Data publikacji:

Jaki nóż szefa kuchni kupić? Nasz ranking

Jeśli kochasz gotowanie, doskonale wiesz, że na drodze do sukcesu należy podjąć kilka ważnych, zakupowych decyzji. Jedną z nich jest zakup odpowiedniego noża szefa kuchni. Szukając idealnego modelu do naszej kuchni, należy zwrócić uwagę m.in. na rodzaj i twardość ostrza oraz stabilność rękojeści, dzięki czemu nasze gotowanie stanie się nie tylko przyjemnością, ale również kunsztem samym w sobie. O tym, czym charakteryzują się noże szefa kuchni, dlaczego warto je wybrać, czym jest japoński nóż szefa kuchni oraz na co zwracać uwagę przy zakupie dowiesz się z poniższego materiału.
noże szefa kuchni

Jak wygląda i czym charakteryzuje się nóż szefa kuchni?

Nóż szefa kuchni to nóż posiadający szerokie i gładkie ostrze oraz tzw. brodę, czyli kształt wystający poza rękojeść, z ostrym czubkiem. Najbardziej uniwersalne są noże w kształcie trójkąta. Szlif ostrza może być płaski, częściowo płaski bądź wklęsły. Taki nóż powinien być stabilny, aby zachować pełne bezpieczeństwo użytkowania. Doskonale nadają się do krojenia wielu różnych produktów, z wykorzystaniem wszystkich znanych nam technik krojenia. Dobre noże kuchenne doskonale pokroją np. mięsa, warzywa, owoce czy ryby.

Jaki nóż szefa kuchni z naszego rankingu wybrać?

  • Po pierwsze, należy wybrać stal, z jakiej wykonany jest nóż szefa kuchni. Do produkcji profesjonalnych noży wykorzystywane są obecnie różnego rodzaju stale, takie jak stal węglowa, stal nierdzewna czy stal nierdzewna wysokowęglowa. Na popularności zyskują również noże tytanowe i ceramiczne.
  • Po drugie, należy zdecydować się na odpowiednią długość noża. Najczęściej występujące noże szefa kuchni mają ostrze o długości do 22 cm. Jeśli jednak lepiej pracuje nam się z krótszym ostrzem, można sięgnąć po ostrza o długości 18 cm lub mniej, natomiast profesjonaliści decydują się na noże o ostrzach powyżej 24 cm.
  • Wybierając nóż, zwróćmy uwagę na jego ergonomię. Rękojeść powinna dobrze leżeć w dłoni, a także nie ślizgać się, nawet gdy będziemy korzystali z nich w mokrych dłoniach. Równie ważną rzeczą jest jego odporność. Rękojeść wykonana z drewna powinna być właściwie zaimpregnowana, a tworzywo sztuczne (plastik) czy guma odporne na przebarwienia czy ścieranie.

Rodzaje noży szefa kuchni

  • Noże ze stali węglowej: to twarde i wytrzymałe noże, jeżeli chodzi o ostrze. Gdy ulegnie ono stępieniu, możemy szybko je naostrzyć w domowym zaciszu. Warto jednak mieć świadomość, że dosyć często korodują i nie radzą sobie z kwasami (np. sok z cytryny). Specjaliści wskazują, by wybierać je do krojenia pod niewielkim ciśnieniem i z małym użyciem siły. Mogą bowiem się łamać i wyszczerbiać.
  • Noże ze stali nierdzewnej: to bardziej odporna propozycja dla fanów gotowania, jednak również bardziej skomplikowana pod względem pielęgnacji. W ich wypadku mogą się bowiem pojawiać plamy i odbarwienia. Tak samo jak noże ze stali węglowej, nie są odporne na kwasy. Ich ostrzenie warto pozostawić specjalistom, rezygnując z domowych sposobów – dzięki temu dłużej zatrzymają oferowaną ostrość.
  • Noże ze stali nierdzewnej wysokowęglowej: to połączenie zalet obu powyższych rodzajów noży. Nie odbarwiają się dzięki zawartości chromu, a jednocześnie trzymają długo ostrość. Wyzwaniem jednak jest ich naostrzenie, któremu należy poświęcić znacznie więcej uwagi. Można jednak osiągnąć zadowalający efekt, wykorzystując domowe ostrzałki.
  • Noże tytanowe: to twarda propozycja dla prawdziwych szefów kuchni! Są ostre, a ich ostrze wyjątkowo trwałe. Ich zalety to brak korodowania, nieistniejący problem z ostrzeniem oraz stabilność i brak większego ryzyka złamania. Takie noże sprawdzą się w naszej kuchni przez lata. Zwracajmy jednak uwagę, by wybierać modele wykonane z tytanu, a nie jedynie nim pokryte (z powłoką tytanową).
  • Noże ceramiczne: to lekka wersja noża kuchennego, charakteryzująca się cieńszym od innych noży ostrzem. Polecana dla domatorów, którzy krojeniu nie poświęcają tak dużo siły i uwagi. Ich zaletą jest twardość oraz fakt, że nie przywierają do żywności. Należy ostrzyć je na diamentowej, w pełni profesjonalnej ostrzałce. Użytkujmy go jednak ostrożnie, ponieważ mimo swojej twardości może pękać lub się kruszyć.

Polecane noże szefa kuchni. Ranking najlepszych

Dzisiaj na rynku znajdziemy wiele wysokiej jakości noży szefa kuchni. Do najbardziej popularnych i chętniej wybieranych producentów należą: Fiskars, Gerlach, Zwilling, Berghoff, Neoflam oraz Kamis. Ceny noży szefa kuchni wahają się w granicach 50-400 zł. Do najczęściej wybieranych zaliczyć możemy jednak te w cenie do 100 zł.

Co to jest japoński nóż szefa kuchni?

To najdroższy rodzaj noża szefa kuchni. Jego cena jest znacznie wyższa od standardowej. Ich cechą charakterystyczną jest zdecydowanie większa ostrość aniżeli w standardowych nożach szefa kuchni. Całość wykonana jest z najwyższej jakości materiałów – najczęściej w stu procentach ze stali nierdzewnej. W tym modelu rękojeść płynnie przechodzi w ostrze, które charakteryzuje spora szerokość i długość około 20 cm. Przy jego wykorzystaniu możemy kroić na wszystkie znane nam sposoby (krojenie w paski, plastry, kostkę, szatkowanie itd.).

O czym należy pamiętać, użytkując nóż szefa kuchni z rankingu?

Decydując się na wysokiej jakości nóż kuchenny, zyskujemy pewność, że nasza inwestycja nam się opłaci. Dobry nóż to inwestycja na lata. Kluczem jest jego odpowiednia pielęgnacja i używanie zgodnie z przeznaczeniem. Nic bowiem nie jest wieczne, również sprzęt kuchenny.
  • Unikajmy krojenia zamrożonych produktów czy otwierania puszek za
  • Noże szefa kuchni powinny być myte miękką gąbką z dodatkiem płynu do naczyń i suszone na specjalnym bloku do noży. Profesjonaliści powinni także zwrócić uwagę, czy nóż można sterylizować w wysokiej temperaturze.
Autorka: Anna Stypa