Data modyfikacji:

Komputer za 8000 złotych

Jeżeli decydujemy się na zakup komputera za 8000 złotych, to znak, że oczekujemy od naszego sprzętu jak najwyższej jakości oraz wydajności. Budżetem takim dysponują najczęściej profesjonaliści, używający peceta do pracy, a także miłośnicy nowinek technologicznych. Największymi konsumentami sprzętu należącego do tej kategorii cenowej będą jednak gracze, którym zależy na zabawie w jak najwyższych detalach oraz rozdzielczości. Czy PC za 8000 złotych jest jednak obecnie w stanie sprostać tym wymaganiom? Poznaj odpowiedź na to pytanie.
komputer za 8000
Osoby nawet pobieżnie obserwujące rynek sprzętu komputerowego zdają sobie sprawę z fundamentalnych zmian, które nastąpiły na nim tuż po rozpoczęciu się 2020 roku. Z powodu globalnej pandemii, niepokojów na świecie i wywołanych nim problemów logistyczno-produkcyjnych, ceny większości kluczowych podzespołów elektronicznych poszybowały w górę. Odbiło się to na dostępności w sklepach najbardziej poszukiwanych komponentów komputerowych, takich jak karty graficzne, procesory czy kości pamięci.

Jeżeli dodamy do tego wysoką światową inflację, stajemy w obliczu sytuacji, w której konfiguracja komputera za 8000 złotych będzie zdecydowanie słabsza niż jeszcze jakiś czas temu. Co gorsza, nic nie zapowiada tego, by ceny wróciły lub nawet zbliżyły się do dawnego poziomu, tak więc odwlekanie decyzji o zakupie sprzętu niewiele zmieni. Musimy więc zaadaptować do nowej sytuacji oraz tego, że za najbardziej poszukiwane komponenty zapłacimy często nawet ponad 200 procent ich teoretycznej ceny sugerowanej przez producenta.

Przeczytaj także, jak skompletować komputer za 4000 zł oraz jaki komputer do 3000 wybrać

Komputer za 8000 złotych – czego oczekiwać po tym sprzęcie?

Jeszcze na początku 2020 roku, składając komputer za 8000 złotych, mogliśmy zbudować maszynę posiadającą najlepsze komponenty dostępne na rynku. Był to idealny pułap cenowy zwłaszcza dla najbardziej zapalonych fanów gamingu. Dziś za tę kwotę złożymy silnego peceta, ale nie będzie mógł pochwalić się on najmocniejszą karta graficzną (GPU) oraz najszybszym procesorem (CPU).

Czego więc powinniśmy oczekiwać po pececie za 8000 złotych? Jeżeli planujemy wykorzystywać komputer do zwykłej codziennej pracy oraz okazjonalnej zabawy z multimediami lub grami, nie będziemy mieli żadnych problemów z wydajnością przez co najmniej kilka lat. Konfiguracja zakupiona za tę kwotę przerasta bowiem znacząco wymagania przeciętnego użytkownika.

Dzięki silnemu CPU i układowi graficznemu, komputer do 8000 złotych jest świetnym rozwiązaniem, jeśli planujemy wykonywać bardziej zaawansowanej zdania. Jego możliwości wykorzystają graficy 2D i 3D, a także osoby obrabiające zdjęcia, montujące materiały wideo lub zajmujące się projektowaniem. Maszyna będzie też dobrą platformą do streamingu w serwisach takich jak YouTube czy Twitch.

Gamingowy komputer za 8000 złotych nie jest już maszyną pozwalającą na osiągniecie maksymalnej wydajności w grach. Aby złożyć peceta z najmocniejszą obecnie kartą graficzną na rynku, a więc GeForce RTX 3090, trzeba wydać niestety co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że PC za 8000 złotych będzie kompletnie bezsilny w spotkaniu z największymi i najbardziej wymagającymi gamingowymi hitami.

Wystarczy on w zupełności do kompletnie bezproblemowej zabawy w popularnej obecnie rozdzielczości 1440p, przy wysokich detalach graficznych. Ponieważ rozwój GPU zwolnił w ostatnim czasie z powodu kryzysu na rynku, komputer tego typu będzie radził sobie świetnie z nowymi tytułami nawet przez kilka lat, bez potrzeby znaczącej wymiany jego podzespołów.

Komputer za 8000 złotych – jaka karta graficzna?

Karta graficzna jest niewątpliwie najdroższym elementem każdego zestawu komputerowego. Jeżeli zależy nam na najbardziej wydajnym urządzeniu, nasz wybór w obrębie budżetu do 8000 złotych jest ograniczony do kart GeForce RTX 3070 lub GeForce RTX 3070 Ti. Spokojnie możemy wybrać najlepsze i najdroższe warianty obu układów. Jeżeli jesteśmy skłonni dopłacić do całego zestawu kilkaset złotych, możemy też pozwolić sobie na jeszcze wydajniejszą kartę GeForce RTX 3080, w cenie około 6000 złotych.

Komputer za 8000 złotych – jaki procesor?

Komputer za 8000 złotych wyposażony będzie w szybki i wydajny procesor. Pamiętajmy jednak, że jeżeli nie planujemy używać zestawu do bardzo zaawansowanych zadań, wybór CPU z najwyższej półki, w cenie ponad 2000 złotych, mija się z celem. Dotyczy to także pecetów gamingowych. Najlepiej sięgnąć więc po najnowsze modele układów firm Intel i AMD, które należą do serii Intel Core i5 lub Core i7, a także AMD Ryzen 5 lub Ryzen 7. Polecane modele znajdziesz także w naszym rankingu procesorów.

Komputer za 8000 złotych – jaka płyta główna?

Płyta główna jest układem nerwowym komputera, pozwala komunikować się ze sobą jego wszystkim komponentom, a także decyduje o tym, w jaki sposób będzie można rozbudować lub ulepszyć system. Jaka płyta główna będzie dobrym wyborem? Dysponując budżetem 8000 złotych, możemy pozwolić sobie na wybranie modeli z wyższej półki cenowej, które zarezerwowane są zazwyczaj dla entuzjastów.

Ich ceny wahają się w granicach od 500 do ponad 1000 złotych. Modele te posiadają liczne zalety i wykonane są z wysokiej jakości materiałów. Oferują np. dodatkowe chłodzenie lub wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth. Znajdziemy wśród nich także urządzenia współpracujące z najnowszymi technologiami. Pamiętajmy również, że płytę dobieramy do modelu procesora.

Komputer za 8000 złotych – jaka pamięć RAM?

Obecnie standardem w większości komputerów jest 16 GB pamięci RAM. Jeżeli wykorzystujemy jednak peceta do pracy z zaawansowanymi aplikacjami, w budżecie do 8000 złotych możemy również podwoić ilość RAM-u, decydując się na zakup kości o pojemności 32 GB. Za komplet pamięci 16 GB zapłacimy około 400–600 złotych, do 32 GB musimy dopłacić kilkaset złotych więcej.

Komputer za 8000 złotych – jaki dysk?

Jaki dysk SSD do komputera stacjonarnego? Komputer do 8000 złotych wyposażony jest obowiązkowo w dobry dysk SSD wykonany w technologii M.2. Przyjmuje on postać karty rozszerzeń wpinanej bezpośrednio do dedykowanego gniazda na płycie głównej. We wspomnianym budżecie możemy pozwolić sobie na modele o pojemność 1 lub 2 TB. Warto wiedzieć, że wiele płyt głównych z wyższej półki ma dwa wejścia na SSD M.2, więc w przyszłości możemy w razie potrzeby zwiększyć ilość miejsca na dane bez potrzeby dokupowania napędu SATA.

Komputer za 8000 złotych – jaki zasilacz i obudowa?

Komputer za 8000 złotych potrzebuje odpowiedniej mocy, dlatego instaluje się w nim wysokiej klasy zasilacze o mocy 650–700 W, które kosztować mogą nawet 500 złotych. Dzięki pokaźnemu budżetowi możemy zakupić także premiowe obudowy z dobrym systemem chłodzenia i wentylacją (to wydatek od 300 do 1000 złotych). W pecetach w tej cenie często spotkamy się z coraz popularniejszymi wodnymi systemami coolingu, znacząco obniżającymi temperaturę zestawu przy największym obciążeniu.
Zdjęcie: stevanovicigor/Envato Elements