Data publikacji:

Max Czornyj – przeczytaj książki chronologicznie

Polski pisarz, autor popularnych thrillerów i kryminałów – to właśnie Max Czornyj. Przeczytaj książki autora chronologicznie i zachwyć się jego twórczością, tak jak tysiące innych osób. Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym podpowiadamy, w jakiej kolejności czytać powieści.

max czornyj książki chronologicznie

Max Czornyj – książki chronologicznie. Jak je czytać?

Twój wymarzony wieczór to sięgnięcie po najlepsze kryminały i zanurzenie się w lekturze? Mamy dla ciebie przegląd powieści popularnego polskiego pisarza literatury sensasyjnej.

Chcesz zgłębić twórczość pisarza Maxa Czornyja? Przeczytaj książki chronologicznie, a jeśli lubisz literaturę z dreszczykiem, to z pewnością wrócisz do tego autora. Zacznijmy od tego, że Max Czornyj dotychczas napisał około 20 powieści. Większość z nich tworzona była w ramach konkretnych cykli. To właśnie na nie radzimy zwrócić uwagę, jeśli chcecie przeczytać książki autora chronologicznie. Na swoim koncie Max Czornyj ma trzy serie wydawnicze: 

  • O komisarzu Deryło
  • Z Lisą Langer i Orestem Rembertem
  • „Na Faktach”

Najpopularniejsza z serii to ta o komisarzu Eryku Deryle. To właśnie z nią zalecamy zapoznać się w pierwszej kolejności. Jak czytać ją po kolei? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Max Czornyj – książki po kolei. Cykl o Eryku Deryle

W tym cyklu znajdziecie powieści kryminalne. Główną postacią jest wybuchowy komisarz, Eryk Deryło – to właśnie on rozwiązuje zagadki kryminalne pojawiające się na łamach całej wydawniczej serii. Cykl o Eryku Deryle ma aż 8 tomów, a serię otwiera powieść „Grzech”. Powieści to zdecydowanie polskie kryminały warte uwagi.

„Grzech”

Książka opowiada o seryjnych porwaniach kobiet, które mają miejsce w Lublinie. Jedynym tropem, jaki ma Eryk Deryło, są tajemnicze listy wysyłane do rodzin ofiar. Czy komisarzowi uda się ująć sprawcę i przerwać seryjne zabójstwa? Jedno jest pewne – musi zrobić to jak najszybciej, ponieważ w przeciwnym razie mordujący szaleniec zagrozi rodzinie komisarza, a dokładniej jego córce. 

„Ofiara”

Drugi tom serii. Akcja powieści ponownie toczy się w Lublinie – tym razem tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Sprawca o pseudonimie Cztery Iks wciąga komisarza w upiorną grę. Ten nie ma wyjścia i musi podjąć rękawicę. W przeciwnym razie narazi swoją rodzinę na niebezpieczeństwo. 

„Pokuta”

Powieść nawiązuje bezpośrednio do drugiego tomu serii. Mimo schwytania sprawcy, brutalne morderstwa nadal nie ustają. Co więcej, morderca, który odsiaduje za nie wyrok, doskonale wie o najnowszych przestępstwach i jest w stanie opisać je z najmniejszymi szczegółami. Jak to się dzieje? A może komisarz Deryło popełnił błąd i doprowadził do skazania niewinnego? 

„Trauma”

Rozpoczyna się „Gra w szczęście”. Do tej makabrycznej rozgrywki może dołączyć każdy, a jak się okazuje, chętnych ciągle przybywa. Za całe wydarzenie odpowiada szaleniec, który nazywa siebie Mistrzem gry. W tym samym czasie komisarz Deryło odnajduje bestialsko okaleczone zwłoki. Czy mają one związek z „Grą w szczęście”? Czy dało się uniknąć tej tragedii? W tym tomie komisarz Deryło ma towarzystwo – podkomisarz Tamarę Haler. 

„Klątwa” 

Cała akcja powieści rozgrywa się w hotelu, który na jakiś czas zostaje odcięty od cywilizacji. Jak się okazuje, to nie jedyny problem – na terenie kompleksu dochodzi do morderstw. Na szczęście na miejscu jest komisarz Deryło. Czy i tym razem uda mu się rozwiązać zagadkę? Tutaj liczy się czas. 

„Zjawa”

W tym tomie to podkomisarz Tamara Haler musi sama uporać się z kolejną sprawą – komisarz Deryło niestety zapada w śpiączkę. Tym razem cała zagadka kryminalna kręci się wokół Fotografa – tajemniczego psychopaty, który wysyła Tamarze kolejne zdjęcia brutalnych morderstw. Czy uda się jej go przechytrzyć i powstrzymać? Każdy błysk migawki aparatu to kolejna zabrana dusza. Nie ma czasu do stracenia. 

„Bestia”

Igor Lubow to autor kryminałów, który został skazany na dożywocie za popełnianie morderstw według fabuł pisanych przez siebie powieści. Lubow w końcu odbiera sobie życie, ale po jego śmierci w mieście pojawia się kolejna zagadka kryminalna do rozwiązania. Tym razem nieznany sprawca działa według kolejnej powieści Lubowa. Ciekawe jest jednak to, że ta nigdy nie została opublikowana. Kim jest morderca? Czy uda się go schwytać? 

„Krew” 

Duet komisarzy znajduje na miejscu zbrodni upiorną wiadomość, której są adresatami. Tym razem zagadka nie jest prosta do rozwiązania – podejrzanymi są nawet pracownicy lubelskiej komendy policji. Kto jest sprawcą? Czy uda się go schwytać, zanim kolejna ofiara straci życie? To najnowsza powieść w całej serii – została wydana w maju 2021 roku.

Jak czytać cykl z Lisą Langer i Orestem Rembertem?

W skład cyklu wchodzą dwie powieści:

„Ślepiec”

W gdańskim mieszkaniu policja odnajduje makabrycznie okaleczone ciało mężczyzny – na pierwszy rzut oka widać, że sprawca najwięcej uwagi poświęcił oczom ofiary. Do sprawy zostaje przydzielona komisarz Liza Langer oraz profiler Orest Rembert. Niestety śledztwo nie jest proste do rozwiązania i niebawem pojawia się kolejna, podobnie okaleczona ofiara. Zatem, kto zabija? Czemu właśnie najbardziej skupia się na oczach swoich ofiar? 

„Grób”

Znany duet kryminalny znowu w akcji. Pod Gdańskiem zostaje odnaleziony masowy grób. Skąd tam się wziął? Możliwości są dwie – cmentarzysko ofiar seryjnego mordercy lub grób z czasów II wojny światowej, przeznaczony dla pacjentów poddawanych przerażającym eksperymentom. Laner i Rembert muszą spieszyć się z wyjaśnieniem tej zagadki, ponieważ masową mogiłą interesują się nie tylko oni...

Max Czornyj – seria „Na Faktach”

Nowa seria kryminalna Maxa Czornyja, w której opisuje on prawdziwych seryjnych morderców. Dotychczas w tym cyklu ukazały się dwie powieści: „Rzeźnik” oraz „Zimny chirurg”. Pierwsza z nich opisuje historię Józefa Cyppka, a druga Edmunda Kolanowskiego. 

Max Czornyj – bibliografia 

Max Czornyj (ur. w 1989 r. w Lublinie) to młody pisarz i prawnik, który zadebiutował w 2017 roku powieścią „Grzech”. Autor szybko zyskał rzeszę fanów, a wiele jego kryminałów stało się już bestsellerami. Pisarz ciągle wydaje, a jego najnowsze tytuły z 2021 roku to „Krew”, „Miłość i wojna”, „Terror” oraz „Sezon drugi”. 

Autorka: Klaudia Borycka