Data publikacji:

Co siejemy w marcu i kwietniu? Kalendarz rozsiewu roślin na wiosnę

Marzec i kwiecień większości osób kojarzą się z początkiem prac ogrodniczych. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku niektórych gatunków roślin to ostatni dzwonek na udany wysiew – pierwsze wysiewy można rozpoczynać już w lutym! Dowiedz się, co siejemy w marcu i kwietniu – przygotowaliśmy rozpiskę wysiewu kwiatów i warzyw.

co siejemy w kwietniu

Co siejemy w marcu? Wczesnowiosenne warzywa

Choć marzec w Polsce wiąże się ze wciąż występującymi mrozami, to dobry moment na przygotowanie wysiewów wielu gatunków roślin i kwiatów.

Sprawdź również, kiedy siać trawę.

Co siejemy na początku marca?

Początek marca to idealny moment na to, by zasiać warzywa takie jak rzodkiew, marchew, szpinak, sałata masłowa oraz koper. Pierwsze dni marca to również ostatni moment na zasianie selera oraz pora.

Rośliny można zasiać w gruncie, jednak nie należy zapominać o ochronnych tunelach foliowych – wczesny marzec to bowiem pora, w której wciąż występują przymrozki. Ponadto wysiane nasionka warto zabezpieczyć agrowłókniną.

Co siejemy w połowie marca?

W połowie marca można rozpocząć wysiew pomidora, papryki i bakłażana. Rośliny te należy przygotowywać jednak w domu lub w szklarni – są to gatunki ciepłolubne, świetnie czujące się w temperaturze 22-30 stopni Celsjusza.

Nie martw się, jeśli nie posiadasz ogrodowej szklarni. Wysiew możesz z powodzeniem przygotować w domu – nasiona zasiej w doniczkach, a następnie ustaw je blisko kaloryferów. Doniczki możesz dodatkowo owinąć folią, co zagwarantuje roślinom podwyższoną wilgotność.

Co siejemy na koniec marca?

Gdy nocne temperatury staną się dodatnie, możesz przystąpić do wysiewania do gruntu pietruszki korzeniowej oraz naciowej, pasternaku oraz bobu. Są to warzywa o niskich wymaganiach termicznych.

Jakie kwiaty siejemy w marcu?

W marcu należy wciąż prowadzić uprawę roślin jednorocznych z rozsady w ciepłych pomieszczeniach. Wybieraj gatunki takie jak aster, niecierpek, lewkonia, szałwia, heliotrop. W połowie miesiąca do wysiewu do gruntu (pod osłoną foliową) nadają się goździki, aksamitki, nemezje i portulaki.

Co siejemy w kwietniu na działce? Jakie warzywa wybrać?

Kwiecień to czas rosnących temperatur, dzięki czemu warunki do wysiewu roślin stają się bardziej łaskawe. Jakie warzywa i kwiaty można zasiać w kwietniu?

Co siejemy na początku kwietnia?

W pierwszych dniach kwietnia możesz wciąż siać warzywa, którymi polecaliśmy zająć się w połowie marca. Ponadto jest to dobry moment na przygotowanie zasiewu cebuli, grochu, buraków i brukwi. Do połowy miesiąca śmiało siej również rzepę.

Co w kwietniu siejemy do gruntu przez cały miesiąc?

Kwiecień to moment, w którym temperatury nocne stają się coraz wyższe. Pozwala to na przygotowywanie zasiewów wielu jadalnych roślin, w tym rukoli, szczawiu, marchwi, sałaty rzymskiej. Te gatunki bez obaw możesz siać przez cały miesiąc, aż do maja.

Jakie kwiaty siejemy w kwietniu?

Jak wskazuje sama nazwa miesiąca, kwiecień to idealny moment na wysiew wielu gatunków kwiatów. Jest już na tyle ciepło, że bez obaw możesz przenosić do gruntu gatunki, które w marcu znajdowały się w donicach. Przez cały miesiąc możesz siać do gruntu chabry, aksamitki, cynie, złocienie, nagietki i powoje.

Jak dbać o kiełkujące rośliny?

Pamiętaj, że niezależnie od pory wysiewu, kiełkujące kwiaty i warzywa wymagają odpowiednich dla gatunku warunków termicznych. Dbaj o regularne podlewanie i odchwaszczanie, a jeśli gatunek tego wymaga, również nawożenie. To prosty sposób na zachwycający wiosenny ogródek!

Autorka: Joanna Stanuch