ryszka, z pomocą Jakuba Białka, postanowił opowiedzieć swój bogaty życiorys, który jest o wiele ciekawszy, niż życie niejednego człowieka ze zdrowymi oczami. Z „Nie widzę przeszkód” można się też dowiedzieć, jak wyglądają sny niewidomych, z jakimi muszą borykać się problemami oraz jak radzą sobie z uprawianiem sportu.

„Ojciec Chrzestny”, Mario Puzo

Część z was z pewnością oglądała już kultową trylogię „Ojca Chrzestnego” w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Adaptacje filmowe mają jednak to do siebie, że ich twórcy ze względu na krótki format zmuszeni są do wielu cięć i pójścia na skróty. Gdybyście więc chcieli poznać pełną historię Vito Corleone oraz jego rodziny, to odsyłam was do świetnej książki autorstwa Mario Puzo, która była podstawą do stworzenia filmów.

„Mistrz”, Eleonora Szafran

„Mistrz” to wartościowa książka dla mężczyzn, w której śledzimy prawdziwą historię Tadeusza Pietrzykowskiego, znanego również jako Teddy. Był to pięściarz, który w czasach II wojny światowej trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie musiał toczyć pojedynki bokserskie, żeby przetrwać ten trudny okres swojego życia. Dzieło Eleonory Szafran powstało na podstawie dotychczas niepublikowanych rękopisów Pietrzykowskiego. To jedna z najlepszych biografii ostatnich lat.

„Wietnam. Epicka tragedia 1945-1975”, Sir Max Hastings

Mogłoby się wydawać, że w popkulturze temat wojny w Wietnamie został przerobiony już na wszystkie sposoby, ale oczywiście ten wieloletni konflikt nadal skrywa przed nami tajemnice. Zamiast oglądać kolejne filmy o tej tematyce, polecam przeczytać książkę Maksa Hastingsa, czyli jednego z wybitniejszych brytyjskich historyków. Autor dokładnie opisuje poszczególne etapy w historii tego kraju, który przez lata musiał borykać się z własnymi demonami i zewnętrznymi wpływami.

„Ja, Futbol”, Zlatan Ibrahimovic

Miłośnicy piłki nożnej na pewno doskonale znają tego szwedzkiego zawodnika – nie tylko za jego fenomenalną grę, ale także za arogancję na boisku i bezkompromisowość podczas dążenia do wygranej. „Ja, Futbol” to dobra książka dla mężczyzn, którzy chcą dowiedzieć się nowych faktów z życia Ibrahimovica, a także zobaczyć najważniejsze momenty w jego karierze, dzięki licznym grafikom.

„Amerykańscy bogowie”, Neil Gaiman

Neil Gaiman to wyjątkowo kreatywny artysta, który potrafi napisać zarówno książki skierowane do młodszego odbiorcy, jak i pozycje dedykowane dorosłym. „Amerykańscy bogowie” to opowieść o mitach i legendach, które krążą wokół nas oraz kształtują naszą rzeczywistość. To także wciągająca historia byłego skazańca, wyruszającego w podróż po Stanach Zjednoczonych, po tym, jak dowiedział się, że jego żona zginęła w wypadku, a do tego wcześniej go zdradzała.

„Zakup bezw(y)padkowy”, Jacek Balkan

W telewizji oraz internecie znajdziecie mnóstwo materiałów wideo dotyczących samochodów. Ja natomiast polecam wam książkę o motoryzacji dla mężczyzn autorstwa Jacka Balkana. Dowiecie się z niej, jakie kroki należy podjąć, żeby kupić używane auto i być zadowolonym ze swojej decyzji.

„Mentalność Mamby. Jak zwyciężać”, Kobe Bryant

Kobe Bryant był wyjątkowym koszykarzem, który przez większość kariery grał dla zespołu Los Angeles Lakers. Sportowiec zawarł w swojej biografii zakulisowe historie z boiska, a także opowiedział fanom, jak przygotowywał się podczas treningów i ile wyrzeczeń kosztowało go utrzymanie tak dobrej formy. „Mentalność Mamby” to także historia faceta poświęconego swojej rodzinie, która była dla niego zdecydowanie ważniejsza od sportu.

„Oddasz fartucha, czyli facet w kuchni”, Tomasz Strzelczyk

Dzieło Tomasza Strzelczyka to książka kucharska dla mężczyzn, w której autor dokładnie wyjaśnia, w jaki sposób przygotować proste oraz niedrogie potrawy, z jakimi mogą poradzić sobie nawet amatorzy. W „Oddasz fartucha…” znalazło się też miejsce na wiele zdjęć dań, dzięki czemu łatwiej wyobrazić sobie efekt końcowy.

„Śniadanie z Einsteinem. Zdumiewające zjawiska kwantowe wokół nas”, Chad Orzel

Fizyka kwantowa to temat na tyle skomplikowany, że większość z nas nawet nie podejmuje próby zrozumienia tego zjawiska. A szkoda, ponieważ w ten sposób zamykamy się na wiedzę, która dotyczy przecież tak wielu aspektów naszego życia. Z pomocą przyszedł Chad Orzel, który w prosty i przystępny sposób wytłumaczył skomplikowane teorie, które można zrozumieć, mając wyłącznie podstawową wiedzę o fizyce.

„Polskie pistolety i rewolwery. Nie tylko Vis”, Zbigniew Gwóźdź, Leszek Erenfeicht

Nie da się ukryć, że wielu mężczyzn interesuje się militariami, nawet jeśli nigdy nie planuje własnoręcznie korzystać z broni palnej. Publikacja Leszka Erenfeichta i Zbigniewa Gwóździa w ciekawy sposób przybliża czytelnikom, jak wyglądał (i nadal wygląda) proces produkcji broni na terenie naszego kraju. Okazuje się, że mamy w tym temacie więcej do powiedzenia, niż można byłoby sądzić.
Autor: Łukasz Morawski