Data modyfikacji:

Jaką pralkę do 1000 zł wybrać?

Kupno porządnej pralki nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Przyzwoitą pralkę możemy kupić już od mniej więcej 800 złotych. Przed zakupem warto więc zastanowić się, na jakich parametrach najbardziej nam zależy w wyborze urządzenia. Pralka do 1000 zł zapewni nam dość przyzwoite parametry.

Oferta pralek do 1000 zł jest zaskakująco bogata. Obecnie na rynku znajdziemy pralki wyposażone w nowoczesne technologie, które zwiększają efektywność prania, a co za tym idzie, zmniejszają zużycie energii. Z takim budżetem możemy zakupić pralkę z dość niskim poborem wody, dzięki czemu nie będziemy musieli płacić wysokich rachunków. Możemy sobie nawet pozwolić na dodatkowe funkcje, jeżeli nam na nich zależy. Z łatwością więc możemy pozwolić sobie na przyzwoite urządzenie w przystępnej cenie. Jaką pralkę do 1000 zł zatem wybrać? Warto poczytać o najistotniejszych parametrach.

Pralka do 1000 zl

Wymiary i ładowność pralki do 1000 zł

Jaką pralkę kupić w tym przedziale cenowym? Na co zwracać uwagę? Wymiary pralki są bardzo ważne, jeśli mamy dość małą łazienkę i nie mamy zbyt dużo miejsca na urządzenie. Również w domu, w łazienkach, które nie są zbyt ustawne, może mieć to niebagatelne znaczenie.

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych rozmiarów pralek do 1000 zł, w tym o szerokości 75 cm, choć najczęściej jest to szerokość do 60 cm. Wysokość najczęściej nie stanowi problemu, lecz warto nadmienić, że niektóre sięgają aż 90 cm, gdy mała pralka automatyczna ma jedynie 52 cm.

Ładowność naszego urządzenia należy dostosować do swoich potrzeb. Warto jednak pamiętać, że większa pojemność jest równoznaczna z większą ceną. Na rynku znajdziemy pralki o pojemności od 3 do 10 kg. Dla osób mieszkających samotnie wystarczy 5 kg, jednak dla rodziny należy kupić pralkę z pojemnością przynajmniej 6 kg. Nie powinniśmy mieć jednak trudu w zakupie nawet pojemnego urządzenia z naszym budżetem.

Jaka pralka do 1000 zł – ładowana od góry czy od frontu?

W kwocie do 1000 zł znajdziemy pralki ładowane od góry i od przodu. Wybór zależy tylko od nas. Warto jednak zwrócić uwagę na różnicę między rodzajami pralki.

Pralki ładowane od góry

Są nieco węższe, dzięki czemu możemy umieścić je w małych łazienkach, a do tego są wygodne w użytkowaniu. Nie trzeba się schylać, aby wrzucić i wyciągnąć ubrania z pralki.

Pralki ładowane od frontu

Tego typu modele występują częściej w tej kategorii. Te rodzaje pralek oferuje wiele wariantów, dzięki czemu można wybrać preferowaną moc, funkcję czy dodatkowe opcje urządzenia. Warto również wspomnieć o górnej półce występującej w tym typie pralki, którą można wykorzystać na różne sposoby.

Jakie jest zużycie wody w pralce do 1000 zł?

Stare modele potrafią zużyć aż 100 litrów wody podczas jednego cyklu prania, podczas gdy nowsze modele schodzą poniżej 40 litrów. Pralka do 1000 złotych nie musi wiązać się z wysokimi kosztami wody, ponieważ spokojnie znajdziemy modele w tej cenie zużywające około 40 litrów podczas jednego cyklu prania.

Klasa energetyczna pralki do 1000 zł

Jest to dość istotny aspekt. Przekłada się on bezpośrednio na wysokość rachunków za prąd. Im wyższa klasa efektywności energetycznej pralki, tym mniejsze zużycie energii. Skala obejmuje 7 stopni – od D, która reprezentuje najwyższe zużycie prądu, do A+++, które oznacza najmniejsze zużycie energii. Kupując pralki do 1000 zł, możemy oczekiwać klasy efektywności energetycznej A+ lub wyższej.

Klasa efektywności wirowania w pralce do 1000 zł

Klasa efektywności określa efektywność wirowania. Klasyfikacja obejmuje 7 stopni – od G, która oznacza najniższą klasę, do A, czyli najwyższą. Z naszym budżetem należy się nastawić na klasę prania na poziomie C lub B.

Prędkość wirowania w pralce do 1000 zł

Z takim budżetem możemy kupić pralkę, która wiruje z prędkością nawet 1400 obrotów na minutę. Najdroższe modele oferują prędkość około 1600 obrotów na minutę, więc nie ma tutaj przepaści. Dzięki wysokim obrotom, ubrania po wyjęciu z urządzenia nie ociekają wodą i o wiele szybciej wysychają.

Pralka do 1000 zł – funkcje

Kupując pralkę, warto sprawdzić, jakie funkcje oferuje i wybrać te, które są dla nas ważne. Większość modeli w cenie do 1000 zł ma pełen zakres programów prania, w tym pranie wstępne, eko, delikatne, skrócone oraz specjalny tryb dla alergików. W tej cenie dostaniemy urządzenie z podstawowymi funkcjami takimi jak: opóźnienie startu pracy, wyświetlacz, kontrola ilości piany, blokada rodzicielska oraz program szybki. Poza wymienionymi funkcjami istnieje wiele mniej istotnych funkcji, które jednak warto wziąć pod uwagę. Są to między innymi: cichy tryb pracy, czyszczenie bębna, odświeżanie parowe, regulacja prędkości wirowania, timer, zabezpieczenie przed otwarciem lub zalaniem, automatyka wagowa, elektroniczny system wyważania wsadu, kontrola zrównoważenia wsadu oraz wiele innych. Jest to całkiem sporo różnych przydatnych funkcji, które mamy do wyboru. Warto więc zastanowić się, które z nich są nam potrzebne.

Głośność pracy pralki do 1000 zł

Od pralki do 1000 zł możemy spodziewać się emitowanego hałasu na poziomie około 60 dB podczas prania i 78 dB podczas wirowania.

Podsumowanie

Tańsze urządzenie wcale nie musi być równoznaczne z małą wydajnością i wysokim zużyciem wody i prądu. Droższe modele oferują większą przyjemność obsługi i wyższą ilość dodatkowych funkcji. W codziennym użytkowaniu pralka do 1000 zł nie jest jednak taką złą opcją. Na rynku jest wiele urządzeń o dobrych parametrach, które w pełni nas usatysfakcjonują.
Autor: Konrad Pabian