Data modyfikacji:

Książki dla dorosłych. Nasze propozycje

 W przypadku filmów oraz gier wideo bardzo łatwo jest ocenić, do jakiej grupy odbiorców skierowana jest konkretna produkcja. W obu przypadkach są do tego celu wyznaczone specjalne organizacje, które ustalają klasyfikację wiekową dla danych produkcji. Dzięki temu odbiorcy od razu wiedzą, czy mogą zabrać do kina swoje dzieci lub czy w grze występują treści skierowane wyłącznie w stronę dojrzałego odbiorcy. Z beletrystyką niestety nie jest tak łatwo – nikt nie reguluje tego rynku, dlatego trzeba posiłkować się przede wszystkim opisami poszczególnych książek oraz tego typu zestawieniami. Jeśli więc szukacie książek dla dorosłych, to trafiliście w dobre miejsce. W dalszej części tekstu przedstawimy kilka pozycji reprezentujących rozmaite gatunki literackie.
ksiązki dla dorosłych

Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

Książki, jakie trafiły do tego zestawienia, dobierane były na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl oraz wedle moich preferencji. Oczywiście skupiałem się przede wszystkim na beletrystyce, która w zamyśle była pisana dla dorosłego czytelnika. Na liście znajdziecie zarówno nowsze pozycje, jak i klasyki swoich gatunków. Zobacz najlepsze książki dla starszych czytelników.

  1. „Amerykańscy bogowie” – Neil Gaiman
  2. „Ślepnąc od świateł” – Jakub Żulczyk
  3. „Diuna” – Frank Herbert
  4. „Człowiek z Wysokiego Zamku” – Philip K. Dick
  5. „Zatracenie” – Osamu Dazai
  6. „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści” – H.P. Lovecraft
  7. „Pewnego razu w Hollywood” – Quentin Tarantino
  8. „Światło między oceanami” – M.L. Stedman

„Amerykańscy bogowie” – Neil Gaiman

Uwielbiasz książki fantasy? Ranking polecanych lektur nie bez powodu często ma w swoich propozycjach „Amerykańskich bogów”. Neil Gaiman wielokrotnie udowodnił, że jego umysł posiada wręcz nieograniczone pokłady kreatywności twórczej. Brytyjski pisarz bardzo dobrze czuje się podczas prac nad komiksami (polecam „Sandmana”), ale także doskonale radzi sobie, pisząc autorskie powieści. Zdecydowanie jednym z jego bardziej polecanych dzieł są „Amerykańscy bogowie” – książka w atrakcyjnym stylu opowiada o człowieku, jego relacjach z religią, tworzeniu się mitologii oraz współczesnym społeczeństwie.

Autor pisze o rzeczach niestworzonych w bardzo przystępny, łatwy w odbiorze sposób. Fabuła skupia się na mężczyźnie znanym jako Cień – po wyjściu z więzienia dowiaduje się, że zdradzała go żona, a do tego zginęła w wypadku samochodowym. Załamany mężczyzna poznaje tajemniczego pana Wednesdaya, który proponuje mu pracę szofera. Zagubiony główny bohater przyjmuje ofertę, nie wiedząc, że na swojej drodze trafi na boskie istoty z różnych kultur.

Książki, jakie trafiły do tego zestawienia, dobierane były na podstawie popularności w serwisie Ceneo.pl oraz wedle moich preferencji. Oczywiście skupiałem się przede wszystkim na beletrystyce, która w zamyśle była pisana dla dorosłego czytelnika. Na liście znajdziecie zarówno nowsze pozycje, jak i klasyki swoich gatunków.

Ciekawe książki do czytania dla dorosłych

  1. „Amerykańscy bogowie” – Neil Gaiman
  2. „Ślepnąc od świateł” – Jakub Żulczyk
  3. „Diuna” – Frank Herbert
  4. „Człowiek z Wysokiego Zamku” – Philip K. Dick
  5. „Zatracenie” – Osamu Dazai
  6. „Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści” – H.P. Lovecraft
  7. „Pewnego razu w Hollywood” – Quentin Tarantino
  8. „Światło między oceanami” – M.L. Stedman

„Amerykańscy bogowie” – Neil Gaiman

Neil Gaiman wielokrotnie udowodnił, że jego umysł posiada wręcz nieograniczone pokłady kreatywności twórczej. Brytyjski pisarz bardzo dobrze czuje się podczas prac nad komiksami (polecam „Sandmana”), ale także doskonale radzi sobie, pisząc autorskie powieści. Zdecydowanie jednym z jego bardziej polecanych dzieł są „Amerykańscy bogowie” – książka w atrakcyjnym stylu opowiada o człowieku, jego relacjach z religią, tworzeniu się mitologii oraz współczesnym społeczeństwie.

utor pisze o rzeczach niestworzonych w bardzo przystępny, łatwy w odbiorze sposób. Fabuła skupia się na mężczyźnie znanym jako Cień – po wyjściu z więzienia dowiaduje się, że zdradzała go żona, a do tego zginęła w wypadku samochodowym. Załamany mężczyzna poznaje tajemniczego pana Wednesdaya, który proponuje mu pracę szofera. Zagubiony główny bohater przyjmuje ofertę, nie wiedząc, że na swojej drodze trafi na boskie istoty z różnych kultur.

„Ślepnąc od świateł” – Jakub Żulczyk

O tej książce Jakuba Żulczyka mogliście już słyszeć za sprawą bardzo dobrze przyjętego serialu telewizyjnego, wyprodukowanego przez HBO Polska. Nawet jeśli seans macie już za sobą, to i tak warto sięgnąć po lekturę, żeby jeszcze lepiej zrozumieć motywacje głównego bohatera oraz zasady świata, w jakim przyszło mu żyć. „Ślepnąc od świateł” opowiada historię Jacka, który po zakończeniu studiów przeprowadził się do Warszawa, gdzie za swój zawód obrał handel narkotykami.

Nie zajmuje się jednak dilowaniem wśród młodzieży, tylko od razu rzucił się na grube ryby – lokalnych biznesmenów, celebrytów, ludzi sukcesów, którzy bez kokainowej kreski nie byliby w stanie normalnie funkcjonować. Życie Jacka jest pełne schematów i względnego spokoju, lecz niestety nie trwa to wiecznie. Sytuacja ulega zmianie, gdy z więzienia wychodzi gangster starej daty, próbujący na nowo pokazać, „kto rządzi w tym mieście”.

„Diuna” – Frank Herbert

W „Diunie” nie znajdziecie nic gorszącego, czego nie mogliby przeczytać nastolatki. Wrzuciłem jednak ten tytuł do zestawienia poświęconego książkom dla dorosłych, ponieważ jest to powieść, z którą najlepiej jest obcować, gdy jest się już dojrzałym czytelnikiem – w przeciwnym razie może pojawić się znużenie. Frank Herbert to prawdziwy artysta, który podczas prac nad tym tytułem, nie skupił się wyłącznie na ciekawym przedstawieniem losów swoich bohaterów.

Amerykański pisarz równie dużo miejsca poświęcił na rozbudowę autorskiego uniwersum, z bardzo dużą dokładnością opisując, jak działa tutejszy system ekonomiczny oraz ekologiczny. Twórca nieustannie porusza również kwestie z zakresu teologii, filozofii oraz psychologii. Jeżeli lubicie gatunek science fiction, to obowiązkowo musicie przeczytać „Diunę”, która do dzisiaj jest inspiracją dla innych artystów.

„Człowiek z Wysokiego Zamku” – Philip K. Dick

W tym miejscu mógłbym umieścić praktycznie wszystkie powieści i opowiadania Philipa K. Dicka, ale tym razem padło na książkę „Człowiek z Wysokiego Zamku”. W przeciwieństwie do wielu innych pozycji tego autora, tym razem czytelnicy nie wyruszają w podróż w odległą przyszłość. Akcja została bowiem osadzona w drugiej połowie XX wieku, lecz świat prezentuje się nieco inaczej, niż to pamiętamy.

Przebieg II wojny światowej potoczył się w zgoła odmienny sposób, co doprowadziło do tego, że Stany Zjednoczone zostały podzielone na niemieckie i japońskie strefy wpływów politycznych. Philip K. Dick w mistrzowski sposób opisał alternatywną wersję historii, dając do zrozumienia, z jakimi problemami borykałby się współczesny świat, gdyby w rzeczywistości Alianci byliby tymi przegranymi.

„Zatracenie” – Osamu Dazai

Dzieło Osamu Dazai brutalnie przypomina, że beletrystyka nie jest wyłącznie po to, żeby dostarczać rozrywkę. To także doskonałe medium do tego, aby opowiadać o trudach życia codziennego i problemach, z jakimi muszą borykać się ludzie w tajemnicy przed innymi. „Zatracenie” opowiada o niejakim Yozo, który już od najmłodszych lat przeraźliwie bał się kontaktu z innymi osobami.

Z biegiem lat jego sytuacja nie ulegała zmianom, przez co bohater jeszcze bardziej osuwał się w cień oraz wyniszczający świat używek. Powieść powstała w 1948 roku, co ma ogromne znaczenie dla fabuły – w końcu Japonia oraz jej mieszkańcy dopiero dochodzili do siebie po przegranej wojnie oraz dramacie, jaki miał miejsce w Hiroszimie i Nagasaki.

„Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści” – H.P. Lovecraft

Wolicie sięgnąć po książki horrory? Jeżeli odpowiedzieliście twierdząco, to czym prędzej musicie zdobyć swój egzemplarz „Zgrozy w Dunwich…”. Jest to zbiór najwybitniejszych opowiadań H.P. Lovecrafta, które dały podstawy do stworzenia tzw. Mitologii Cthulhu, traktującej o Wielkich Przedwiecznych żyjących w czeluściach oceanu. Samotnik z Providence w bardzo intrygujący sposób potrafił pisać o strachu oraz zagrożeniu, które zazwyczaj doprowadzało jego bohaterów do szaleństwa. Autor nie stawiał na dosadność, tylko tajemniczość, co dodatkowo potęgowało atmosferę grozy jest twórczości.

„Pewnego razu w Hollywood” – Quentin Tarantino

Miłośnikom kina raczej nie trzeba przedstawiać Quetnina Tarantino, autora takich przebojów jak „Bękarty Wojny”, „Pulp Fiction” czy właśnie „Pewnego razu w Hollywood”. Książka o tym samym tytule powstała na podstawie scenariusza filmu, choć oczywiście w znacznym stopniu rozwija poszczególne wątki. Autor karty swojej powieści poświęcił gwieździe seriali telewizyjnych Rickowi Daltonowi, kaskaderowi filmowemu Cliffowi Boothowi oraz młodej aktorce Sharon Tate i duchowym przywódcy Charlesie Mansonowi, który odpowiedzialny jest za zbrodnicze działania grupy religijnej „Rodzina”.

„Światło między oceanami” – M.L. Stedman

Dzieło M.L. Stedman to niesamowicie poruszająca powieść, która w szczególności będzie w stanie poruszyć dorosłych czytelników mających już dzieci. „Światło między oceanami” to opowieść o latarniku oraz jego żonie, którym nie było dane mieć potomka ze względu na liczne poronienia oraz urodzenie martwego chłopca. Sytuacja małżeństwa zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni, gdy pewnego razu przy brzegu odnajdują nieżywego mężczyznę i leżące obok niego zawiniątko. Dziecko przeżyło katastrofę, dlatego Tom i Isabel postanowili je przygarnąć, nie bacząc na to, że gdzieś mogą być inni ludzie poszukujący niemowlaka.
Autor: Łukasz Morawski