Data publikacji:

Francuski kryminał. Polecane lektury

Czytanie książek jest przyjemnością, ale też świetnym sposobem spędzania wolnego czasu. Oczywiście jeżeli dojeżdżacie do pracy pociągiem czy autobusem, to także ten czas możecie wykorzystać na czytanie. Wybór książek jest olbrzymi. Ale gdy cenicie akcję, rozwiązywanie zagadek, ale również dreszczyk emocji, to idealnym wyborem dla was będą francuskie kryminały. Poznajcie pozycje, które zasługują na uwagę i odnajdźcie w sobie miłość do książek.

francuski kryminał

Francuskie kryminały. Książki, które wywołają ciarki

Wielu czytelników z przyjemnością sięga po najlepsze kryminały. Do tej pory najwięcej czytelników wybierało kryminały angielskie bądź też skandynawskie. Ale czas na zmiany, bo także francuskie kryminały naprawdę wciągają.

Najlepsze kryminały francuskie są niezwykle klimatyczne i można powiedzieć, że ów klimat utrzymuje się już od pierwszych stron, bo wywołują dreszczyk emocji. Jednocześnie nie są banalne i często zabierają czytelnika w świat niezwykle dokładnych śledztw.

Dobry francuski pisarz kryminału, taki jak Maxime Chattam, jest mistrzem suspensu, ale w swoich książkach wykorzystuje też wiedzę, którą zdobył podczas studiów z kryminologii. Ale na tym zalety francuskich kryminałów się nie kończą, bo w przeciwieństwie choćby do brytyjskich pozycji, są one często pełne przemocy, ale i akcja bywa przewrotna. Tak naprawdę od samego początku autorzy mogą prowadzić zręczne manipulacje, gdzie zemsta pozornie gra rolę główną, a przy tym zatraca się granica między ofiarą a katem. Jeśli więc chcesz sięgnąć po nieco inną lekturę niż kryminały skandynawskie, francuscy pisarze mają dla ciebie sporo propozycji.

Francuscy mistrzowie kryminałów. Poznaj najlepsze nazwiska

Maxime Chattam

Według wielu mistrzem kryminałów jest Maxime Chattam. Ten urodzony w Herblay pisarz w życiu podejmował wiele prac. Był stróżem, aktorem, ale i księgarzem. Jak sam powiedział w jednym z wywiadów, robił to po to, aby zdobyć życiowe doświadczenie, które pozwoli mu podejmować różne tematy w swoich książkach, a jednocześnie, by bohaterowie byli autentycznie dla czytelnika. Aby książki były nie tylko fikcją literacką, ale i czytelnik mógł z nich dowiedzieć się, jak wygląda prawdziwe śledztwo, ukończył studia na wydziale kryminologii.

Ten francuski autor kryminałów odniósł komercyjny sukces i obecnie uznawany jest nie tylko za złotego chłopca suspensu, ale każda jego książka od razu po wydaniu trafia na listę bestselerów.

Michel Bussi

Michel Bussi to kolejne „gorące” nazwisko znane każdemu miłośnikowi dobrych kryminałów. Autor cieszy się renomą nie tylko w rodzimej Francji, ale i na całym świecie. Sprzedał ponad 5 milionów egzemplarzy książek. Jest też laureatem wielu najbardziej prestiżowych nagród literackich. Co ciekawe, w większość jego kryminałów akcja osadzona jest w Normandii.

Pierre Lemaitre

Jeżeli jednak cenicie nieco większą klasykę, ale też z elementami sarkazmu, to na pewno spodobają się wam książki Pierre’a Lemaitre, który z wykształcenia jest psychologiem i trzeba przyznać, że w swoich książkach tworzy bardzo dokładny opis osobowości, wykorzystując swoją wiedzę. To także twórca postaci Camille'a Verhoevena, który jest komisarzem paryskiej policji. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie niezwykle ciekawe cechy osobowości tego bohatera, a także fakt, że mierzy on niecałe 150 cm wzrostu.

Obowiązkowe francuskie kryminały, które musi przeczytać każdy miłośnik kryminałów

Czy łatwo znaleźć dobry francuski kryminał? Oczywiście, że tak, bo jest niemal na wyciągnięcie ręki. Wielu osobom się wydaje, że mistrzynią budowania napięcia, ale też kreowania bohaterów jest znana na całym świecie Agata Christie. Trudno się z tym nie zgodzić, ale współcześni mistrzowie francuskiego kryminału także zasługują na uwagę, wszak ich powieści mają to, co dobry kryminał mieć powinien.

Jest to ciekawa fabuła, manipulacja, ale też wywoływanie emocji, począwszy od tych pozytywnych, aż po negatywne. Sama kreacja głównych bohaterów nie jest jednoznaczna, wszak rzadko występuje podział na „czarne czy białe”, ale są też różne odcienie szarości. Zabawa słowem, ale i subtelna dawka absurdu sprawiają, że gdy raz w nasze ręce trafi francuski kryminał, tak na pewno nie będzie ostatnim.

Jeśli lubisz literaturę sensacyjną, zobacz także nasze propozycje hiszpańskich kryminałów, a także polecanych polskich autorów kryminałów

Niech będzie wola twoja

Jest wiele pozycji zasługujących na uwagę. Jedną z nich można określić absolutnym must have. Jest nią książka autorstwa Maxime’a Chattama pt. „Niech będzie wola twoja”. Akcja rozgrywa się w pozornie cennym miasteczku, które można by uznać za utopijne. Otoczone jest ono polami maków i lasami. W eleganckich domach mieszkają ludzie, którzy dobrze się znają. Wszystko wydaje się niemal idealne, gdyby nie jeden szkopuł, a mianowicie, gdyby nie Jon Petersen.

Jest to człowiek zły do szpiku kości. Wydaje się, że jego celem życia jest niszczenie życia innym, ale też okrucieństwo i intrygi. Ale czy jest tak na pewno? Tego dowiecie się, czytając tę świetną książkę, gdzie nic nie jest oczywiste, a miłość i nienawiść zręcznie się przeplatają.

Bielszy odcień śmierci

Kolejną ciekawą propozycją jest „Bielszy odcień śmierci" autorstwa Bernarda Miniera. Jest to typowy francuski kryminał. Książka jest nie tylko dobrze napisana, ale jest także bardzo ciekawa i to do tego stopnia, że czytelnik zagłębia się w świat głównego bohatera.

Akcja rozpoczyna się niezwykle intrygująco. Otóż pewnego ranka pracownicy elektrowni wodnej znajdują ciało okaleczonego konia i jest to preludium do dalszej akcji. Toczy się ona wokół niezwykle okrutnych zbrodni. Choć śledztwo prowadzi doświadczony komendant Martin Servez, to zadanie, jakie przed nim stoi, jest bardzo trudne, tym bardziej, że jego przeciwnikiem jest niezwykle inteligentny morderca, którego cechuje dodatkowo wyjątkowa przebiegłość. Jak skończy się walka dobra ze złem i czy dobro zatriumfuje?

Mama kłamie

Jeżeli lubicie połączenie psychologii i głęboką analizę bohaterów, a przy tym szybką i ciekawą akcję, to książka „Mama kłamie” Michela Bussi będzie trafnym wyborem. Akcja rozgrywa się wokół postaci małego chłopca o imieniu Malone, który próbuje przekonać wszystkich wokoło, że osoba, która podaje się za jego mamę, nią nie jest. Nikt nie chce mu wierzyć poza psychologiem dziecięcym Vasile. Podejmuje od próbę wyjaśnienia sprawy, nie wiedząc, jakie niebezpieczeństwo mu grozi.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa