Data publikacji:

Jaki syfon do brodzika wybrać?

Jednym z kluczowych elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej jest syfon. To właśnie dzięki niemu możemy zadbać o prawidłowe połączenie odpływu z kanalizacją. Dodatkowo syfon odpowiada za sprawne odprowadzanie wody w trakcie kąpieli. Dzięki swojej odpowiedniej konstrukcji, uniemożliwia on przedostawanie się do łazienki nieprzyjemnych zapachów. Czy wiesz, w jaki sposób wybrać odpowiedni syfon do brodzika, aby jak najlepiej spełniał on swoje zadanie?
syfon do brodzika

Jaki syfon do brodzika? Podstawowe informacje przez zakupem

Czy wiesz, jak dużą rolę w instalacji wodno-łazienkowej odgrywa syfon do brodzika przy twojej kabinie prysznicowej? To niezwykle istotny element całego systemu, który pozwala na swobodne odprowadzanie brudnej wody z prysznica, połączenie odpływu wraz z kanalizacją i blokowanie nieprzyjemnych zapachów, które mogą skutecznie popsuć atmosferę w łazience.

Dlatego tak ważne jest, aby zwrócić uwagę na dobór syfonu do brodzika, decydując się na jak najlepsze dla nas rozwiązanie. Na szczęście większość modeli jest skonstruowana z wytrzymałych tworzyw sztucznych, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych, zniszczenie w wyniku korozji. Gwarantują one również szczelność całej instalacji. Pamiętaj, że syfon do brodzika jest inny niż w przypadku wanny.

Wybierając odpowiedni syfon, należy zwrócić uwagę na ważne parametry, które wyjaśniamy w dalszej części. W tym przypadku kwestia estetyki nie odgrywa żadnej roli. Dlatego skup się na aspektach technicznych, by kupowany model odpowiadał na nasze potrzeby.

W jaki sposób działa syfon do brodzika?

Czy wiesz, na czym polega istota działania syfonu do brodzika? W końcu jest to niewidzialny element konstrukcji każdej kabiny prysznicowej, więc na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki jest on ważny. Jak już wyjaśniliśmy, odprowadza on zużytą wodę, którą wykorzystaliśmy podczas kąpieli, do kanalizacji. Ścieki przedostają się przez otwór w brodziku i docierają do pionu kanalizacyjnego. Niewielka część wody użytkowej, którą zużyliśmy, pozostaje w syfonie.

Tworzy tym samym zamknięcie wodne. Dzięki temu instalacja wodna funkcjonuje w poprawny sposób, a do łazienki nie dostają się brzydkie zapachy, które pochodzą z kanalizacji. Na to, czy cały system działa odpowiednio, wpływa nasze użytkowanie instalacji wodnej. Jeśli nie korzystamy z prysznica przez długi czas, najpewniej woda zebrana odparuje. Wtedy należy napełnić odpływ brodzika wodą. Jaki syfon do brodzika wybrać? Rodzaje syfonów Do wyboru mamy różne rodzaje syfonu do brodzika. Wyjaśniamy, na czym polega istota ich działania.
  • Samoczyszczący syfon kabiny prysznicowej
To bez dwóch zdań najczęściej wybierany model odpływu, ponieważ jest jednocześnie najbardziej funkcjonalny. Został on skonstruowany w taki sposób, by rury mogły być przepłukiwane za sprawą bieżącej wody. Dzięki zastosowanej budowie, ryzyko, że powstaną zatory pełne zanieczyszczeń, są minimalizowane.

W jaki sposób działa to rozwiązanie? Otóż przy każdym puszczaniu wody pod prysznicem, syfon zostaje automatycznie oczyszczany. Trzeba mieć jednak na uwadze, że taki wariant wymaga nieco więcej miejsca, dlatego nie każdy może sobie na niego pozwolić. Jeśli wybieramy niski brodzik do swojej kabiny prysznicowej, istnieje spore ryzyko, że syfon, który się samodzielnie oczyszcza, nie będzie mógł być zamontowany. Dla wielu osób to poważna strata, ponieważ to rozwiązanie cechuje się niską awaryjnością, dlatego jest tak chętnie wykorzystywane.
  • Syfon kabiny czyszczony od góry
Jeśli jesteś w posiadaniu kabiny prysznicowej z niskim brodzikiem i szukasz optymalnego rozwiązania dla siebie, możesz śmiało postawić na inny, równie powszechnie stosowany model syfonu, czyli taki, który samodzielnie czyści się od góry. Jego konstrukcja jest znacznie mniejsza niż w przypadku samoczyszczącego odpływu. Syfon dzwonowy, bo taka jest jego nazwa, ma małe rozmiary i wiele osób wykorzystuje go także w wannach.

Parametry syfonów do brodzika – na co zwrócić uwagę?

Wybierając syfon do brodzika, zwróć uwagę na jego parametry. O twoim wyborze nie może decydować wyłącznie rodzaj odpływu – czy jest on samoczyszczący, czy raczej czyszczony od góry. Istnieją kluczowe kryteria, które wpływają na poprawną i optymalną pracę syfonu. Przede wszystkim pamiętaj, że kupowany syfon do brodzika powinien być dopasowany do baterii. Dlatego dokonaj zakupu w tym samym czasie, by mieć pewność, że stosowane połączenie sprawdzi się i będzie ze sobą kompatybilne. Ponadto musisz zwrócić uwagę na średnicę otworu odpływowego. Zmierz ją i dobierz syfon o pasującym wymiarze. Jeśli wybierasz niski brodzik, również zwróć uwagę, czy wysokość syfonu nie będzie stanowiła problemu.

Co wpływa na działanie syfonu do brodzika?

Nie da się ukryć, że żaden sprzęt domowy nie będzie działać wiecznie, jeśli nie będziemy o niego poprawnie dbać. Dotyczy to także syfonu w kabinie prysznicowej. Oczywiście najczęściej pracuje on bez zarzutu przez długi czas, jednak w pewnym momencie może dojść do tego, że dostaną się do niego spore zanieczyszczenia, które będą wymagały usunięcia. Dlatego pamiętaj, aby oczyszczać go co jakiś czas. Zdejmij specjalną pokrywę, która stanowi zabezpieczenie syfonu.

Najczęściej zbierają się tam włosy lub inny brud, który w prosty i szybki sposób możemy usunąć. Jeśli jednak ręcznie wybranie zabrudzeń z zewnętrznej części nie jest wystarczające, musimy oczyścić te głębsze części. Pamiętaj, że jeśli nie zadbasz o regularne sprzątanie odpływu, możesz doprowadzić do tego, że popsuje się on bądź nie będzie działać poprawnie. W efekcie dojdzie do awarii w łazience. Wystarczy użycie długiego drucika, a z pewnością sprawnie usuniesz zanieczyszczenia.

Polecamy:

Jaki blender wysokoobrotowy wybrać?

Ciekawe ozdoby do ogrodu – jak wybrać idealne dekoracje do swojej zielonej przestrzeni?

Jaką bruzdownicę wybrać?

Nawóz do trawy na wiosnę – jak wybrać najlepszy i kiedy rozpocząć nawożenie?

Gwoździarka pneumatyczna – jaką wybrać?

Jak uprawiać ogródek na balkonie?

Manometr – czym jest i do czego służy?

Wady i zalety kominka w salonie

Jaki robot sprzątający do 1500 zł wybrać?

Jak zrobić popcorn? Maszyna do popcornu, garnek czy patelnia?

Dyson Airwrap Complete Long – czy warto kupić?

Czy opłaca się inwestować w AGD klasy premium?  

Jaka grzałka do bojlera? Przegląd grzałek do różnych pojemności bojlerów

Higrostat – co to takiego i do czego służy?

Jaki włoski ekspres do kawy? Prawdziwa kawa italiano

Odkurzacz pionowy czy robot? Co sprawdzi się w twoim domu?

Jak podłączyć taśmę LED bez lutowania?

Jak działa biokominek? Czy warto mieć biokominek?

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Sprawdzone sposoby na czyszczenie mikrofalówki

Ranking klimatyzatorów przenośnych

Jak podłączyć czujnik ruchu?

Jaka pralka ze zdejmowanym blatem? Czy warto kupić pralkę do zabudowy pod blat? 

Wybieramy najlepsze kapsułki do prania 

Zmywarka wolnostojąca czy do zabudowy? Którą opcję wybrać? 

Ekspres do kawy – ciśnieniowy czy kapsułkowy? Wybierz świadomie!  

Zamrażarka skrzyniowa – czy warto?

Sterowanie ogrzewaniem w inteligentnym domu 

Jak wybrać idealny mały grzejnik do kuchni? 

Ile waży szklanka mąki? Kompletny poradnik odmierzania składników bez wagi kuchennej

Ranking ekspresów do kawy do 2500 zł

Pyroliza w piekarniku – czy warto? 

Wybieramy najlepszą deskę do prasowania  

Jaki robot sprzątający do 1000 zł? Ranking TOP 10

Najlepsza pralko-suszarka do zabudowy. Ranking  

Co daje nawilżacz powietrza? Zalety nawilżacza powietrza 

Autorka: Agnieszka Górska