Data modyfikacji:

Robot planetarny – jaki wybrać?

 Szukasz wielofunkcyjnego urządzenia kuchennego, które pomoże ci w codziennym przygotowywaniu ulubionych potraw i wypieków? Cenisz łatwość obsługi? W takim razie strzałem w dziesiątkę będzie robot planetarny. Sprawdź, jaki model wybrać!
robot planetarny

Czym jest i jakie ma zalety robot planetarny?

Czym tak właściwie jest mikser planetarny? To wielofunkcyjny robot kuchenny, który składa się z dużej misy i specjalnych końcówek, które poruszają się jak planety. Stąd też jego nazwa. Mieszadła kręcą się wokół własnej osi, jednocześnie wykonując ruchy dookoła środka misy. Efekt? Równomiernie i szybko wymieszane składniki.

Jednak mieszanie to tylko jedna z wielu możliwości, którymi może pochwalić się robot planetarny. Dzięki mocnemu silnikowi urządzenie wyręczy cię w wielu innych czynnościach. W zależności od wybranego modelu mikser może rozdrabniać, siekać, mielić mięso, ubijać pianę, ciąć w kostkę, trzeć, wyciskać czy zagniatać. Oznacza to, że jeden sprzęt zastąpi kilka różnych urządzeń kuchennych.

A dlaczego warto mieć w swojej kuchni mikser planetarny? Tego typu robot może pochwalić się licznymi zaletami. Są to przede wszystkim:
  • szybka praca,
  • automatyczne działanie i bezdotykowa obsługa,
  • wielofunkcyjność, dzięki której robot planetarny sprawdzi się do krojenia, ucierania, rozdrabniania czy mielenia,
  • łatwość przygotowywania idealnie wyrobionych mas na chleb, ciasto i inne wypieki,
  • czystość w kuchni.

Jaki mikser planetarny kupić? Zobacz, na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu

Podstawą jest odpowiedni silnik. Jaką moc powinien mieć dobry mikser planetarny? Zasada jest prosta – im jest ona większa, tym z większą ilością czynności poradzi sobie urządzenie. Minimalna wartość wynosi 600 W, jednak z powodzeniem możesz zdecydować się na sprzęt o większej mocy, która może wynosić nawet do ponad 2000 W. 
Sprawdź także pojemność misy. Warto dopasować ją do wielkości rodziny i posiłków, które na co dzień przygotowujesz. W przypadki singli i par powinny wystarczyć 3 litry, podczas gdy liczniejsze gospodarstwa domowe wymagają zakupu robota z misą o większej pojemności.

Nie bez znaczenia jest również liczba obrotów wykonywana przez mieszadła w ciągu minuty. Dobrze, aby urządzenie było dodatkowo wyposażone w regulację ich szybkości. Dzięki temu będziesz w stanie dopasowywać prędkość obrotów do przygotowywanego w danym momencie dania lub wypieku.

Nie zapomnij o sprawdzeniu sposobu sterowania. Choć nie ma on wpływu na działanie miksera planetarnego, to wpływa bezpośrednio na łatwość i komfort obsługi. Do wyboru masz roboty z pokrętłem, przyciskami lub suwakiem. To pierwsze rozwiązanie cieszy się największą popularnością.
Oczywiście w trakcie zakupu należy koniecznie zwrócić uwagę na funkcje, w które wyposażono robot planetarny. Jaki wybrać wariant? Tak naprawdę wszystko zależy od twoich potrzeb, jednak producenci najczęściej wyposażają swoje urządzenia w funkcję mieszania, ubijania, zagniatania ciasta, ucierania i miksowania.

Zależy ci na jeszcze większej funkcjonalności? Nie ma problemu! Najbardziej zaawansowane roboty planetarne mają funkcję smażenia, blendowania, gotowania, kruszenia, siekania, podgrzewania i ważenia.

W trakcie zakupu sprawdź także, w jakie dodatkowe akcesoria wyposażono interesujący cię model. Wśród polecanych elementów znalazły się na przykład końcówki do mielenia mięsa, haki do zagniatania ciasta czy szatkownice.

Warto także upewnić się, że robot planetarny ma misę wykonaną z wytrzymałego, odpornego na uszkodzenia materiału. Świetnie sprawdzają się modele ze stali nierdzewnej, metalu czy szkła.

Najlepszy robot planetarny – jaki wybrać? Polecane urządzenia do twojej kuchni


Jaki będzie najlepszy robot planetarny i jaki model wybrać? Poniżej znajdziesz ranking robotów planetarnych, które sprawdzą się znakomicie w każdej kuchni.

Bosch MUM48A1 to jeden z najpopularniejszych robotów planetarnych. Urządzenie ma moc wynoszącą 600 W, jest sterowane przyciskami oraz zostało wyposażone w takie funkcje jak rozdrabnianie, mieszanie, tarcie, krojenie, miksowanie czy ubijanie. Na liście jego zalet znalazła się również duża stalowa misa o pojemności 3,9 l, antypoślizgowa podstawa oraz 4-stopniowa regulacja prędkości.
Clatronic KM 3709 – jeśli szukasz mocnego robota planetarnego i nie wiesz, jaki wybrać, to ten model będzie strzałem w dziesiątkę. Wielofunkcyjne urządzenie miksuje, ubija, uciera, zagniata ciasto i miesza, ma moc 1000 W oraz jest sterowane pokrętłem. Mikser ma dodatkowo 5,1-litrową misę, płynną regulację obrotów oraz podstawę antypoślizgową. W zestawie otrzymujesz mieszadło uniwersalne i trzepaczkę.
Kenwood Chef XL Titanium KVL8400S to robot planetarny stworzony z myślą o najbardziej wymagających klientach. Urządzenie ma moc wynoszącą 1700 W, jest sterowane pokrętłem oraz pomoże ci w siekaniu, rozdrabnianiu, miksowaniu, ubijaniu, zagniataniu ciasta, mieszaniu, mieleniu, blendowaniu i szatkowaniu. Producent wyposażył je w misę o pojemności 6,7 l i 7-stopniową regulację obrotów.
Germin MAX-1500-W może pochwalić się mocą 1500 W oraz funkcjami miksowania, ubijania, ucierania i mieszania. Polecany robot planetarny ma misę ze stali szlachetnej o pojemności 5,5 l, specjalne zabezpieczenie przed pryskaniem i 8-stopniowy przełącznik, dzięki któremu możesz regulować prędkość obrotów.
Bosch MUM5XW10 – ostatni polecany robot planetarny, którego moc wynosi 1000 W, jest sterowany pokrętłem oraz został wyposażony w funkcję rozdrabniania, tarcia, miksowania i zagniatania ciasta. Producent dodatkowo wzbogacił jego konstrukcję o wbudowaną wagę, zintegrowany wyświetlacz i system EasyArm Lift. W zestawie otrzymujesz misę o pojemności 3,9 l, hak do ciasta, trzepaczkę i dodatkowe tarcze.
Autorka: Katarzyna Wendzonka