Data modyfikacji:

Oczko wodne z opony: jak wykonać?

Oczko wodne z opony to piękna ozdoba. Cieszy – patrzenie na wodę relaksuje i wycisza – daje chłód, jest przyjazne dla natury (żaby, ważki oraz ptaki mogą napić się wody w upalne dni). Jak zrobić oczko wodne z opony? To praca łatwa i bardzo przyjemna!

oczko wodne z opony

Oczko wodne z opony. Co jest potrzebne?

Oczko wodne z opony to znakomity pomysł na mały ogród. Wykorzystanie starej opony samochodowej to także rozwiązanie w duchu zero waste i recyclingu. Jak zrobić oczko wodne z opony? Potrzebne będą:

  • opona – im większa, tym większą średnicę będzie miało twoje oczko,
  • żwir,
  • kamienie,
  • gruba folia,
  • łopata,
  • poziomica.

Jak zrobić oczko wodne z opony? Zaplanuj miejsce

Teren na oczko wodne powinien być równy, bez spadków i wzniesień, a ziemia bez kamieni i grubych korzeni. Wybierz miejsce oddalone od dużych drzew. Może to być nasłoneczniony fragment ogrodu – wówczas oczko będzie działało chłodząco, ale w wodzie szybciej będą mnożyły się glony, a w gorące dni woda będzie parowała.

Wybierz miejsce, w którym słońce w ciągu dnia świeci nie dłużej niż przez 5 godzin i jednocześnie takie, które w czasie najbardziej gorących godzin będzie osłonięte cieniem – ulokuj je przy ogrodzeniu lub w cieniu drzewa.

Jeśli chcesz mieć oko na oczko wodne z opon, wybuduj je w bliskiej odległości od miejsca wypoczynku – obok tarasu lub stołu z ławeczkami, czy niedaleko drzew, na których zawieszony będzie hamak.

Przemyśl kompozycję i otoczenie oczka wodnego z opon

Zanim przystąpisz do prac, zastanów się, czy twoje oczko ma być nowoczesne z minimalistycznym, drewnianym mostkiem, czy rustykalne z rzeźbami z marmuru i fontannami. A może chcesz, by przypominało mini staw z trawami i tatarakiem?

Zanim zdecydujesz się na konkretny styl, zaplanuj, jak ma wyglądać twoje oczko, jakie materiały będą ci potrzebne. Kształt będzie zależał od wielkości opony. Jeśli chcesz, by było duże, nieregularne, możesz użyć kliku opon i ułożyć je obok siebie. Jeśli ma być głębokie, możesz wkopać opony ułożone na sobie.

Interesująco też będą wyglądały opony ułożone na różnych poziomach obok siebie – możesz stworzyć w ten sposób przelewy i wodospady, jeśli zainstalujesz małą pompę tłoczącą wodę do górnego zbiornika. A jeśli dwie opony w tym samym rozmiarze ułożysz obok siebie, powstaną dwa oczka, które możesz dodatkowo ozdobić np. drewnianym mostkiem lub przejściem z kamieni.

Jak zrobić oczko wodne z opony krok po kroku?

  1. Wykop dołek o szerokości dopasowanej do opony. Opona stanie się obręczą, na której będzie trzymała się folia, dlatego głębokość oczka może być dużo większa niż szerokość opony.
  2. Sprawdź poziomicą, czy dno jest równe.
  3. Zetnij górną część opony, tak by powstał kołnierz.
  4. Włóż ją do dołka.
  5. Wyrównaj dokładnie dno. Jeśli chcesz, by oczko było zamontowane na stałe, możesz wybetonować dno. Jeśli planujesz je zlikwidować po sezonie, po prostu wysyp dno ziemią.
  6. Teraz na tę konstrukcję ułóż folię. Może być czarna – jest zazwyczaj grubsza, ale na wierzch połóż drugą warstwę – niebieską. Kolor ten będzie naturalniejszy dla wody. Na bokach folii poukładaj duże kamienie, a przestrzenie między nimi wysyp żwirkiem lub ziemią – jeśli planujesz posadzić w nich rośliny. Możesz ułożyć kilka warstw kamieni i stworzyć skalne dekoracje wokół oczka.

Technologia w oczku wodnym

Wbrew pozorom – nawet małe oczko z opony samochodowej może wyglądać uroczo, zwłaszcza jeśli wykorzystasz zdobycze technologii ogrodowej. Zaplanuj, czy chcesz, by oczko było podświetlane lub miało fontannę czy wodospad – trzeba wówczas przemyśleć doprowadzenie przewodów do miejsca, w którym będzie oczko lub sprawdzić, czy instalacja z przewodami do wody zmieści się w oczku.

Należy także przewidzieć dodatkowe, położone wyżej miejsce, z którego woda będzie mogła wypływać. Możesz też wykorzystać oświetlenie słoneczne – sklepy ogrodnicze oferują obecnie wiele ciekawych modeli latarenek solarnych.

Ryby w oczku wodnym – konieczny filtr

Jeśli chcesz, by w twoim oczu zamieszkały ryby, musisz zadbać o filtr do wody. Oczywiście im większe oczko, tym lepiej dla ryb – w małej oponie mogą mieć za mało miejsca. Odchody ryb i resztki pokarmów będą szybko zanieczyszczać wodę, pogarszając warunki życia rybom, dlatego filtr będzie niezbędny. Alternatywnie możesz też co jakiś czas wymieniać część wody w oczku.

Pamiętaj też, by regularnie wyławiać z wody liście i gnijące trawy lub rośliny. Zimą, by ryby miały powietrzem, nie dopuść do zamarznięcia tafli oczka. A jeśli tak się stanie, należy roztopić fragment gorącą wodą i wyłożyć dziurę styropianem z otworami. Jeśli lubisz sztuczne ozdoby, możesz wybrać pływającą kaczkę lub lilie wodne.

Autorka: Agnieszka Jastrzębska