Data modyfikacji:

Po jaki polski kryminał kobiecy sięgnąć?

Polskie kryminały, przedstawiające zawiłe śledztwa prowadzone w kraju nad Wisłą, są znakomitą rozrywką dla wszystkich miłośników zagadek kryminalnych. Po jaki polski kryminał kobiecy sięgnąć? Zobacz nasze propozycje książek Katarzyny Puzyńskiej, Anny Kańtoch, Pauliny Świst, Anny Torjak oraz Katarzyny Bondy.

krymiał

Dlaczego warto sięgnąć po polski kryminał kobiecy?

Kryminał to zdecydowanie najpopularniejszy gatunek powieści w naszym kraju. Nic dziwnego! Polskie kryminały charakteryzuje prawdziwy kunszt literacki. Ich ogromną zaletą jest to, iż w trakcie ich czytania możemy ćwiczyć nasze umiejętności logicznego myślenia, które pozwolą nam wytypować głównego podejrzanego/podejrzanych w danej intrydze.

Dziś przedstawimy wam interesujące polskie kryminały, które zostały napisane przez kobiety.

Polskie pisarki kryminałów. Nasz wybór

Jakie są najlepsze kryminały naszych rodzimych autorek? Mamy dla ciebie 5 ciekawych propozycji.

  1. „Motylek”, Katarzyna Puzyńska
  2. „Łaska”, Anna Kańtoch
  3. „Prokurator”, Paulina Świst
  4. „Jak makiem zasiał”, Anna Trojan
  5. „Klatka dla niewinnych”, Katarzyna Bonda

„Motylek”, Katarzyna Puzyńska

„Motylek” to debiut Katarzyny Puzyńskiej, który oceniany jest bardzo wysoko. Co więcej, styl autorki porównywany jest do pisarstwa Camilli Lackberg - uznawanej za szwedzką królową kryminałów. W swojej pierwszej powieści polska pisarka kryminałów odpowiada na pytanie: czy wieś rzeczywiście jest idealnym miejscem, aby uciec od brutalnej rzeczywistości?

O czym opowiada „Motylek”? Mazurska policja znajduje ciało zakonnicy. Po pierwszych oględzinach wszystko wskazuje na to, iż przyczyną był wypadek drogowy. W toku śledztwa okazuje się jednak, iż wypadek był jedynie upozorowany, a sama zakonnica została zamordowana. Po kilku dniach od tych wydarzeń ginie następna osoba - na pozór nie miała ona nic wspólnego z zamordowaną zakonnicą. Policjanci łączą jednak fakty, a ich celem staje się znalezienie seryjnego zabójcy zanim wytypuje on kolejną ofiarę. Tłem tej historii jest mazurska wieś oraz jej tajemnice, często skrywane przez pokolenia…

  • Czas czytania: około 10 godzin
  • Liczba stron: 608
  • Cykl: Lipowo - tom 1

„Łaska”, Anna Kańtoch

„Łaska” to doskonały polski kryminał kobiecy. Opowiada on historię nauczycielki Marii, która jako sześcioletnia dziewczynka zaginęła w lesie w 1955 roku i została znaleziona po tygodniu. Niestety, kobieta nie pamięta, jak udało się jej przetrwa tak długi czas w lesie.

łaska

Ta traumatyczna sytuacja wraca do niej po latach, gdy jako nauczycielka otrzymuje od swojego ucznia rysunek z podobizną czworga dzieci i Kartoflanego Człowieka. Chłopiec prosi ją o pomoc. Niestety, tego samego dnia zostaje znaleziony powieszony na gałęzi, a z każdym dniem pojawią się kolejne, zagadkowe zgony. Choć milicja stara się znaleźć mordercę, Maria rozpoczyna własne śledztwo, gdyż ma przeczucie, że odpowiedź znajduje się w jej pamięci.

  • Czas czytania: około 6 godzin 30 minut
  • Liczba stron: 400

„Prokurator”, Paulina Świst

Kolejna polecana polska autorka kryminałów to Paulina Świst. Książki pisarki cieszą się dużą popularnością wśród wielbicieli kryminałow. „Prokurator” to zupełnie inna forma kryminału, aniżeli pozostałe przedstawione tutaj pozycje. Dlaczego? Bardzo silnie wybija się tutaj wątek romantyczny, wręcz erotyczny powieści.

Książka opowiada historię błyskotliwej adwokatki Kingi Błońskiej, która wydawać się może, że wiedzie szczęśliwe życie 30-latki. Jednak pewnego dnia nakrywa męża na zdradzie, a to dopiero początek jej kłopotów. Musi podjąć się prowadzenia sprawy groźnego przestępcy o pseudonimie „Szary”, który, co gorsza, jest jej przyrodnim bratem, z którym zerwała kontakty.

Aby odreagować stres, adwokata postanawia udać się na dyskotekę. Tam spotyka przystojnego, starszego od niej mężczyznę, z którym spędza upojną noc. Kinga Błońska traktuje tę sytuację jako przygodę, jednak okazuje się, że mężczyzna z którym spędziła noc jest prokuratorem prowadzącym sprawę jej przyrodniego brata...

Narracja powieści toczy się na dwóch płaszczyznach, gdyż narratorami są główni bohaterowie, dzięki czemu jeszcze dokładniej możemy zrozumieć ich postępowanie. Świst buduje tym samym ciekawą formę opowieści.

  • Czas czytania: około 5 godzin 30 minut
  • Liczba stron: 320
  • Cykl: Prokurator - tom 1

„Jak makiem zasiał”, Anna Trojan

Natomiast „Jak makiem zasiał” to polski kryminał retro. Opowiada on historię z Mazowsza, z końca XIX wieku. Autorka osadza historię w niewielkim mieście, którego spokój zostaje zburzony ze względu na profanację cmentarnych grobów: ktoś rozkopuje groby oraz okalecza zwłoki. W tym samym czasie w miasteczku znika córka rzeźnika Adela oraz popełnia samobójstwo osiemnastoletni student.

Wszystkimi powyższymi sprawami kieruje doświadczony oraz ambitny komisarz Połżniewicz, który stara się rozwiązać wszystkie zagadki, jednak z każdym dniem sprawy coraz bardziej się komplikują…

  • Czas czytania: około 4 godziny 30 minut
  • Liczba stron: 264

Zobacz polecane przez nas kryminały skandynawskie

„Klatka dla niewinnych”, Katarzyna Bonda

Mówisz polski kryminał kobiecy, myślisz Katarzyna Bonda. Książki królowej kryminałów biją rekordy popularności. „Klatka dla niewinnych” to piąty tom z cyklu historii o profilerze Hubercie Meyerze. Tym razem psycholog wykonujący portrety psychologiczne nieznanych sprawców na prośbę prokurator Weroniki Rudy przyjeżdża do Warszawy, aby pomóc jej w śledztwie.

Dotyczy ono śmierci kobiety, która była teściową mężczyzny skazanego za brutalne zabójstwo żony. Wiele wskazuje na to, że historia jest o wiele bardziej skomplikowana aniżeli wskazują na to akta. Cała historia ma początek siedemnaście lat wcześniej i wydaje się, że wmieszany jest w nią sam profiler Hubert Meyer... Katarzyna Bonda to polska autorka kryminałów, z której twórczością zdecydowanie warto się zapoznać.

  • Czas czytania: około 7 godzin 40 minut
  • Liczba stron: 448
  • Cykl: Hubert Meyer (tom 5)
Znasz inny ciekawy polski kryminał kobiecy? Koniecznie daj nam znać!
Autorka: Katarzyna Pyrek