Data publikacji:

Jaki kociołek kupić?


„Kociołkowanie” jest w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Uwielbiasz smak potraw z grilla i spotkania z przyjaciółmi połączone ze wspólnym przygotowywaniem posiłków na świeżym powietrzu? Dobrym pomysłem będzie zakup kociołka nad ognisko – oferuje on o wiele więcej możliwości plenerowego gotowania: możesz w ten sposób przyrządzić zapiekanki, gulasze, zupy, dania mięsne i warzywne. Przeczytaj, jaki kociołek kupić i w jaki sposób przygotowywać w nich jedzenie.
kociołek

Jaki kociołek kupić? Pasja „kociołkowania” jako doskonała alternatywa dla grilla

Jesienne wieczory są idealne na spotkania z przyjaciółmi, podczas których ogrzejecie się gorącymi potrawami przygotowywanymi w kociołku nad ogniskiem – ten sposób przyrządzania posiłków możesz jednak z powodzeniem wykorzystywać przez większą część roku. W tym celu będziesz potrzebować odpowiedniego kociołka i trójnoga lub stelażu do jego ustawienia oraz miejsca, gdzie możesz bezpiecznie rozpalić ognisko.

Co prawda, dania z kociołka możesz przygotowywać również przy pomocy stojaka gazowego, jednak nie jest to to samo. W kociołku możesz przygotowywać praktycznie wszystko: zupy, mięsa, zapiekanki, gulasze. Potrawy z prostych składników, dostępnych w każdym supermarkecie, ugotowane w kociołku nad ogniskiem smakują naprawdę wyjątkowo. Tradycyjny kociołek zwany również bograczem jest bardzo często wykorzystywany do przyrządzania dań kuchni węgierskiej takich jak pörkölt czyli wieprzowy gulasz i borjúpaprikás - paprykarz z cielęciny .

Jaki kociołek wybrać? Kociołki wstawiane do ogniska i wiszące


Kociołki możemy podzielić przede wszystkim na dwa podstawowe rodzaje: kociołki myśliwskie wstawiane do ogniska i kociołki wiszące na trójnogu lub stelażu. Kociołek myśliwski to rodzaj dużego garnka, najczęściej wykonanego z żeliwa, który posiada dokręcaną śrubami pokrywę. Zamyka się go hermetycznie i wstawia do ogniska – mieszanie w trakcie przyrządzania potrawy nie jest możliwe. W ten sposób możesz przygotować wyśmienite zapiekanki, dania duszone i pieczone. Aby składniki się nie przypaliły, pamiętaj o natłuszczeniu dna (olejem roślinnym lub smalcem) i ułożeniu na spodzie kilku liści kapusty.
Popularniejszym i wygodniejszym w użyciu typem są kociołki zawieszane na trójnogu lub stelażu. Pozwalają one na mieszanie dlatego też bez problemu przygotujesz w nich wszelkiego rodzaju dania jednogarnkowe. Sprawdzą się do robienia zapiekanek, gotowania gulaszu, bigosu czy fasolki po bretońsku. Możliwości są wprost nieograniczone, warto eksperymentować z różnymi przepisami. Jeżeli chodzi o rozmiar, zwykle w sklepach dostępne są warianty 7-14-litrowe. Przed zakupem warto zastanowić się, ile osób chcemy gościć i kierować się zasadą „ile osób, tyle litrów”.

Z jakiego materiału powinien być wykonany dobry kociołek?


Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie kociołka, jest materiał, z którego został on wykonany. Może mieć to bardzo istotny wpływ na przebieg gotowania i trwałość naczynia. Możemy wyróżnić:

kociołki emaliowane stalowe – bardzo popularne w węgierskich domach, gdzie zastąpiły kociołki miedziane. Cechują się klasycznym wyglądem, są lekkie i łatwe w czyszczeniu (wystarczy namoczyć przez pół godziny). Emalia może zostać uszkodzona, jeżeli rzucimy kociołkiem, przy normalnym użytkowaniu jest jednak wytrzymała;

kociołki stalowe surowe – są bardzo lekkie, niestety, znacznie trudniej je wyczyścić, konieczne jest natłuszczanie, aby nie dochodziło do korozji;

kociołki żeliwne surowe – pozwalają bardzo szybko przygotowywać potrawy i długo trzymają ciepło. Do ich wad należy bardzo duża waga, trudność czyszczenia i konieczność natłuszczania, aby nie rdzewiały;

kociołki żeliwne emaliowane – podobnie jak kociołki żeliwne surowe pozwalają na szybkie przygotowywanie potraw i długie trzymanie ciepła, są ciężkie, w przeciwieństwie do nich jednak nie rdzewieją i nie muszą być natłuszczane.
Autor: Anna Michalska