Data modyfikacji:

Jaki wpływ na człowieka mają książki? Dlaczego warto czytać?

Siedem książek rocznie – tyle czyta statystyczny Polak. Biblioteka Narodowa w ostatnim z raportów o stanie czytelnictwa w Polsce wskazała, że w 2019 r. na dziesięciu Polaków niespełna czterech przeczytało chociaż jedną książkę. Chociaż wynik ten jest trochę lepszy niż w latach poprzednich, dalej pokazuje, że raczej niechętnie czytamy. Tymczasem w książkach tkwi ogromny potencjał! Jaki wpływ na człowieka mają książki? Czy faktycznie warto poświęcić kilka minut dziennie na przeczytanie kilku stron? Poniżej znajdziecie odpowiedź!
czytanie

Jak czytanie książek wpływa na człowieka?

Wpływ książek na człowieka jest ogromny. Niewielkim wysiłkiem jesteśmy w stanie pozytywnie wpłynąć na rozwój naszego mózgu. Wystarczy jedynie upatrzona lektura i kilka minut dziennie – chociażby w komunikacji miejskiej lub w takcie czekania na ugotowanie się obiadu.

Czytanie pogłębia naszą wiedzę i rozwija wyobraźnię. Dzięki najlepszym książkom jesteśmy w stanie dowiedzieć się więcej i więcej zrozumieć. Ponadto łatwiej jest nam się zmierzyć z różnymi problemami.

Regularna lektura zwiększa zasób słownictwa, tworzy również dodatkowe połączenia neuronowe.Czytanie jest więc taką „siłownią” dla mózgu. Jesteśmy w stanie więcej informacji przyswoić, przetworzyć i zapamiętać. To pośrednio może mieć wpływ na to, że inni będą postrzegać nas jako mądrzejszych, oczytanych i mających coś sensownego do powiedzenia na wiele różnych tematów. Dzięki czytaniu będziemy w stanie mówić w sposób bardziej przemyślany, uporządkowany i logiczny. Bez znaczenia, jaki zawód wykonujemy, będziemy też w stanie lepiej tłumaczyć różne zagadnienia innym.

Opatrzenie się ze słowem pisanym pomaga również zmniejszyć liczbę popełnianych błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Jesteśmy bardziej wyczuleni na językowe wpadki i sprawniej je poprawimy, jeśli takowe się pojawią.

Jak jeszcze książka wpływa na człowieka?

Czytanie książek – szczególnie w wersji papierowej – uczy skupienia i koncentracji. Przekręcanie strony jest jednocześnie pytaniem wysyłanym do mózgu, czy na pewno zrozumieliśmy fragment tekstu, który mamy przed oczami.

Czytając, trudno nam robić cokolwiek innego, więc w świecie pełnym wielu bodźców docierających do nas w tej samej chwili, książka jest odpoczynkiem dla organizmu przeciążonego informacjami. Angażujemy umysł w jedną czynność i zwiększymy wydajność mózgu.

Liczne badania wykazują, że książki pomagają również na dłużej zachować sprawność umysłu. Ponieważ książki wymagają intelektualnego zaangażowania, pobudzone neurony dłużej pozostaną aktywne. Regularne czytanie zmniejsza ryzyko demencji starczej i zachorowania na Alzheimera.

Szukasz lektury? Zobacz nasze rankingi polecanych książek:

Wpływ czytania książek na zdrowie psychiczne

Lektura to najtańszy specjalista pomagający nam w uspokojeniu skołatanych nerwów. Książki skutecznie odciągają nas od rzeczywistości i pozwalają chociaż na chwilę przenieść się w inny świat, w którym nie spotkamy naszych przeciwności losu. Wciągająca powieść pozwoli nam skutecznie zapomnieć o problemach, a następnie sprawi, że z większym dystansem do nich powrócimy.

Książki pozwalają się nam wyciszyć i uspokoić. Zagłębienie się w ulubionej lekturze z kubkiem ulubionej kawy lub herbaty pomoże skutecznie zrelaksować się po całym dniu ciężkiej pracy.

Jaki jeszcze wpływ na człowieka mają książki? Nie bez znaczenia jest fakt, że lektura przed snem pozwoli nam łatwiej zasnąć i skuteczniej się wyspać. Sen będzie lepszej jakości – głębszy, z uspokojonym oddechem i uporządkowanymi myślami. To również doskonały sposób na bezsenność – warto spróbować przeczytać kilka stron, jeśli przekręcamy się z boku na bok kolejną godzinę.

Lektura pozwala również na rozwijanie w nas empatii w stosunku do innego człowieka. Czytając kolejne rozdziały powieści i wciągając się w historię głównego bohatera, jesteśmy w stanie bardziej zainteresować się potrzebami innych osób i chętniej wyciągniemy do nich pomocną dłoń. Stajemy się też bardziej wrażliwi na krzywdę i będziemy skłonni zaangażować się w różnego rodzaju zbiórki, kiermasze charytatywne i kwesty. Zdolność współodczuwania doskonale rozwijają książki obyczajowe lub książki z kategorii literatura faktu.

Wpływ czytania książek na rozwój dziecka

Dlaczego pomimo wszechobecnego dostępu do interaktywnych treści i zabawek wciąż warto usiąść przy dziecku i przeczytać mu jego ulubioną bajkę przed snem? Zacznijmy od tego, że taki rytuał pogłębia relacje między dzieckiem a jego rodzicem bądź opiekunem, czyli pozytywnie wpływa na rodzinę i umacnia więzi. Dziecko czuje się zauważone, cieszy się, że poświęciliśmy mu czas i siedliśmy obok niego z książką. Dzięki książkom dzieci stają się bardziej empatyczne, a także są w stanie szybciej wykształcić w sobie poczucie własnej wartości i samodzielne myślenie.

Czytanie na głos rozwija u maluchów wyobraźnię. Nie bez znaczenia jest też fakt, że najlepsze książki dla dzieci są kolorowe i pełne wesołych ilustracji – to pobudza je do kreowania własnych opowieści i samodzielnego myślenia. Dzieci, którym regularnie czyta się przed snem, lepiej radzą sobie w szkole, szybciej przyswajają wiedzę i są ciekawsze świata. Mają większy zasób słownictwa i wypowiadają się poprawniej niż ich rówieśnicy, którym nie czytano na dobranoc. Często takie dzieci są śmielsze, ponieważ chętniej opowiadają różne historie.

Ponadto czytanie utrwala dobre nawyki. Maluchom, którym czytano, łatwiej jest wygospodarować czas na książkę w dorosłym życiu. Jeśli w dzieciństwie wyrobiono w nich zamiłowanie do lektury, nie zapomną o niej w kolejnych latach.

Autor: Agnieszka Ragus